Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Ziraat Bankası “Altın Tahvil İhracı”na aracılık ediyor
Ziraat Bankası “Altın Tahvil İhracı”na aracılık ediyor

Ziraat Bankası “Altın Tahvil İhracı”na aracılık ediyor

14.09.2018 16:26 12 14 16 18 yazdır
Ziraat Bankası’nın Hükümet Caddesi’ndeki Şubesi’nde 17-19 Eylül, Yalı Şubesi’nde ise 20-21 Eylül 2018 tarihleri arasında altın tahvil ihracı işlemleri gerçekleştirilecek.

 

EREN SARIKAYA

Ziraat Bankası tarafından başlatılan altın tahvil ihracı devam ediyor. Hükümetin, vatandaşlarca yastık altında tutulan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracına aracılık eden Ziraat Bankası’ndan konuya ilişkin olarak bir açıklama yapıldı. Bartın’daki Altın Tahvil İhracı’nın Hükümet Caddesi’ndeki Ziraat Bankası şubesinde 17-19 Eylül, Yalı Şubesi’nde ise 20-21 Eylül tarihlerinde yapılacağının bildirildiği açıklamada, Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

 

6 ayda bir kupon faiz getirisi var

 

“Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, Yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak. Devlet İç Borçlanma Senedi ve sertifika sahiplerine gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirlerini payları oranında dağıtan faizsiz tahvillerdir. Amaç Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında bulunan altınların ekonomimize kazandırılmasıdır. İhraca aracı tek banka olarak Bankamız belirlenmiştir. Tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir. Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama imkanı olacaktır.

 

2 yıl vadeli

 

2 yıl vadeli olup 6 aylık yüzde 1,20, yıllık yüzde 2,40 kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde sıfır olarak belirlenmiştir. Sadece 22 ve 24 ayar altınlar, Cumhuriyet Altını, Ata Lira, Darphane Gram Altını kabul edilecektir. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir. Getirilecek altınlar için her hangi bir alt limit veya üst limit tutarı bulunmamaktadır. Müşteri tarafından getirilen Altınlar Yetkili Eksper tarafından kontrol edilerek saflık derecelerine göre gram altın hesaplarına aktarılacaktır. Fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir. Ara dönem faiz/kira getirileri TL cinsinden müşterinin hesabına ödenecektir. Vadeden önce istenmesi durumunda, Bankamız tarafından yatırımcılara güncel gram altın fiyatları üzerinden ödeme yapılacaktır. 3 ay sonraki alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır.

 

Müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacak

 

Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır. Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir. 1 kg’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra fizikken geri alınabilecektir. Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir. Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri