Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > SİYASET > Yurtbay: “Oy vermek onay vermektir”
Yurtbay: “Oy vermek onay vermektir”

Yurtbay: “Oy vermek onay vermektir”

11.06.2018 16:49 12 14 16 18 yazdır
Saadet Partisi’nin Bartın Milletvekili Adayı Ünal Yurtbay, oy vermenin onay verme anlamına geldiğini ve bunun seçmenlere bir sorumluluk yüklediğine dikkat çekti.


Yurtbay, “Oy verecek olan bizler de bu ayırımı çok iyi tetkik etmeliyiz. Oy isteyen şahıs veya partilerin geçmişlerini araştırmamız, kim doğrudan yana, kim yandaş rızasına talip öğrenmemiz gerekir” dedi.

 

Kıranpazarı’nda yoğun ilgi

 

Yurtbay, seçim çalışmaları kapsamında haftasonunda Kıranpazarı’nı ziyaret etti. Vatandaşlarla selamlaşıp partisinin 24 Haziran’daki seçimler için vaatlerinin yanı sıra Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve diplomatik duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yurtbay, gördüğü ilgiden dolayı vatandaşlara teşekkür ederken sohbetlerinde özetle şunları söyledi:
“Oy vermek onay vermektir. Yani ülkemizi kimin yöneteceğine, yönetirken hangi kaide ve kurallara göre yöneteceğine dair görüşümüzü, belli kurallara göre sandığa yansıtır ve açıklamış oluruz. Bu bize tanınmış bir hak ve görevdir. En büyük emanetlerden birisidir.

Oyumuza talip olanlar da genel hatları ile iki kısma ayrılır. Doğru işleri yapmak, aldanmamak, aldatmamak üzere oy isteyenler. Makam, mevki, menfaat, para, şöhret, mal, elde etmek veya yandaş olmak için oy isteyenler. 

“Oy isteyenlerin geçmişlerini araştırmalıyız”

 

Hatırlarsınız merhum Erbakan Hocamızın meşhur sözünü; ‘Biz bunları bize oy versinler diye yapmıyoruz, Allah rızası için yapıyoruz, Allah rızası!’ Maalesef Hocamız yaşadığı müddetçe oy sahiplerinin ekseriyeti bunu anlayamadıkları için oy vermekten imtina etmişlerdi. Bugün bu yanılgıları için dizlerini dövmeleri bundandır. Oy verecek olan bizler de bu ayırımı çok iyi tetkik etmeliyiz. Oy isteyen şahıs veya partilerin geçmişlerini araştırmamız, kim doğrudan yana, kim yandaş rızasına talip öğrenmemiz gerekir.

Biz oy vermekle vekâlet vermiş olacağız. İlgili parti veya şahıslar bizden aldıkları vekâletle bir dönem ülkeyi yönetecekler. İyi, doğru ve güzel icraat yaparlarsa bunlar sevaba dönüşür ve oy verenlerin hanesine de yazılır. Makam, mevki veya menfaat doğrultusunda yönetirlerse, bunlardan da bazı küçük veya büyük kötülükler doğarsa, önce o yöneticilerin hanesine yazılır. Ama oy verenlerin vekâleti ile hareket ederek o kötülükleri işledikleri için aynen oy verenlerin hanesine de yazılır. Allah, her şeyin karşılığını verir. 

“Mutlaka oy kullanma hakkı kullanılmalı”

 

Birçokları maalesef bunların içinde bazı ünvanı ‘hoca’ olanlar da var, ‘Oy vermek ayrı, bu oyu alanın kötü iş yapmasının vebali ayrı. Biz oy vererek mesuliyetten kurtuluruz. Seçilenlerin yapmış oldukları kötü idareden kendiler sorumludur’ şeklinde konuşup, yazıp çizmektedirler. Bunlar görmezler mi ki, ülkemizi bir Hıristiyan birliği olan Avrupa Birliği’ne sokmak için ahlaksızlık ve rezaletlerin önündeki setleri kaldıranlar onları oyu ile bu işi yapmaktadırlar. Bunlar görmezler mi ki, İslam dünyasını işgal eden, Müslümanları katledip tecavüz eden zalimlere her türlü desteği verip koalisyonlarına ortak olanlar, onların oylarına dayanarak bunları yapmaktadırlar. Bu ve bunun gibi ülkemiz, İslam dünyası ve milletimiz için bir nevi yıkım sayılacak bu icraatlardan dolayı oy verenler de bunu yapanlar kadar sorumludur. Bir de oy hak ve görevimizi mutlaka yerine getirmemiz gerekir. Bundan kaçınamayız.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri