Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Yok olan tarihi binalarımız….
Çetin ASMA

Yok olan tarihi binalarımız….

12.03.2018 09:06 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Bartın görünüm itibariyle her geçen gün değişime uğruyor. Bu değişim 1991 yılında Bartın’ın il oluşundan sonra daha çok fark edilmeye başlandı. Günümüzde de Bartın artık Orduyeri, Aladağ, Gecen Köyü taraflarına doğru gelişiyor. Gelişi güzel yapılan siteler, bina ve apartmanlar, hiçbir mimari özelliği olmayan yapılaşma ile Bartın artık çirkinleşmeye başladı. Yüksek bölgelere yapılan binalar yerden bitercesine hızlı bir şekilde yükseliyor. Bu manzaralara baktıkça insan taş, duvar değil eski Bartın evlerini arıyor.

Bu hafta sizlere Bartın’ın tarihi mimari özelliklerini yansıtan 3 fotoğraf karesiyle geçmişte Bartın’ın ne kadar güzel ve gösterişli yapılara sahip olduğunu göstereceğiz.

Sizlerle bugün paylaşacağımız ilk fotoğraftaki bu binayı hatırlayan pek yoktur ama “Bu bina neresi?” diye sorgulayabilirsiniz. Evet, burası neresi?
Bartın’ın meşhur Hükümet Caddesi üzerinde yer alan geçmişte İnci Alemdarzade Müessesi olarak bildiğimiz ve 1970’li yıllarda yıktırılan tarihi bir bina bugünkü İş Bankası’nın bulunduğu yerdeydi. Bu güzelim tarihi bina da yıllarca ofis olarak kullanılmış ve 1960’lı yıllarda birinci katında bina sahiplerinden Hikmet ve Türkan Alemdar’a ait “Alemdar Eczanesi” ve hemen yanında da yine aynı kişilere ait Alemdar Gazozu imalathanesi vardı. Yıllarca Bartınlı’lar burada imal edilen ve o dönemde Bartın ile özdeşleşmiş olan Alemdar Gazozlarını içti.

Osmanlı Dönemi’nden kalma bu tarihi kargir yapı 1970’li yıllarda İş Bankası’na satılarak yıktırıldı. Yerine de bugünkü betonarme yapı inşa edildi. Sonra Alemdar Gazozu imalathanesi kapatıldı, eczane ise Taşhan’ın karşı tarafına taşındı. Bu eczane Bartın’ın eczacılık tarihinde yerine alarak tarihi sayfalardaki yerini aldı. Ne eczane kaldı ne gazoz imalathanesi ne de sahipleri…
İkinci ve üçüncü fotoğraflarda ise Halatçıyaması yokuşundaki tarihi evleri görüyoruz. Tek olan ev, Nüfuscu Hasan Efendi’ye aitti. Bu evin yerinde şuanda yüksek apartmanlar bulunuyor. Yol ise yine taş döşeli ama daha geniş bir şekildedir.  Bu fotoğrafta geri plandaki boş tepelerde ise bugün yine yüksek apartmanlardan oluşan sitelerle dolu…
Diğer fotoğraf ise yine Halatçıyaması yokuşu üzerinde bulunan yolun Atatürk İlkokulu’nun hemen alt tarafında 2’ye ayrılan yolun olduğu Çeşmeyanı Sokak’taki Ünyeliler ve Çınçınlar’a ait evleri görüyoruz. Arka planda ise şehir merkezi ve Cumhuriyet Ortaokulu görünüyor.

Bu fotoğraflar da 1960’lı yıllarda çekilmiş… Bunları ölümsüzleştire ve bugünlere intikal ettiren merhum fotoğrafçı Avni Keşci’yi saygıyla, rahmetle anıyoruz… İşte Bartın, işte fotoğraflar…

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.