Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > Yerel medyanın sıkıntıları Ankara’da masa yatırıldı

Yerel medyanın sıkıntıları Ankara’da masa yatırıldı

07.06.2018 09:05 12 14 16 18 yazdır
AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) ev sahipliğinde, Ankara’da, yerel medya temsilcileriyle biraraya geldi.
Yerel medyanın sıkıntıları Ankara’da masa yatırıldı


AHMET KARADENİZ

Gazetemizin Genel Müdürü Mustafa Ahmet Oktay’ın da katılım sağladığı toplantıda, yerel medyanın sorunları ve talepleri konuşuldu. Yerel medya şartlarının iyileştirilmesine yönelik taleplerin hızla değerlendirileceğinin sözünü veren AK Parti Genel Sekreteri Şahin, “Yerel medyanın gücünü sahada görüyoruz. Sorunlarınızın çözülmesi için tüm adımları atacağız” dedi.

BYEGM tarafından düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” Ankara’da gerçekleştirildi. AK Parti Genel Sekreteri Şahin’in başkanlığındaki toplantıya Ankara, Bartın, Zonguldak, Bolu, Kırıkkale, Çankırı, Karabük ve Kastamonu’dan 100’e yakın yerel gazeteci katıldı. Gazetemiz Genel Müdürü Mustafa Ahmet Oktay’ın katılım sağladığı toplantıda, Şahin ve BYE Genel Müdürü Mehmet Akarca önemli açıklamalarda bulundu. 

Akarca: “Yerel medyanın ihtiyacını karşılamayı amaçlıyoruz”

 

Mehmet Akarca, toplantıdaki konuşmasında BYEGM olarak bu toplantıları gerçekleştirmeye karar verdiklerini çünkü çok kritik bir seçim arifesinde oluinduğunu söyledi. Akarca, “Ülkemiz ve bu ülkenin fertleri olarak bizler, yepyeni kavramlarla tanışacağız. Türkiye’nin yönetim sisteminin değişeceği bu seçimden önce yerel medya mensuplarının doğru bilgiye olan ihtiyacını karşılamayı amaçlıyoruz” dedi.


Şahin: “Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacağız”

 

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de, yerel medyanın sorunlarının çözülmesi için atılacak adımların yanı sıra, seçim süreci ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili merak edilen tüm konulara açıklık getirdi. 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimine kısa bir süre kaldığını anımsatan Şahin, “Çok yoğun ve Ramazan’ın ruhuna, bereketine uygun bir kampanya gerçekleştiriyoruz. Sahaya indiğimizde çok iyi bir tabloyla karşılaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızı bir kez daha cumhurbaşkanı olarak seçecek ve güçlü bir meclis grubuyla ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacağız” diye konuştu. 

“Vesayetin olmadığı bir sistem”

 

Seçimin ardından geride kalacak sistemin 1982 anayasasının getirdiği çarpıklıklara sahip olduğunu söyleyen Şahin, bu sistemin darbelerin, 17-25 Aralık yargı hadiselerinin, Gezi olaylarının ve vesayet odaklarının Türkiye’yi yürüdüğü yoldan saptırma çabalarının yegane sebebi olduğuna işaret etti. Şahin, “24 Haziran’dan sonra bürokrasi azalacak ve yapılmak istenenler çok daha hızlı bir biçimde yapılacak. Her türlü vesayetin ortadan kalktığı bir sisteme geçeceğiz” dedi ve yeni sistemle millet iradesinin kamu yönetimine daha güçlü bir şekilde yansıyacağının altını çizdi.

Şahin, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından milletin vicdanında oluşan ittifakı siyaset sahnesine taşıdıklarını anlatırken, “Bu ittifakla seçime gidiyoruz. Karşımızdaki ‘Yaptırmayız, yıkarız, durdururuz’ diyen ittifakı ben ‘Yıkım İttifakı’ olarak tanımlıyorum” dedi. 

“Sorunlarınızın çözülmesi için tüm adımları atacağız”

 

Toplantının bir saatten uzun bir bölümünü gazetecilerin sorularını yanıtlamaya ayıran Şahin, yerel medya şartlarının iyileştirilmesine yönelik taleplerin hızla değerlendirileceğini belirtti. Şahin, “Özellikle 15 Temmuz’da Anadolu medyasının nasıl çalıştığını, neler yaptığını çok iyi gözlemledim. Yerel medyanın gücünü sahada görüyoruz. Sorunlarınızın çözülmesi için tüm adımları atacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

Toplantı sonrası iftar

 

Toplantının ardından iftar yemeği ile devam eden organizasyona BYEGM Basın Yayın Dairesi Başkanı Habib Kaya, Müstakil Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Seki, Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Kaya ile bölgesel gazetecilik cemiyetlerinin başkanları ve Basın Kartı Komisyonu üyeleri de katıldı. 

Oktay: “Toplantı faydalı ve verimli geçti”

 

Toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan gazetemizin Genel Müdürü Mustafa Ahmet Oktay, şunları söyledi:
“Öncelikle böyle önemli bir konuda toplantı yapılmasından dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Başta AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca olmak üzere birçok önemli ismin katılım sağladığı toplantıda Zonguldak, Bartın, Bolu, Kırıkkale, Çankırı, Karabük ve Kastamonu’dan gelen meslektaşlarımız yerel medyanın sorunlarını ve taleplerini ilettik. Verimli ve faydalı bir toplantı gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz. Toplantıda öncelikle birinci sırada ilan ücretlerinin her yıl enflasyon oranına göre artırılması talebi gündeme getirildi. İkincisi ise Halk Bankası, Ziraat Bankası gibi devlet bankaların veya devlet kuruluşlarının Türk Hava Yolları gibi bunların ulusal televizyon kanallarına ve gazetelerine verdiklerini reklamlarının yerel medyaya verilmesi ile ilgili çalışma yapılması talebinde bulunuldu.  Daha sonra kağıt fiyatlarındaki yüzde 18’lik çıkış KDV’sinin, en azından yüzde 12’ye çekilmesi talebi dile getirildi. Hükümet desteklerinin yapıldığı teşviklerde basın kuruluşlarını ayrı tutarak basına yönelik ayrı teşviklerin yapılması talep edildi. İşçi giderlerinin, kağıt giderlerinin, amortisman giderlerinin yüksek olduğu yerde devletten gelen resmi ilanların düşük olması, ilan gelirlerinin neredeyse 3’te 1’e düşmesi anlatıldı. Kamu ihale kurumunda yapılan ihaleye katılan firmaların, bizim aldığımız ve devlete yük olan reklam gelirlerini buraya giren ihale firmalarından karşılanması talebini de kendilerine ilettik. Bütün bunların yanı sıra biz basın emekçilerinin Ekim 2008’de hükümet tarafından kaldırılan ancak Şubat 2013’te tekrar getirilen yıpranma ile ilgili arada kayıp olarak nitelendirilen döneme ilişkin yıpranma hakkının defaten verilmesini de kendilerinden talep ettik.”Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri