Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > YAŞAM > Yaz tatili bugün başlıyor!
Yaz tatili bugün başlıyor!

Yaz tatili bugün başlıyor!

08.06.2018 09:44 12 14 16 18 yazdır
Bartın’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan on binlerce öğrenci bugün karnelerini alarak yaz tatiline girecek. Bugün Bartın’daki tüm okullarda karne heyecanı yaşanırken resmi karne töreni ise Atatürk İlkokulu’nda gerçekleştirilecek.


Nilay Meryem ÇÖMLEK

2017-2018 eğitim öğretim yılı bugün sona eriyor. Bartın’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan binlerce öğrenci için bugün yaz tatili başlıyor. 2017-2018 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla Bartın’da ki karne takdim töreni ise bu yıl Atatürk İlkokulu’nda gerçekleştirilecek. Öğrenciler yıl boyunca emeklerinin karşılığı olan karnelerini aldıktan sonra yaklaşık 3 ay sürecek olan yaz tatiline başlayacak.


Okullar ne zaman açılacak?


2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi ise 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak ve 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.


Karnesi kötü olan öğrencilere nasıl davranılmalı?


15 tatili geldi çattı, çocuklar için de karne heyecanı başladı. Uzmanlar ise kötü karne notu konusunda ebeveynleri uyardı. Peki, karne notu zayıf olan öğrencilere nasıl davranılmalı? İşte Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Sefa Ketenci’nin tavsiyeleri...
Öğrencilerin merakla beklediği yaz tatili sonunda geldi. Bartın’daki on binlerce öğrenci de dahil olmak üzere milyonlarca öğrenci yarın karne alacak. Okullarda hem karne heyecanı hem de tatil heyecanı bir arada yaşanacak. Ancak, başarılı öğrenciler güzel notlarını ailelerine gösterme telaşına kapılırken, başarısızlarda ise “Karnemi nasıl aileme göstereceğim?” stresi başladı.  Psikolog Sefa Ketenci, ailelere bu dönemde çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Peki, karnesi kötü olan öğrencilere nasıl davranılır? Ortada bulunan olumlu ya da olumsuz bir sonuç için tek bir kişiyi suçlamanın doğru olmadığını kaydeden Psikolog Ketenci, “Okulların eğitim öğretim döneminin sona ermesiyle birlikte öğrencileri hem tatil hem de bu bir yılın değerlendirmesi olan karne heyecanı sarmaya başladı. Karne öğrencilerin derslerde ve sınavlarda gösterdikleri performansın bir sonucudur. Ancak bu karnesinde zayıf olan öğrencinin başarısız olduğu anlamına gelmez. Çocuklar artık karneyi, eksik oldukları konuların bir göstergesi değil de ailelerini mutlu etmenin bir aracı olarak görmeye başladı. Bunun olmasında ailelerin karne konusundaki patolojik tutumları oldukça etkili tabi ki. Birçok aile karnedeki zayıflar için çocuğu azarlama, değersizleştirme, çeşitli ceza yöntemleri veya bir başkasının başarısını sürekli ona örnek gösterme gibi tutumlar sergiliyor. Bu da çocukların daha çok kaygıya kapılmalarına, içe kapanmalarına, benlik saygılarının düşmesine ve özgüvenlerinin zedelenmesine neden olabilir.” dedi.


Karne konusunda aileye öneriler


Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Sefa Ketenci, karne konusundaki önerilerini sıralayarak şunları söyledi:

Karne tek başına başarı göstergesi değil


“Öncelikle karne tek başına bir başarı göstergesi değildir. Karne sonucunda çocuğunuzun yetenekli olduğu alanları ve zayıf olduğu alanları görürsünüz. Ve buna göre bir yönlendirme yapabilirsiniz.


Sakin bir şekilde inceleyin


Çocuğunuz karnesini size gösterdiğindeki tavrınız çok önemli. Yüzünüzdeki yoğun bir kaygı veya öfke ifadesi onu oldukça etkileyebilir. Sakin bir şekilde karneyi inceleyin. Yüksek notları için onun başarını pekiştirecek ‘Bu konuda çok başarılısın’, ‘Bu çok güzel bir not tebrik ederim’, ‘Bu derse bayağı çalışmıştın emeğinin karşılığını gördün’ gibi cümleler söyleyebilirsiniz. Düşük notları içinse ‘Bu derse biraz daha fazla çalışman gerekebilir’ , ‘Notlarını yükseltmen için neler yapabiliriz?’ gibi cümlelerle onu motive edebilirsiniz.
“Sana tatil falan yok” demeyin!


Ayrıca, ‘Sen zaten hiçbir şey başaramazsın’, ‘Bu kadar kolay bir dersten böyle düşük bir not nasıl alırsın’, ‘Sana tatil falan yok’ gibi cümlelerin size hiçbir yararı olmayacaktır.


Onu küçük düşürmeyin


Çocuğunuzu kimseyle kıyaslamayın ve asla başkalarının yanında onu küçük düşürmeyin. ‘Ahmet’in notlarının hepsi pekiyi, bir de kendi karnene bak’ gibi bir cümle onun stres düzeyini arttıracaktır. Bunun yerine onun potansiyelini keşfetmesine izin verin.


Problemli davranışın gelişmesine yol açar


Çocuğunuzun düşük notlarının nedeni evdeki gergin ortam da olabilir. Çocuğunuza sürekli otoriter bir tutum sergilemeniz, her ailede olabilecek tartışmaları çocuğunuz önünde yapmanız ve ona yeterli sevgi vermemeniz de çocuğunuzun başarısını etkiler. Çünkü çocuklar ailedeki birçok olumsuzluktan kendilerini sorumlu tutarlar. Bu da onlarda birçok problemli davranışın gelişmesine yol açar.


Öğretmeniyle iletişim halinde olun


Çocuğunuzun öğretmeniyle sürekli iletişim halinde olmanız önemli. Böylece onun derslerdeki gelişimini rahatlıkla takip edebilirsiniz.


Tatilini kısıtlamayın!


Düşük notlar nedeniyle çocuğun tatilini kısıtlamayın. Bunun yerine tatili çocuğunuzun belli becerilerini arttırabileceği bir zaman olarak görün ve onu yönlendirin. Birlikte yapabilecekleri ile ilgili bir program hazırlayabilirsiniz.


Ödüllendirme başarı için önemli


Başarının devamı için ödüllendirme önemlidir. Ancak buradaki ödüllendirme çok pahalı hediyeler olmamalıdır. Daha çok aile birlikteliğini arttıran faaliyetler veya güzel sözler olabilir.
Öğrenme güçlüğü yaşıyor olabilir!


Çocuğunuzun düşük notlarının nedeni dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, Öğrenme güçlüğü olabilir. Bu konularda mutlaka bir uzmana danışın.


Kendisine güvenmesini sağlayın


Karne daha fazla çabayla düzeltilebilecek bir göstergedir. Ancak olumsuz anne bana tutumları yüzünden çocukta gelişen sorunlar onun tüm yaşantısını etkileyebilir. Bu yüzden en önemlisi her koşulda çocuğunuzu seveceğinizi ona gösterin ve onun kendisine güvenmesini sağlayın.”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri