Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > Yasa hikaye, her yer dumanaltı!

Yasa hikaye, her yer dumanaltı!

06.12.2017 10:02 12 14 16 18 yazdır
Ülkemizde, Mayıs 2008'de başlayan, sonrasında kapsamı genişletilerek yaygınlaştırılan sigara içme yasağına rağmen Bartın'da sözkonusu yasağa uyan işletme sayısı, parmakla gösterilecek kadar az.
Yasa hikaye, her yer dumanaltı!

TOLGA AKINER

İlgili kanun ve yönetmelikler bu yasağı ihlal edenlere yönelik ağır para cezalarını da içermesine karşın özellikle akşamları neredeyse tüm mekanlar duman altı. Denetleme mekanizması işlemiyor. Bazı sigara denetmenlerinin, "Denetleyip de kime ceza keselim. Bartın küçük yer, herkes birbirini tanıyor. Denetleme zor ve sıkıntılı." dediği iddia ediliyor. Zaten bunun doğruluğunu ispatlamak da o kadar zor değil. Akşamları dışarı çıkıp bazı kafe, bar ve restoranları müşteri gibi gezip gözlemlemek yeterli.
Mayıs 2008'de uygulanmaya başladı


Türkiye'de sigara içme yasağı ilk olarak 19 Mayıs 2008 tarihi itibarıyla kamu kurumu ve kuruluşları ile koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait ve birden çok kişinin girebileceği binaların kapalı alanlarında başlamıştı. Aynı yasa gereği 19 Temmuz 2009'dan itibaren de bu yasak genişletilerek özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde yasak kapsamına alınmıştı. Başlangıçta Bartın'da dahil olmak üzere Türkiye'nin hiçbir yerinde yasaya birebir uyan olmadı. Uygulamadaki zorluklardan dolayı denetimler de istenen ölçüde yapılamadı.

Ancak tütün ve tütün ürünlerine bağlı başta kanser ve kalp damar rahatsızlıkları ile solunum yolu hastalıkları olmak üzere bu bağımlılığın insan üzerindeki olumsuz etkileri farklı kanallardan anlatılarak farkındalık yaratılmaya başlanınca ve bir nebze de olsa denetimlerde ve yaptırımlarda artışa gidilince yasağın olumlu etkileri görülmeye başlanmıştı.
Yasağa uyanların sayısı az


Bartın'da da halka açık mekanlar sigara içmeyenleri de düşünerek yasa gereği bazı düzenlemeler yaparak ticari faaliyetlerini sürdürmeye başladı. Yıllar içerisinde yasağın kapsamı genişletildi. İşletmelere daha ağır yaptırımlar getirildi ancak müşteri kaybetmekten çekinen işletme sahipleri, kendilerince yasağı esnetmeye başladı. Bugün Bartın'da tüm yasaklara karşın sigara içilmeyen mekan sayısı oldukça az. Sözkonusu yasağı ve insan sağlığını hiçe sayan işletmeler genelde kafe, bar ve içkili restoranlar. Gecenin belli saatinden sonra bu mekanlarda sigara yasağı kalkıyor. Ortaya kül tablaları çıkıyor. Havalandırma tertibatı ve pencere ile duman ortamdan çıkarılmaya çalışılsa da her yer duman altı oluyor. Sigara tiryakileri kendilerinin yanı sıra pasif içici konumuna düşürdükleri sigara içmeyenleri de böylelikle zehirliyor. İşletmeler hayat pahalılığı nedeniyle artan fiyatlar yüzünden eskisi gibi olmayan işlerinden yakınırken, bir de sigara yasağı nedeniyle müşteri kaybetmek istemediği için sigara içenlere göz yumuyorlar.


Bartın'da denetim yapılıyor mu?


Sigara içme yasağı ile ilgili denetim yapılmaması da ayrı bir sıkıntı. Yasa 2009 yılından bu yana yürürlükte olmasına karşın bugüne kadar Bartın'da kaç tane mekana denetleme yapıldığı, kaç işletmeye ya da şahısa ceza kesildiği merak konusu. Bu noktada sıradan vatandaşlar da istedikleri takdirde illerde ve ilçelerde oluşturulan Tütün Kontrol Kurulu'nun denetim elemanlarından biri olup sigara yasağının ihlal edilip edilmediğini kanun ve yönetmelikler çerçevesinde denetleyebiliyor. Ancak Bartın'da bazı sigara denetmenlerinin, "Denetleyip de kime ceza keselim. Bartın küçük yer, herkes birbirini tanıyor. Denetleme zor ve sıkıntılı." dediği biliniyor ve bu konu çok konuşuluyor.


Denetimi kim yapıyor/yapmalı?


Hazır konu denetime gelmişken, sigara içme yasağı konusundaki denetimleri kim ya da kimler yapıyor konusuna da bir kez daha açıklık getirelim.

Eğer sigara yasağına, lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde uyulmazsa ilçe kolluk kuvvetlerine (Polis) veya Tütün Kontrol Kurulu ilçe denetim ekiplerine şikayette bulunulabiliyor. İhlal, her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve ikamete mahsus konutlar hariç birden çok kişinin girebileceği binaların kapalı alanlarında olursa bu konuyla ilçe kolluk kuvvetleri (polis) veya Tütün Kontrol Kurulu ilçe denetim ekipleri ilgileniyor.
Herkesin sorumluluğu


Biz bu haberi tamamen insan sağlığı ortak paydası üzerinden ve yasağın ayaklar altına alındığını aslında ne yapılması gerektiğine dikkat çekerek yapıyoruz. Ancak burada herkese sorumluluk düşüyor. Sadece kendimiz için değil geleceğimiz olan çocuklarımız için de sağlıklı yarınlar istiyorsak, sigara içmediğimiz gibi çevremizde sözkonusu yasağı ihlal edenlerle de mücadele etmeliyiz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri