Ecen Sigorta
20 Temmuz 2018 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > Yalçınkaya: “Demokratik toplum düzeni basının katkısıyla sağlanabilir”
Yalçınkaya: “Demokratik toplum düzeni basının katkısıyla sağlanabilir”

Yalçınkaya: “Demokratik toplum düzeni basının katkısıyla sağlanabilir”

10.01.2018 10:38 12 14 16 18 yazdır
CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya “Basın, çağdaş demokrasilerin en temel unsurlarından birisidir. Demokratik toplum düzeni, diğer temel unsurlarla birlikte basının katkısıyla sağlanabilir" dedi.


Yalçınkaya,  “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Ülkemizin, Paris merkezli Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayınladığı Dünya Basın Özgürlüğü Sıralamasında 180 ülke arasında 155’nci sırada yer aldığını ve son 12 yılda 57 basamak gerilediğini kaydeden Yalçınkaya, mesajında şu ifadelere yer verdi: 

“Ülkemizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk; ‘Basın, milletin genel sesidir. Bir milleti aydınlatma ve uyarmada, bir millete gereksindiği fikri gıdayı vermekte, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan ortak doğrultuda yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir rehberdir.’ diyerek basının toplumun aydınlatılmasındaki rolünü en güzel şekilde açıklamıştır. Basının milletin sesi olma sorumluluğunu yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz koşul ise basın özgürlüğüdür.

 

“Basın özgürlüğü sıralamasında 12 yılda 57 basamak geriledik”

 

Basın özgürlüğü, halkın bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkıdır. Bu hakkın kullanılması, basın camiasının hiçbir baskı, tehdit, yönlendirme, sansür ve cezalandırma altında kalmadan görevini en iyi şekilde yerine getirmesiyle gerçekleşir. Fakat ne yazık ki günümüzde, gazetecilerin kalemlerine kelepçe vurulmak istenmekte, en küçük eleştiri suç sayılıp, gerçeğin peşindeki gazeteciler cezaevine konulmaktadır. Ülkemiz, Paris merkezli Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayınladığı Dünya Basın Özgürlüğü Sıralamasında 180 ülke arasında 155’nci sırada yer almaktadır ve son 12 yılda 57 basamak gerilemiştir.

 

Tüm basın çalışanlarına başarılar diliyorum

 

Bütün bu olumsuzluklardan hiç şüphe yok ki ulusal basınımız kadar yerel basın kuruluşlarımız ve onların emekçileri de nasibini almaktadır. Oysa Atatürk’ün ‘Fazilet Adaları’ olarak nitelendirdiği yerel basın kuruluşlarımızın güçlü olması, ekonomik ve siyasi baskının olmadığı bir ortamda mesleklerini yerine getirmesi son derece önem taşımaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; basın, ifade ve düşünce özgürlüğünün eksiksiz olarak yaşama geçirildiği, gazetecilerin işsiz kalmadığı, toplumu bilgilendirme çabası veren cezaevlerindeki tüm gazetecilerin özgür olduğu ve haber yapabildikleri, sansürden ve otosansürden uzak özgür günlerin gelmesi dileğiyle, tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum.”                                                                                                                                                    

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri