Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Yalçınkaya, Kadın Hakları Günü'nü kutladı
Yalçınkaya, Kadın Hakları Günü'nü kutladı

Yalçınkaya, Kadın Hakları Günü'nü kutladı

05.12.2017 16:09 12 14 16 18 yazdır
TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


"Kadınların etkin katılımı olmadan ve karar alma süreçlerinin tümünde kadın bakış açısı yerleşmeden eşitlikten, birlik ve beraberlikten, çağdaşlıktan, kalkınmadan, demokrasiden söz etmek mümkün değildir." diyen CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Kadın Hakları Günü'nü kutladı.

 

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya, Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyetin kadına vermiş olduğu haklardan söz eden Yalçınkaya, ülkemizde kadınların hakları açısından bir geriye gidişin söz konusu olduğunu belirterek mesajında şu ifadeler yer verdi:

 

Kurtuluş Savaşımızın ardından, ülkemizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, özgürlüğümüze kavuşmamızda büyük pay sahibi olan Türk kadınına dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağlamıştır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına bütün meslek, sanat ve bilim alanlarını açarak, onların kamusal alana çıkmasını sağlamış; söz, yetki ve karar sahibi özgür bir birey haline dönüşmeleri için her zaman öncü ve destek olmuştur. Türk kadınları, Ata'sından aldığı bu güçle; bilimde, tıpta, edebiyatta, sanatta, basında, siyasette ve daha pek çok alanda kazandığı başarılarla adlarını tarihe yazdırmışlardır.

 

Toplumsal hayattan koparılmak isteniyor


Kadını ikinci sınıf gören anlayışa son veren Cumhuriyet'in ilk yıllarından günümüze kadar geçen zaman içinde ülkemizde ne yazık ki kadınların hakları açısından bir geriye gidiş söz konusudur. Türk kadını, bugün var olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam alanlarından çekilmek istenmekte, eşit bir birey olarak hayat verdiği alanlar her geçen gün biraz daha daraltılmaktadır. Bir yandan şiddet, erken yaşta evlilik gibi sosyal sorunlarla karşı karşıya kalan kadınlar, bir yandan da toplumsal hayattan koparılmak istenmektedir. Kadınların etkin katılımı olmadan ve karar alma süreçlerinin tümünde kadın bakış açısı yerleşmeden eşitlikten, birlik ve beraberlikten, çağdaşlıktan, kalkınmadan, demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Atatürk'ün başlatmış olduğu çağdaşlaşma yürüyüşünü ara vermeden sürdürmek, eşit, adil ve tam demokrasinin yerleştiği bir Türkiye'yi kurmak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara bırakmak kadın, erkek hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle, aydınlık geleceğimizin hazırlanmasında büyük katkıları olan kadınlarımızın eşit şartlarda birey olmalarının yolunu açan Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ile anıyor, bu ülke için emek vermiş tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri