Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Recep Şahan > YÂSİN’İN BAŞINA GELENLER
Recep Şahan

YÂSİN’İN BAŞINA GELENLER

06.04.2018 09:44 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Recep Şahan

 

Geçenlerde bir hanım kardeşimizin bir hanım hocaya “hocam, eşim iş arıyor, eşimin iş bulması için Yasin okur musun?” dediğini duydum. Yasin Suresi ile alakalı duyduğum en garip şey bu olsa gerek. Eminim sizin de Yasin ile alakalı duyduğunuz buna benzer gariplikler olmuştur. Ben birkaç tanesini daha sıralayayım müsaadenizle.

Ölüye Yasin okunur, askere gidene Yasin okunur, hacca gidene, hacdan dönene Yasin okunur, açılışa-kapanışa Yasin okunur, kandillerde Yasin okunur, sünnet cemiyetlerinde Yasin okunur… Okunur da okunur. Hatta bazı şehirlerde balona üflenmiş Yasin satanlar bile varmış!  Aspirin gibi maşallah!  Lakin her şeye okunan iş bu Yasin bir tek diriye okunmaz nedense? Ne gariptir bir türlü dirilere okunmayan Yasin Suresi’nde, “Bu Kur’an dirileri uyarmak içindir” (Yasin 36/70) denmektedir. Demem o ki hep ölüleri uyarıyoruz!

Neden böyle?

Birincisi: Bunda en önemli sebep asırlardan beri topluma yerleşmiş uygulamadır. “Ölülerinize Yasin okuyun” rivayetinin yanlış, biraz da işimize geldiği gibi yorumlanmasından kaynaklanıyor sanırım. Halbuki bu rivayetin en sağlıklı yorumu “ölmek üzere olanlarınıza Yasin okuyunuz” şeklindeki yorumdur. Zira Rasulullah’ın ashabı 83 ayetlik Yasin’de nelerden bahsedildiğini gayet iyi biliyordu. İnsanın ahlaki sorumlulukları, öldükten sonra yeniden dirilme, hesap, mahşer, ceza gibi konulardan bahseden bu sure vefat etmek üzere olan kişinin yanında okunarak ona ahiret ahvali tekrar hatırlatılmış oluyordu. Ama bugün öyle mi? Okuyan ne dediğini bilmiyor, dinleyen zaten bilmiyor. Ölü ise zaten duyamıyor. O zaman bu tavsiyedeki maksat da hâsıl olmuyor.

 

İkincisi: Bu işin içindeki hocalarımızın (istisnalar hariç) bu konudaki duyarsızlığı. Gittiği bir cemiyette Yasin’i kıraat ettikten sonra birkaç ayetin de manasını verse ne olur sanki?

Bir hocamız anlatıyor: “Bir arkadaşımız telefonla beni aradı. Hocam yakınımız vefat etti, cenaze evine gidiyoruz. Yanımda görevli arkadaşımız da var, ne yapmamızı tavsiye edersin?  Yanındaki görevli arkadaşın da benim için, ‘kesin Kur’an okumayın diyecek’ dediğini de duyuyorum. Telefona ver o görevli arkadaşı dedim. Görevli arkadaşa, ‘sen git o evde Yasin oku’ deyince şaşırdı. Ama bir sayfa oku sonra mealini de oku dedim. Bende meal yok deyince ben sana hemen söyleyeyim dedim ve 6 sayfayı ona özetledim. Sonra bu hoca ne dedi biliyor musunuz? ‘Ho hooo! Hocam biz bunu anlatırsak millet bize bir daha Yasin okutmaz.’ Neden? dedim. Dedi ki, ‘Yasin’de ölülerle alakalı bir şey yokmuş.’ Bu kadar bir hayrın olsun dedim ve kapattık.”

Görüldüğü gibi işin içinde akçeli işler da var. Millet uyanırsa tezgah da bozulacak ve birileri dükkanı kapatacak! Millet Yasin’siz bir cemiyeti makbul saymıyor. Yasin okunmadı mı ölü rahat etmez zannediliyor. Yani millet Yasin ile psikolojik olarak rahatlıyor! Tabi okuma bitip yemekler de yendikten sonra zarflar takdim ediliyor. Verilmese kabul olunmadığına inanılıyor. Hatta birisi anlatmıştı. Bir hocaya ihtiyar bir hanım, “ne vereceğiz?” deyince okuyan adam, “ne kadar verirsen o kadar sevap” demesin mi?

Görüldüğü üzere toplumun Kur’an’la iletişimi ölüler üzerinden sağlanıyor. Din ölülere lâzım, Kur’an da ölülere okunan tarihi-kutsal kitap! Bir anket yapılsa ve “Kur’an neyimiz oluyor?” sorusu yöneltilse çıkacak sonuç hiç şüphesiz, “mevlitlerde, mezarlıklarda, cenazelerde ölülerin arkasından okunan kutsal kitaptır” şeklinde olacaktır. Hayat kitabı olan Kur’an ölü kitabı olmuş! Akif merhum ne güzel söylemiş:

“Ya açar Nazm-ı Celilin bakarız yaprağına /  Yahut üfler, geçeriz bir ölünün toprağına

İnmemiştir hele Kur’an şunu hakkıyla bilin / Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için”

Bu mevzuda doğru olan nedir? Yasin’i ölülere okuyalım. Sıkıntı yok. Ancak dirilere de okuyalım. Hatta daha çok dirilere okuyalım. Ben öyle yapıyorum. Davet edildiğim mevlitlerde hocalarımız Yasin’i okuyunca mikrofonu bana veriyorlar. Ben de cemaate, “müsaadenizle birkaç ayette dirilere okuyalım” diyorum ve Yasin’den seçtiğim birkaç ayeti 8-10 dakikayı geçmeyecek şekilde, milleti sıkmadan orada anlatıyorum. İyi de oluyor.  Yine kandil geceleri camilerde yaptığımız programlarda, slayt sunum eşliğinde Yasin okuyoruz. Bu sunumda metnin altında meali de bulunuyor.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.