Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Vecihi Hürkuş’un kadrajından Bartın!
Çetin ASMA

Vecihi Hürkuş’un kadrajından Bartın!

02.04.2018 16:12 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Bartın her geçen gün değişime uğruyor. Bu değişimi de bizler yakinen takip ediyoruz. Bartın’ın nasıl değiştiğini eski siyah beyaz fotoğraf kareleri daha iyi anlatıyor. Bartın dün neydi bugün ne oldu?

Her taraf binalarla doldu. Bu binalar ruha hitap etmeyen bir görünüşe sahip olarak çoğalmaya devam ediyor. Bilhassa en büyük şikayetimiz de şehir merkezindeki binaların üstlerine yapılan ek ilaveler. Adeta mabetlerimizi kapatırcasına yapılan ilaveler hiç de hoş değil. Yüksekten bakıldıkça bu çirkinlikler göze çarpıyor, göz zevkimizi bozuyor. Gerçi olan olmuş, yapılan yapılmış…
Bugün sizleri 1950’li yıllarda çekilen bir siyah beyaz fotoğraf karesiyle geçmişe yolculuğa çıkaracağız. Sizlerle paylaştığımız bu kare çok tarihi bir fotoğraf karesidir. Nadir bulunan bir belge niteliği de taşıyan bu fotoğraf karesi 1950’li yıllarda meşhur Havacı Vecihi Hürkuş’un uçağıyla Bartın semalarında dolaşırken çekilmiştir. Bu fotoğraf karesi bizlere yine “Ahh! Nerede eski Bartın” dedirtiyor.

1950’li yıllarda Saltukova Havaalanı’nın açılmasından sonra Havacı Vecihi Hürkuş’un uçağıyla Saltukova’ya gelip grup şeklinde kişileri havada gezdirmiştir. O günleri yaşan ve bu uçağa binip de Bartın semalarında bu uçakla gezen, Bartın’a kuşbakışı olarak bakan insanlardan bugün sağ olanlar var.

Evet! Vecihi Hürkuş’un kadrajından Kırtepe Mahallesi’ni fotoğrafımızda görüyoruz. 1950-1958 yılları arasında çekildiği tahmin edilen bu fotoğraf karesinde Bartın Devlet Hastanesi, Cumhuriyet İlkokulu, Eski Kırtepe Mektebi, Hükümet Konağı, Orta Camii, Emniyet Oteli ve çarşı içi görülmektedir.

Fotoğrafın sol tarafından Vecihi Hürkuş’un uçağının kanadı, kanadın hemen altında da Eski Kırtepe Mektebi görünüyor. Zaman içinde Özel İdare Binası, İl Halk Kütüphanesi olarak da kullanılan Bu bina günümüzde Özel İdare tarafından restore ettiriliyor. Bu binanın karşı üst tarafından Cumhuriyet Alanı ve 1931 yılında kaldırılan Kırtepe Mezarlığı alanı. Hemen üst tarafta da dönemin Bartın Devlet Hastanesi’ni görüyoruz. 1948 yılında Halkevi Binası olarak yapımına başlanan bu bina bir müddet kullanıldıktan sonra 1951 yılında Halkevleri’nin kaldırılmasıyla Devlet Hastanesi’ne dönüştürülmüştür. Günümüzde de İl Sağlık Müdürlüğü olarak kullanılmaktadır. Bu binanın geniş bahçesi de günümüzde duruyor. O yıllarda toprak olarak görünen yol da 1958 yılında Belediye Başkanı Mehmet Ersöz tarafından merdiven olarak yaptırılmıştır. Burada geçtiğimiz haftalarda Bartın Belediyesi tarafından yıktırılan Hava Lokali de görünmüyor. Bu fotoğrafın çekiliği yıllarda burası kıraç(taşlık) olarak görünüyor. Cumhuriyet Alanı’ndan Yalı’ya doğru inen yol ise Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu tarafından açılmıştır. Eski Kırtepe Mektebi’nin önünden bugünkü Sağlık Müdürlüğü’nün bulunduğu arazi dahil 1931 yılına kadar Kırtepe Mezarlığı olarak kullanılmıştır. Fotoğrafın sağ tarafında görünen bina da yine 1948 yılında açılan Cumhuriyet İlkokulu’nu görüyoruz. 1897 yılında açılışı yapılıp 1969 yılında yıkılan Eski Hükümet Konağı da bu karede yer alıyor. Ve muhteşem görünümüyle şehir merkezindeki Orta Camii…

İşte Vecihi Hürkuş’un uçağından Bartın…

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.