Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > S. Tolga AKINER > Vatandaş motorculardan yürüyemiyor!
S. Tolga AKINER

Vatandaş motorculardan yürüyemiyor!

18.07.2017 09:16 12 14 16 18 yazdır
Yazar : S. Tolga AKINER

Bartın çok hızlı olmasa da özellikle son yıllarda kırsaldan aldığı göç nedeniyle büyüyor.

Söz konusu büyümenin en net şekilde gözlemlendiği alanlar ise her geçen gün sayısı artan inşaatlar ve zaman zaman sürücüleri isyan ettiren trafik olarak karşımıza çıkıyor.

Hepimizin malumu, kentimizin merkezi dar cadde ve sokaklardan oluşuyor. Yıllar yıllar öncesinden alınmayan tedbirler nedeniyle de çarpık kentleşme söz konusu. Son yıllarda kentleşmeye bir düzen getirilmeye çalışılsa da yeni yerleşim alanlarının dışında bunun pek de etkili olduğu söylemek mümkün değil.

Bartın'ın ekonomik açıdan adeta kalbinin attığı Hükümet Caddesi ve çevresindeki sokakların araç trafiği açısından durumu da ortada.

İlimiz Bartın Üniversitesi kurulduktan sonra hızlanan bir nüfus artışı ile karşı karşıya. Dolayısıyla nüfus ile birlikte araç sayısı da hızla artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun

Mayıs 2017'ye ilişkin Motorlu Kara Taşıtları İstatistiği'ne göre ilimizde 48 bin 874 adet motorlu kara taşıtı trafiğe kayıtlı. Bunların 27 bin 687'si otomobil, 4 bin 561'i de motosiklet...

Evet, şehir merkezindeki yolların yetersizliği nedeniyle bu araç sayısı pazarın kurulduğu Salı ve Cuma günleri başta olmak üzere çoğu zaman soruna neden oluyor ama sorun bununla da sınırlı değil.

Hükümet Caddesi'nin bir bölümü araç trafiğine kapalı olmasına rağmen, Şadırvan Arasta, özellikle de Yemeniciler Sokak civarındaki yaya yollarını yasak olmasına rağmen kullanan motosikletçiler de büyük sıkıntı yaratıyor.
Sıkıntının nedeni ise motorcuların yasak olmasına rağmen kullandıkları bu yollarda yaya trafiğini görmezden gelerek araçlarını hızlı ve salınarak kullanmaları.

Vatandaşlar ve esnaf araç trafiğine kapalı olduğu için rahatça yürümesi gereken alanlarda "Acaba nereden bir motor hızla çıkacak?" endişesini yaşıyor. Yaya yollarında çocuklarının ellerini tutmadan yürümek ise motorcular nedeniyle adeta hayal olmuş pek çok vatandaş için.

Şikayet konusu motorcuların büyük bir çoğunluğu Hükümet Caddesi ve çevresinde hizmet veren bazı işyerlerinin paket servisi yapan kurye elemanları. Tamam, ekmek parası için belki zamanla yarışıyorlar ama bunu yaparken, kural ihlali yapmaları doğru değil.

Bunlara bir çeki düzen verilmesi, motorcuların bu bölgeleri kullanmalarının önlenmesi gerekiyor ama pek çok vatandaş, araç trafiğine kapalı yaya bölgelerinde söz konusu motosiklet trafiğini denetleme ve gerekiyorsa ceza kesme yetkisinin Polis'te olmadığını da bilmiyor. Konuya ilişkin sürekli şikayetler aldıklarını ifade eden Bartın Emniyet yetkilileri, bu gibi alanları denetleme yetkisinin Belediye'de olduğunu belirtirken, gerekli cezai yaptırımların da Belediye Zabıtası tarafından gerçekleştirilebileceğini belirtiyorlar.

Vatandaşlar ve durumdan rahatsız olan esnaf ise Zabıta ekiplerinin bu konuda pek de etkili bir çalışma yürütmediği kanısında.

Konuya ilişkin şikayetlerin Zabıtaya iletilmesi sonrasında ilgili bölgeye ekiplerin geldiğini anlatan vatandaşlar, lokal bir bölgede çok kısa bir süre kalarak mevcut (park halindeki) motosikletlerin sahiplerini uyaran zabıta ekiplerinin görmeleri durumunda oralardan geçen motorcuları da uyardıklarını ancak herhangi bir cezai müeyyide uygulamadıklarını söylüyorlar.

Vatandaşlar, zabıtanın bölgeden ayrılması sonrasında da şikayet konusu motosiklet trafiğinin aynı şekilde yayaların güvenliğini tehlikeye atar bir şekilde devam etmesinden yakınıyorlar.
Vatandaşlar, Bartın Belediyesi'nden bu konudaki beklentilerini ise özetle şu sözlerle dile getiriyorlar:

"Biz millet olarak maalesef kuralları tam anlamıyla bilen ve bilsek de bunlara uyan bir millet değiliz. Bizim milletimizin aklının başına gelmesi için illa ki canın yanması gerekiyor. Bunun için de yetki kimde ise onun sözle uyararak değil, elindeki yetki çerçevesinde gerekli cezai işlemi uygulayarak yaptırımda bulunması gerekiyor. Para cezası ise para cezası? Acımayacak. Bartın gibi küçük bir yerde bir kaç motorcuya böyle para cezaları kesilsin, hepsi birbirini uyarır. Bakın o zaman bir daha buralardan motorla geçiyorlar mı? Zabıta kural ihlali yapanları sadece sözle uyarmakla yetindiği sürece bu sorun asla hallolmaz."

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.