Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > SAĞLIK > Vatandaş, anjiyografi ünitesi istiyor!
Vatandaş, anjiyografi ünitesi istiyor!

Vatandaş, anjiyografi ünitesi istiyor!

20.01.2018 10:46 12 14 16 18 yazdır
İlimizin nüfusu ile birlikte sağlık hizmetlerinin hız, kalite ve çeşitliliğine olan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Bartın’da eksikliği hissedilen en önemli birim ise hiç şüphesiz ki anjiyografi ünitesi…


TOLGA AKINER

Ülkemiz genelinde olduğu gibi Bartın’da da ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları birinci sırada geliyor. Hal böyle olunca da ilimizde bir anjiyografi ünitesinin bulunması vatandaşların en büyük sağlık talebi olarak öne çıkıyor. Ne zaman ki Bartın’da biri kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetse, ya da bir kriz geçirse bu konu başta dost sohbetleri ve sosyal medya olmak üzere sürekli gündeme getirilir.

Halen Bartın Devlet Hastanesi’nde 3 Kardiyolog, 1 de Kalp Damar Cerrahı görev yapıyor. Bu doktorlarımızın hasta yükü de oldukça fazla. Ancak ilimizde bir anjiyografi ünitesi olmadığından doktorlar, gerekli kan tetkikleri, EGK, efor ve ultrason sonuçlarına göre hastalarını tedavi etmek, ya da hastanenin imkanlarının yeterli gelmediği daha ileri tetkik ve tedavi yöntemleri gerektiren durumlarda farklı illere hasta sevki gerçekleştirmek zorunda kalıyorlar. Kaldı ki, kimi durumlarda hastanın sevki de risk teşkil edebiliyor.

 

Ne işe yarar?

 

Peki, Anjiyografi Ünitesi’nin ne gibi bir işlevi var? Oldukça önemli… Koroner Anjiyografi, koroner arter hastalığının tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Damar sertliği nedeni ile koroner arterlerin hangi bölgesinin ne kadar daraldığını ve / veya tıkandığını tespit edebilir. Damar darlık veya tıkanıklıklarını tespit ederek tedavinin gerektiği gibi yönlendirilmesini sağlar. İşlem esnasında kalp boşluklarınıza da ulaşılacağı için kalp kateterizasyonu ile kalp kapaklarının ve duvarlarının çalışmasındaki kusurlar da gösterilebilir. Kalp delikleri gibi doğumsal kalp hastalıklarının teşhisi için de kullanılabilir. 

Yeni hastanenin planlamasında da yok

 

Bartın’da sık sık anjiyografi ünitesi kurulması yönündeki talepler dile getirilse de bu konuda hastane yönetiminin elini kolunu bağlayan bazı durumlar olduğu da bilinen bir gerçek. Bunların başında planlama ve mekânsal noksanlıklar geliyor. Bilindiği üzere 400 yataklı Bartın Devlet Hastanesi’nin inşaat ihalesi Aralık ayı içinde gerçekleştirildi. İlimizin uzun süredir beklediği 400 yataklı Bartın Devlet Hastanesi yapım işi, KDV hariç 159 milyon TL'ye Ederay İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Gökyol İnşaat ve Sanayi A.Ş. ortak girişiminde kaldı. Bartın Merkez Şiremirçavuş Mahallesi'nde 127 dönümlük arsa üzerinde, 12 katlı olarak inşa edilecek olan hastanenin açık ve kapalı otoparklarının yanı sıra diğer sosyal tesisleri ile birlikte 3 yıl (bin takvim günü) gibi kısa bir sürede inşa edilecek. Yapımı tamamlandığında Eğitim Araştırma Hastanesi kapasitesine sahip olacak olan hastane, sadece Bartın'ın değil bölgemizin ihtiyacını da karşılayacak. Ancak yeni hastanenin planlamasında da anjiyografi ünitesi bulunmuyor.

Anjiyografi ünitesi kurulması için gerekli bir diğer şart ise bu konuda operasyonel deneyimi olan personelin temini. Bartın çok küçük bir il olduğu için bu konuda deneyim sahibi doktorların görev yapmak için ilimizi tercih etmeyebileceği yönünde yaygın bir inanış sözkonusu. Üstelik, bazı durumlarda anjiyo sırasında operasyonun acilen açık kalp ameliyatına çevirerek damar nakli benzeri daha kapsamlı müdahalelerin de gerekli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bunun da ancak operatif deneyime sahip kalp damar cerrahlarının varlığı ile mümkün olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Bütün bunlara ek olarak bu ünitenin kurulabilmesinin aslında ülkemizi ve kentimizi yönetenlerin vizyonu ile de alakalı olduğunu düşünen vatandaşlar, hem milletvekillerinden hem de Sağlık Bakanlığı ile Başbakanlık’tan Bartın’ın en kısa zamanda bir anjiyografi ünitesine ve bu üniteyi en doğru şekilde çalıştırabilecek doktorlara kavuşturulmasını istiyorlar.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri