Ecen Sigorta
18 Eylül 2018 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > Valilik haberimizi doğruladı
Valilik haberimizi doğruladı

Valilik haberimizi doğruladı

07.07.2018 16:40 12 14 16 18 yazdır
Bartın Valiliği, Bartın’da herkesi rahatsız eden pis kokunun kaynağı ve buna ilişkin olarak neler yapıldığı ile ilgili olarak 6 Temmuz Cuma günü manşetten verdiğimiz “TÜBİTAK koku analizi yaptı, sonuç bekleniyor” başlıklı haberimizi doğrulayan bir açıklam

Bartın Valiliği, Bartın’da herkesi rahatsız eden pis kokunun kaynağı ve buna ilişkin olarak neler yapıldığı ile ilgili olarak 6 Temmuz Cuma günü manşetten verdiğimiz “TÜBİTAK koku analizi yaptı, sonuç bekleniyor” başlıklı haberimizi doğrulayan bir açıklama yaptı.

Bartın Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, ilimiz Merkez ilçe Gölbucağı mevkiinde Nisan ayının ilk haftasından itibaren ortaya çıkan pis kokuya ilişkin olarak; ALO 181 Bilgilendirme Hattı, BİMER, CİMER aracılığıyla ve ilgili kurumlara telefonla şikâyetler yapıldığı ve yerel basında çeşitli haberler çıktığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:
“Söz konusu konuyla ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kokuya neden olduğu düşünülen tesise 19/07/2013 tarihli ve 28712 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Koku Oluşturan Emisyonların Kontrolü Hakkında Yönetmelik’  gereği koku ölçümleri, dioksin/furanlar ve HCl ile birlikte bacada oluşan tüm parametrelere ilişkin ölçümlerin, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne yaptırılması ve ölçüm sonuçlarının bildirilmesi yazılı olarak talep edilmiştir.

 

Tesisin lisansı var

 

Kokunun kaynağı olduğu düşünülen Tesis; 21/02/2018 tarihli ve 3356 sayılı Hava Emisyonu, Atıksu Deşarjı, Atık Yakma ve Beraber Yakma konularında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen Çevre İzin ve Lisans Belgesine sahiptir. Söz konusu çevre izni kapsamında yakılmasına izin verilen atıkların yakıldığı esnada 18-22/06/2018 tarihleri arasında Ülkemizde koku ölçümünün yapıldığı tek kurum olan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından koku ölçümü için numuneler alınmış olup henüz ölçümler sonuçlanmamıştır.

 

Döner fırın bacası 24 saat online izleniyor

 

Ayrıca söz konusu tesisin döner fırın bacasına ait hava emisyonları, Sürekli Emisyon İzleme Sistemi üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca online olarak 7/24 izlenmektedir.

Ölçümler sonuçlandığında kamuoyu ile paylaşılacak ve gerek duyulması halinde ilgili kurumlarca gerekli işlemler yapılacak olup bunun dışında çıkan haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir. Kamuoyuna duyurulur.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri