Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > EKONOMİ > “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” protokolü imzalandı
“Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” protokolü imzalandı

“Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” protokolü imzalandı

12.03.2018 09:03 12 14 16 18 yazdır
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bartın Müdürlüğü, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) ile Bartın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” protokolü imzalandı.


Nilay Meryem ÇÖMLEK

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bartın Müdürlüğü, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) ile Bartın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” protokolü imzalandı. Protokol kapsamında 2018 yılında Bartın’da 7 sınıf olmak üzere toplamda 175 kişiye “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” verilecek.

Kendi işinin sahibi olmak isteyen ve yeni bir iş kurmak isteyenler KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sayesinde hayallerini gerçekleştiriyor.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri, ülkede girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması genel hedefine uygun olarak; girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve beceri sahibi olmaları, bu süreçte kendi rol ve sorumluluklarının farkına varmaları ve kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları amacıyla KOSGEB ile paydaş kurum ve kuruluşların işbirliğiyle düzenleniyor.


2018 yılında 175 kişiye eğitim verilecek


Bu kapsamda KOSGEB Bartın İl Müdürlüğü, Bartın TSO ile Bartın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” protokolü imzalandı. Protokol kapsamında da 2018 yılında Bartın’da 7 sınıf olmak üzere toplamda 175 kişiye ücretsiz olarak “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” verilecek.

32 saatlik eğitimden oluşan Girişimcilik Eğitimi sonunda başarılı olanlara girişimcilik sertifikası verilecek. Eğitim içeriğinde KOSGEB destekleri, yeni iş kuranlara dönük desteğin mevzuatı, başvuru aşamaları, iş planın hazırlanması, pazar araştırmasının yapılması, yönetim planı oluşturulması ve yatırım fizibilitelerinin yapılması konuları işlenecek. Sertifika alan girişimci adayları da yeni bir iş kurmaları halinde KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50 bin liraya kadar olan hibe, 100 bin liraya kadar olan faizsiz kredi desteklerinden faydalanmak için başvurabilecek.


Usta: “Eğitimler herkesin katılımına açık”


Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi hakkında bili veren KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi; KOSGEB’in yeni işyeri açanlara yönelik vermiş olduğu 50 bin TL’si hibe 100 bin TL’si geri ödemeli olmak üzere toplam üst limiti 150 bin lira olan Girişimcilik Destek Programından faydalanmak isteyen girişimcilerin işletmelerini kurmadan önce tamamlamaları gereken eğitimdir. Yeni Girişimci Desteğine başvurunun ön şartlarından biri bu Eğitimi tamamlamış olmaktır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak sağlanmaktadır.” dedi.


Girişimcilik Destek Programı’ndan faydalanmak için katılım şart


Ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacıyla uygulanan Girişimcilik Destek Programı, yeni bir işyeri açacak olanların yoğun ilgisini çekiyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği, İş Geliştirme Merkezi Desteği ve İş Planı Ödülü’nü kapsayan 4 fazda gerçekleşen programdan küçük ve orta ölçekli işletmeler, girişimciler, işletici kuruluşlar faydalanabiliyor. Girişimcilik Destek Programı hakkında da detaylı bilgiler veren KOSGEB İl Müdürü Usta, şunları söyledi:


Destek nasıl alınıyor?


“KOSGEB hibe veya kredi desteği alabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimi alınması gerekiyor. En az 32 saat süren, genel katılıma açık ve ücretsiz eğitimler, girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve beceri sahibi olmaları, bu süreçte kendi rol ve sorumluluklarının farkına varmaları ve kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları amacıyla düzenleniyor. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlandıktan ve girişimcilik sertifikası alındıktan sonra bir iş projesi hazırlanması gerekiyor. İş projesi KOSGEB’den destek alınmasını sağlayacak en önemli faktörler arasında yer alıyor ve değerlendirme sürecinde önemli bir yer tutuyor. Hazırlanan iş projesi ile birlikte destek başvurusu yapılıyor. KOSGEB birimlerine şahsen başvuruda bulunulması gerekiyor. Onaylanan projenin ardından işletmeler destekten yararlanabiliyor. KOSGEB işletme kuruluş giderleri desteği için 2 bin TL, kurulum dönemi makine, teçhizat destekleri için 18 bin TL, işletme giderleri desteği için 30 bin TL olmak üzere toplamda 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği veriyor. Girişimciler, hibe desteğinin yanı sıra 100 bin TL faizsiz kredi desteğinden de yararlanabiliyor.

İş planı projesi onaylanan kadın girişimci desteklerden ayrıcalıklı olarak faydalanabiliyor. Kadın girişimci, gazi, birinci derecede şehit yakını veya engelli girişimciye destek oranı yüzde 90’a kadar çıkabiliyor.


Destek limitleri nelerdir?


İşletme kuruluş giderleri için geri ödemesiz olarak 2 bin TL destek sağlanır. Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan ya da alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak üst limiti 18 bin TL destek sağlanır. İşletme Giderleri Desteği kapsamında, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde gerçekleşen işyeri kirası ve personel net ücretlerine yönelik olarak, aylık azami 5 bin TL ve toplamda geri ödemesiz olarak 30 bin TL destek sağlanır. Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği ile İşletme Giderleri Desteği üst limitleri; bu destek unsurları için belirlenen üst limitlerin toplamını aşmamak üzere ihtiyaç duyulması halinde Kurul Kararı ile yüzde 50’ye kadar arttırılabilir. Bu durumda Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteğinin üst limiti 27 bin TL, İşletme Giderleri Desteği üst limiti 45 bin TL ve her iki desteğin üst limitleri toplamı ise 48 bin TL’yi geçemez. Sabit Yatırım Desteği kapsamında, işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan ya da alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 100 bin TL destek sağlanır.”


Balık: “Girişimci adayları bu destekten faydalanmalı”


Ekonomik kalkınmaya ve bölge ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunacak genç girişimcilerin desteklenmesi gerekli olduğunu vurgulayarak KOSGEB destekleri hakkında bilgi veren Bartın TSO Başkanı Halil Balık, “KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’nda desteklenen üst limit miktarı 50 bin TL hibe, 100 bin TL faizsiz kredi olmak üzere toplam 150 bin TL’dir. Erkek girişimciler için yüzde 70, kadın, gazi, birinci derecede şehit yakını veya engelli girişimciler için yüzde 90 oranında destek uygulanacaktır. Destek oranlaması ise işletme kuruluş desteği 2 bin TL, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği 18 bin TL, işletme giderleri desteği 30 bin TL, sabit yatırım desteği ise 30 bin TL ve geri ödemeli sabit yatırım desteği 100 bin TL olarak belirlenmiş olup, girişimci adaylarımız devletimizin bu desteklerinden faydalanmalıdır.” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri