Ecen Sigorta
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > TURİZM > Ulus Doğa Park Otel konuklarını bekliyor
Ulus Doğa Park Otel konuklarını bekliyor

Ulus Doğa Park Otel konuklarını bekliyor

08.05.2018 16:04 12 14 16 18 yazdır
Ulus’ta 20 yıldır atıl durumda bekleyen Belediye Oteli’nin hem turizme hem de ekonomiye kazandırıldı.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Haziran ayında işletmeye alınması beklenen ve kapalı havuzuyla şehrin gürültüsünden uzakta tatil yapmak isteyen doğa tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olacak Ulus Doğa Park Oteli, için tanıtım ve açılış programı düzenlendi.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından 2016 yılı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan ve 14 Temmuz 2017 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen, 750 bin lirası BAKKA tarafından 700 bin lirası da Ulus Belediyesi tarafından karşılanan 1 milyon 73 bin lira maliyetli Ulus Doğa Park Oteli’nde yapım çalışmaları tamamlandı.

Küre Dağları Milli Parkı’nın tam ortasında bulunan ve BAKKA desteğiyle turizme kazandırılan “Ulus Doğa Park Otel” için tanıtım programı düzenlendi. Programa Vali Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez ve bazı İl Müdürleri ile davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan açılış töreni protokol konuşmaları ile devam etti. 

Dirim: “Turizm potansiyeline ivme kazandıracak”

 

Açılış töreninde konuşan Vali Dirim, “Bugün hem Ulus için hem de Bartın için önemli bir programda birlikteyiz. Ulus’un turizm potansiyeline ciddi bir ivme kazandıracak yıllarca atıl kalmış bir tesisi, devlet yatırımını heba olmaktan kurtaran çok önemli bir işbirliğiyle gerçekleştirilen bu açılış programının hayırlı olmasını diliyorum. Nitelikli tesisleri artırmamız gerekiyor. Özellikle doğa turizmi açısından çok güzel bir potansiyel var bu bölgede. Bunu elbirliğiyle harekete geçirmemiz gerekiyor. Bu şehrin geleceğinde ekonomisinde mutlaka turizm olacaktır. Bartın’ın geleceğinde sanayisinde, madencilikte olacaktır ve bölgemiz güçlenerek kazancını artırarak yoluna devam edecektir. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 

Tunç: “Ulus güzle bir esere kavuştu”

 

Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan Ulus’un doğa turizmi için bölgemize gelecek olan yerli ve yabancı turistleri ağırlayabilecek güzel bir esere kavuştuğunu kaydeden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da şöyle konuştu:

“Ulus Doğa Park Otel ismi gerçekten bu projeye çok yakışmış. Yıllardır Ulus İlçesinin beklediği ve uzun yıllar sürüncemede kalan bir işin sonuçlandığını görmek hepimizi memnun ediyor. 1994-1999 dönemlerinde temelleri atılan ancak mülkiyet kamulaştırma gibi sorunlar nedeniyle aynı zamanda 90’ların koalisyon dönemlerinde hükümetlerin yatırımlara para ayıramadığı dönemlerde çürümeye terk edilmiş bir kamu yatırımı BAKKA ve Ulus Belediyesi’nin işbirliğiyle hayata geçti.

 

“BAKKA imdadımıza yetişiyor”

 

Belediye Başkanımız göreve başladığında çürümeye terk edilmiş bu projeyi hayata geçirmek istedi. Tabi bu projeyi hayata geçirmek aynı zamanda Belediyemizin kaynağını aşan bir durumdu bu nedenle BAKKA bizim başvurduğumuz bir kuruluşumuz oldu. Sayın Valimiz BAKKA’nın dönem başkanıyken ‘Fırsat bu fırsat. Sayın Valimiz bu projesi değerlendirir.’ dedik ve Sayın Valimiz bu projenin hayata geçirilmesini sağlamış oldu. Bu konuda kendisine çok teşekkür ediyorum. BAKKA bu tür yatırımlarda bizim imdadımıza yetişiyor. Bartın’da da BAKKA önemli turizm yatırımlarını hayata geçirmemizi sağlayan bir kuruluş oldu. Desteklerinden dolayı BAKKA’ya da çok teşekkür ediyoruz.
“Turizmin her çeşidi Bartın’da var”

 

Bartın turizm anlamında potansiyeli çok yüksek bir ilimiz. Bartın’ın 59 kilometrelik sahil şeridi var. Tarihi turistik yerleri var. 3 bin yıllık tarihi geçmişi olan Amasra’sı var. Tarihi evleri var. Sahili dışında ırmağı var ve iç kesimlerde yaylaları, kanyonları, şelaleleri ve Küre Dağları Milli Parkı var. Yani turizmin her çeşidi Bartın’da var. Dolayısıyla turizmde Bartın’ı daha da geliştirmenin gayreti içerisinde olduk. Bu anlamda da çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Sahillerde gerçekleştirdiğimiz çevre yatırımları,  Amasra, Çakraz, İnkumu derin deniz deşarjı, atık su arıtma tesisleri tüm bunlar Bartın’ın turizmine katkı sağlayan önemli alt yapı yatırımlarıydı. Güzelcehisar lav sütunları basında epey yer aldı. Karşı çıkanlar oldu ama tabi gidenler ‘Bu güzelliklere karşı çıkılır mı?’ diye de şimdi söylüyor. Her şeye karşı çıkmamak lazım. Güzel şeylere de destek olmak lazım. Maalesef güzelliklere de karşı çıkan bir anlayış ülkemizde var. Onu da milletimizin takdirine bırakıyoruz. Bartın’ı tanımak için nereyi görebiliriz? Soruna Güzelcehisar lav sütunlarını da ekledik. Kötü mü oldu? Şimdi itiraz edenlerde aslında nasıl olduğunu merak ediyorlardır ama utançlarından oraya görmek için gidemiyorlardır.

 

“Bartın daha fazlasına layık”

 

Bartın’da görmek için gidilebilecek diğer bir yer de Küre Dağları Milli Parkı. Burayı görmek için gelenler de Ulus Doğa Park Otel’de kalacak. Bunlar memleketimizi geliştiren, turizmini canlandıran, Türkiye’yi turizmde cazibe merkezi yapacak icraatlar. Bartın daha fazlasına layık. 400 milyon TL’lik Bartın Irmağı Projesi şuanda devlet yatırım programında. Proje çalışmaları bitti. İnşallah onu da gerçekleştireceğiz. TOKİ Köprüsüyle birlikte o projenin çalışmasına da başlıyoruz. TOKİ Köprü’nün ihalesi de 7 Mayıs itibariyle gerçekleştirildi. O proje de bir taraftan başlamış oldu.

 

“Ulus çok eser kazandı”

 

Ulus son zamanlarda çok eserler kazandı. Ulus-Bartın arası ulaşım artık daha da kolaylaştı. Bu tür güzelliklerle inşallah artarak devam etsin. Ülkemizin gelişmesi, kalkınması devam ettikçe istikrarı, huzuru devam ettikçe Türkiye bu eserlerin çok çok fazlasını kazanmaya devam edecek. Türkiye’de 81 vilayette çok büyük yatırımlar yapıldı. Bartın’da bundan nasibini aldı. 5 milyar TL’lik kamu yatırımını hayata geçirdik. Şuanda devam eden 6 milyar TL’lik kamu yatırımı var.”

 

“Daha güçlü bir hükümete sahip olacağız”

 

Halkının refahını daha arttıran her alanda geliştiren çocuklarının geleceğini daha güvence altına alan ve terörden tamamen arındırılmış bir ülke olarak yolumuza devam edeceğimizi belirten Tunç, 24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için şimdiden hayırlı uğurlu olmasını da dileyerek “Türkiye istikrarı devam ettiği müddetçe, Türkiye yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte artık güçlü bir hükümete sahip olacak. Hızlı karara alabilen, hızlı karar uygulayan ama diğer taraftan da Meclis’in denetimine tabi sandıkla milletin denetimine tabi ve tüm işlemleri yargı denetimine açık, yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrı olduğu, kuvvetler ayrılığının uygulandığı ve halkın doğrudan hükümetini sandıkta seçtiği, koalisyonların olmadığı ve milletin artık sandıkta uzlaştığı bir hükümet sistemine geçiyor. Yani dolaylı değil doğrudan demokrasiye geçiyor. Artık 1 ay, 2 ay hükümet kurulacak diye beklemeyeceğiz. Bunun için yeni hükümet sistemi ülkemizin daha güçlü bir şekilde yoluna devam edebilmesinin yolunu açacak. Tabi birileri ‘Eski sisteme geri dönmek istiyoruz. 90’lı yıllardaki çürüyen binalara geri dönmek istiyoruz. Başkan olacağız ama başkanlık yapmayacağız yeniden sizi sandığa götüreceğiz’ diyor. Yine kaos ortamı, pazarlıklar vs. buna kimse herhalde evet demez. Yeni sistemle yasaması güçlü. Yürütmesi daha da güçlü. Yargısı bağımsız. Güçlü bir Türkiye,  lider bir Türkiye. Halkının refahını daha arttıran her alanda geliştiren çocuklarının geleceğini daha güvence altına alan ve terörden tamamen arındırılmış bir ülke olarak yolumuza inşallah devam edeceğiz. Bunun için 24 Haziran ülkemiz ve milletimiz için şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

 

Uzun: “Turizme ve ekonomiye büyük katkı verecek”

 

Bölge turizmine ve ilçe ekonomisine büyük bir katkı vereceği düşünülen otelin Haziran ayı içerisinde işletmeye alınacağını söyleyen Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun da restore sürecini anlatarak “Bu bina uzun yıllar atıl şekilde beklemiş. 2016 yılı Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı’nda ‘Ulus Belediye Oteli Restorasyonu Projesi’ adıyla hibe destek başvurusunda bulunduk ve proje başvurumuz ilimizin değerli yöneticilerinin de destekleriyle kabul gördü. Yaklaşık maliyeyi 1 milyon 73 bin 706 TL olan projenin yüzde 70’i olan 751 bin 594 lirası hibe desteğiyle, geriye kalan kısmı yaklaşık yüzde 20 artırımıyla beraber Belediye olarak da biz buraya toplam 700 bin lira ilave destek verdik. Yani Belediye bütçesiyle BAKKA’nın bütçesi neredeyse eşit. Belediyemizin de kaynaklarını oldukça zorladık. Bu konuda Ulus halkının da bize gösterdiği sabırdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu proje gerçekten önemliydi. Otele verdiğimiz destekten dolayı Ulus’ta belki bazı yolları, parkları geciktirdik ama inşallah hükümetimizin vereceği desteklerle biz bunları da tamamlayacağız. 13 Ocak 2017’de Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’yla bu projenin sözleşmesini yaptık ve ihalesi de 14 Temmuz’da gerçekleştirildi ardından da ilgili yüklenicilerle sözleşmeyi imzaladık. Sonrasında ise 21 Ağustos’ta yüklenici firma 31 Ocak 2018 tarihi itibariyle işlerini tamamladı. Yapım işimiz güçlendirme ve onarımdan ibarettir. Toplam inşaat alanı da 4 bin 205 metrekaredir. Otel binası 33 oda, 3 süit oda olmak üzere toplam 75 yataklıdır. Otelimizde yüzme havuzumuz da bulunmaktadır. Çok amaçlı salonumuz da 750 kişilik kapasitededir. Bu tanıtım toplantımızın ardından oteldeki tefrişatı tamamlandıktan sonra inşallah Haziran ayında otelimizi işletmeye alacağız. Bölgemizin turizmine ve ilçemizin ekonomisine büyük bir katkı vereceğini düşünüyoruz.” dedi. 

“Bartın’dan da misafir bekliyoruz”

 

Ulus’un her alanda geliştiğinin altını çizen Belediye Başkanı Uzun, Bartın halkını Ulus’a davet ederek ‘Doğa kenti Ulus’ diye göreve geldik ve ilçemizin doğasının buranın bir markası olacağını düşündük. Çünkü çok farklı bir iklimimiz ve çok temiz bir havamız var. Bu güzel tesisin ardından Ulus’a yeni tesisler geleceğine inanıyoruz. Çünkü bu bir başlangıç ve ilçemiz artık Bartın’dan misafir bekliyor. Türkiye’nin her yerinden misafir bekliyoruz aslında ama özellikle Bartın’a sesleniyorum. Amasra’yla yarışmıyoruz ama Amasra’dan, Safranbolu’dan pay bekliyoruz. Çünkü oralara gelenlerin Ulus’u da görmesini istiyoruz. Buraya gelen insanları burada otelimizde ağırlayacağız ve inşallah ülkemizin de turizmine çok büyük katkı vereceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

Açılış kurdelesini protokol kesti

 

Ulus Müftüsü Murat Okuyar’ın duasının ardından restorasyon çalışmaları tamamlanan otelin açılış kurdelesi, Vali Dirim ve protokol üyeleri tarafından kesildi. 

Havuz başında kokteyl yapıldı

 

Törenin ardından Vali Dirim ve davetliler, restore edilen oteli gezerek otel hakkında bilgiler aldı. Program açılışın ardından havuz başında düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri