Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Türkiye, Eko-Etiket Sistemi’ne geçiyor!
Türkiye, Eko-Etiket Sistemi’ne geçiyor!

Türkiye, Eko-Etiket Sistemi’ne geçiyor!

10.01.2018 16:55 12 14 16 18 yazdır
Ülkemizde tüketicilerin çevreye zararlı ve daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapmasına imkan tanıyacak Ulusal Çevre Etiket (Eko-Etiket) Sistemi’ne geçiliyor.


Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, yaptığı yazılı açıklama ile AB Entegrasyon Sürecini Destekleme Faaliyetleri (SEI) kapsamında 14 Haziran'da başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün faydalanıcısı olduğu, “Ulusal Çevre Etiket Sisteminin Kurulması Projesi”nin tamamlandığını bildirdi.

Türkiye'nin kurumsal kapasitesinin artırılması ve AB Eko-Etiket mevzuatının, Türkiye mevzuatına kazandırılmasının hedeflendiği projenin kapanış toplantısının, 11 Ocak'ta Ankara’da gerçekleştirileceğini belirten Özcan, “Proje kapsamında Türkiye'de ilk kez tekstil, seramik ve kağıt sektöründen üç farklı ürün için çevre etiketi uygulanacak. Kriterleri sağlayan, tekstil sektöründe 2, kağıt sektöründe 2, seramik sektöründe 3 olmak üzere 7 firmanın ürünlerine çevre etiketi verilecek. Böylece Türkiye'de, Eko-Etiket sistemine geçilmiş olacak” dedi.

 

Türkiye eko-etiketini arıyor

 

Toplantıda ayrıca proje dahilinde, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından "Türkiye Eko-Etiketini Arıyor" sloganıyla düzenlenen, "Ulusal Eko-Etiket Logo Yarışması"nda dereceye girenlere de ödüllerinin de verileceği bilgisini paylaşan Özcan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Yarışmaya yapılan 73 başvurudan, değerlendirmeye alınan 85 logo arasından seçilecek logo, Türkiye'nin Eko-Etiket logosu olacak ve kamuoyuyla paylaşılacak. Eko-Etiket; Ürünün ham madde temininden geri kazanımına kadar her safhasını kapsayan ulusal çevre etiket sistemi, temiz üretim, sürdürülebilir tüketim için bir araç ve yeşil aklamaya (çevreye uyumlu gibi göstermeye) karşı kılavuz olacak. Sistem, tüketicilere seçenek sağlayacak bilgiyi sunacak.

 

İhracatta avantaj sağlayacak

 

Sistemle ayrıca ‘enerji verimliliği’, ‘atık minimizasyonu’ ve ‘ürün yönetimi’ de teşvik edilecek. Böylece insanların, çevreye zararlı ve daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapmasına yardımcı olunacak. Öte yandan, ‘Türkiye Eko-Etiket’ üreticilerin hem ihracatta avantajlı duruma geçebilmesine hem de iç pazarda ürünlerinin tercih edilmesine de imkan sağlayacak.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri