Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > TURİZM > Turizm itici güç olacak!

Turizm itici güç olacak!

07.08.2017 11:16 12 14 16 18 yazdır
"Zonguldak-Karabük-Bartın Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği"ne ilişkin raporda, Bartın Merkez ve ilçelerinin 2025 ve 2030 vizyonuna ilişkin oldukça ilginç saptamalara yer veriliyor.
Turizm itici güç olacak!

TOLGA AKINER

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından 6 Temmuz 2017 tarihinde onaylanan "Zonguldak-Karabük-Bartın Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği"ne ait belgeler, 24 Temmuz tarihinde askıya çıkarıldı. Değişikliğe ilişkin raporda, Bartın Merkez ve ilçelerinin 2025 ve 2030 vizyonuna ilişkin oldukça ilginç saptamalara yer veriliyor.

 

Ekoturizm ve kültür turizmi gelişecek

 

Toplamda 143 sayfadan oluşan "Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Plan Açıklama Raporu"nda ilimize ilişkin önemli tespitlerden ilki Bartın'ın sahip olduğu doğal zenginlikler sayesinde önümüzdeki dönemde ekoturizm ve kültür turizminin gelişeceği ve bu gelişmenin de hizmet sektörünü beraberinde ileriye doğru sürükleyeceği yönünde oldu.
Bartın'ın, 3 bin yıllık geçmişinden günümüze taşıdığı seçkin tarihi, kültürel ve folklorik değerleri ile olağanüstü güzellikler sergileyen doğal turizm kaynaklarıyla önemli bir çekiciliğe sahip olduğu vurgulanan raporda, Bartın ilinin kültür turizminde; İnkumu, Amasra, Güzelcehisar, Mugada, Kızılkum, Çakraz, Akkonak, Göçkün, Kurucaşile Tekkeönü, Hatipler, Çambu, Karaman, Kapısuyu pilajları ile deniz turizminde; Bartın ırmağı ile ırmak turizminde; Uluyayla, Ardıç ve Gezen yaylaları ile yayla turizminde; Küre Dağları Milli Parkı, kanyonlar, mağaralar, şelaleler, düdenler gibi ilginç karstik oluşumları ile dağ turizminde; Gürcüoluk, Sipahiler ve Uluyayla Mağaraları ile mağara turizminde; gerek karasal alanlar gerekse su yüzeyli alanlar üzerinde sahip olduğu zengin yaban hayatı ile av ve yaban hayatı turizminde değerlendirilebilecek kaynaklara sahip olduğu sıralandı. Raporda, "Bu yönüyle Ekoturizm ve Kültür Turizmi'nin ve buna bağlı gelişecek hizmetler sektörünün ön planda olduğu bir kimlik üstlenecektir. Turizm sektörünü, tarım ve sanayi izleyecektir. Özellikle ılıman ikliminin yanı sıra toprak karakterinin müsait olması ve buna bağlı olarak ürün çeşitliliğinin olması nedeniyle tarımda (özellikle seracılık son yıllarda geliştirilmeye çalışılmaktadır) önemli gelişmelerin olması desteklenmektedir" denildi. 

İşsizlik ve göç azalacak

 

İlçe ilçe potansiyelin değerlendirildiği raporda, Bartın Merkez İlçesi'nde yer alan ve Bartın İli ile Merkez İlçe'yi simgeleyen Bartın Kenti'nin; mevcut imar planıyla önerilen sanayi alanlarının ve Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanları'nın yer seçimi kararlarının irdelenmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, Merkez ilçeye ilişkin şu ifadelere yer verildi:
"Doğal, kültürel çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi, yerleşilebilirlik açısından uygun olmayan alanların yapılaşmaya açılmaması vb. ölçütlerin sürekli göz önünde tutularak, doğal değerlere duyarlı bir gelişme göstermesi; bu kapsamda Bartın il merkezi olan ve ilçeyi doğu ve batı yönünde ayıran Bartın Çayı'nın bulunduğu yerleşim alanı ile ekonomik yatırımlar doğrultusunda çalışma alanlarının akarsu ekolojisini bozmadan yeniden belirlenmesi öngörülmektedir. Plan döneminde Bartın İlinde turizm alanında yaşanacak gelişmeler; özellikle kıyı yerleşimleri olan Güzelcehisar, İnkumu, Kızılkum gibi yerleşim alanlarının turizm alanında gelişmeler yaşaması sonucu Bartın merkezdeki hizmet sektörü ve ticaret daha da gelişecek, Filyos Serbest Bölgesi, Bölgesel Çalışma Alanı, diğer sanayi yatırımları ve Bartın Üniversitesi gibi kamu yatırımları ile birlikte, Bartın Merkez İlçe ve yakın çevredeki beldelerin de ekonomik yapısında önemli gelişmeler olacak, işsizlik ve göç oranı azalacaktır. 

Tarıma elverişli alanlar korunmalı

 

Bu kapsamda Bartın merkezinin planlamasında doğal ve kültürel değerlerin korunması, yerleşime uygun olmayan alanların ve tarıma elverişli toprak yapısının bulunduğu alanların yapılaşmaya açılmadan kentsel alanların belirlenmesi esastır."

Raporda, Bartın'ın diğer ilçeleri olan Amasra Kurucaşile ve Ulus'un sahip olduğu turizm potansiyeli ve gelecek vizyonuna ilişkin olarak ise şu saptamalar yer aldı: 

Amasra'ya sürdürülebilir turizm politikası geliştirilmeli

 

"Amasra'da doğal ve tarihsel/kültürel çevrenin korunması, kent kimliğinin geliştirilmesi, sağlıklı ve yaşanabilir bir turizm merkezi oluşturulabilmesi amacıyla bölgenin özelliklerine uygun, doğal çevreye, tarihi mirasa ve kültürel dokuya duyarlı ve koruyucu, bölge ekonomisine ve toplumsal yaşantıya katkıda bulunacak sürdürülebilir turizm politikasının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu politika sadece Amasra Kenti'ni değil Amasra İlçesi'nin tümünü kapsayacak bir politika olacaktır. Coğrafi açıdan gelişme alanı çok kısıtlı olan Amasra kent merkezinin doğal ve arkeolojik sit alanlarına baskı yapmadan yerleşim alanlarının yoğunluk değerlerinin belirlenmesi hedef alınmalıdır. Ayrıca Amasra İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve küçük bir liman yerleşmesi niteliğinde olan kıyı yerleşmelerinin kıyı turizminde gelişmesini sağlayacak politikaların geliştirilmesi amaçlanmış olup bu doğrultuda turizm alan kullanımları önerilmiştir. Planlama döneminde, Amasra ilçesi, planda öngörülen strateji ve politikalarla gelişmiş, sağlıklı ve yaşanabilir bir doğa ve kültür turizmi merkezi olacaktır." 

Kurucaşile ahşap tekne yapımı ile kalkınacak

 

Koylar üzerine kurulu bir yerleşme olan Kurucaşile İlçesi'nin yaklaşık yüzde 73'ü orman alanları ile kaplıdır. Ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa (balıkçılık) bağlı olan Kurucaşile, ahşap tekne yapımcılığı ile ön sıralarda bulunmakta olup, bu potansiyelin ekonomik bir değere dönüştürülmesi öngörülmektedir. Plan döneminde Kurucaşile'de kendine özgü kalitesinden dolayı ahşap tekne yapımcılığının daha da gelişmesi, ekonomisine ciddi katkılar sağlaması ve bu durumun kıyı ve doğa turizmi ile de ön planda olan Kurucaşile'nin kültür turizmini de geliştirmesi beklenmektedir. 

Ulus'ta doğa turizmi gelişecek

 

Nüfus yapısı olarak sürekli göç vermekle birlikte, doğa harikası Uluyayla, Ardıç ve Gezen yaylaları, Ulukaya Şelalesi ve kanyonu, mağaraları, düdeni, avlakları ve birbirinden ilginç doğal güzellikleriyle ile Ulus, plan döneminde özellikle doğa turizminin gelişeceği ve bu durumun ekonomisine katkı sağlayacağı yerleşmelerden biri olacaktır."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri