Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > TURİZM > Turizm Haftası kutlanıyor
Turizm Haftası kutlanıyor

Turizm Haftası kutlanıyor

17.04.2018 09:41 12 14 16 18 yazdır
42. Turizm Haftası kutlama etkinlikleri başladı. Hafta boyunca devam edecek olan etkinlikler kapsamında Bartın ve Amasra’daki turizm işletmecileri Güzelcehisar Lav Sütunlarını gezecek.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


15-22 Nisan 2017 tarihleri arasında kutlanacak olan 42. Turizm Haftası kutlamalarında turizm ile ilgili birçok etkinliğe imza atılırken kutlamalar kapsamında ilk program dün valilik önünde gerçekleştirildi. Hafta kapsamında ilk olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Çelenk sunma töreninin sonrasında değerlendirmelerde bulunan İl Kültür Turizm Müdürü Fuat Dursun; “42. Turizm Haftası kutlamalarımız bugün gerçekleştirdiğimiz Çelenk Sunma Töreni ile başladı. Hafta boyunca birçok etkinliğimiz olacak. Yoğun bir şekilde geçecek. Bu yıl bilindiği üzere Güzelcehisar Lav Sütunlarının açılışını gerçekleştirdik. Bartın’da yeni bir destinasyon oluşturduk. Güzelcehisar ile ilgili fotoğraf yarışmaları düzenledik. Amasra ve Bartın’da faaliyet gösteren turizm işletmecilerine lav sütunlarını gezdiriyoruz. Bartın Üniversitesi ile Bartın’ın turizmini masaya yatırdık. Bartın2ın turizmini irdeleyeceğiz. Yine okullarımızda Bartın’da turizminin gelişmesi için neler yapılabilir ve nasıl bir turizm anlayışı olması gerektiğiyle ilgili sunumlar yapacağız. Hafta kapsamında okullarımızda yarışmalar düzenledik. Bu yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödüllerimiz olacak. Turizmi sevdirmek için bir dizi etkinlikler yapıyoruz.” dedi.
Törenin hemen ardından da Bartın’da bulunan Turistik İşletme Yöneticileri Bartın Valisi Nusret Dirim’i makamında ziyaret etti. Ziyaretin sonrasında ise Amasra’da Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.


“Turizm” masaya yatırıldı


Etkinlikler kapsamında tine aynı gün Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayhan Karakaş’ın panel başbakanlığında Bartın Üniversitesi Konferans Salonu’nda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Operasyon Müdürü Seyit Başkonak, “Yiyecek İçecek Hizmetleri Bakımından Turizm Sektöründe Protokol Servisinin Önemi”, Bartın Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Yusuf Bilgin “Toplumdaki Turizm Algısı Nasıl Dönüştürülür?”, Bartın Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Hande Uyar Oğuz “Bartın’da Turizm Nasıl Geliştirilir?”, Öğretim Görevlisi Cihangir Kasapoğlu “Bartın Bir Turizm Kenti Olabilir Mi?”, Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Deniz Çelik “Açık ve Yeşil Alanların Turizmdeki Önemi” konularında panel gerçekleştirildi. 


TSM Korosu ilk günü noktaladı


Kutlama programının ilk günü Şef Sezen Öztaş yönetiminde Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu konseri ile sona erdi.

 

Sertifika verilecek


Kutlama programının ikinci gününde 17 Nisan Salı günü saat 09.00’da Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığında açılan Ev Pansiyonculuğu eğitiminde başarılı olanlara sertifikaları taktim edilecek. Bu programda Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesince hazırlanan ‘Turizm İş Görenleri İçin Gıda Güvenliği El Kitabının’ tanıtımı ve dağıtımı gerçekleştirilecek. 


İşletmeciler Güzelcehisar’ı gezecek


Daha sonra ise aaat 11.00’da Bartın ve Amasra’daki turizm işletmecileri Güzelcehisar Lav Sütunlarını ziyaret edecek. Yine aynı gün saat 19.00’da Sister’s Cafe’de Turizm Haftası kokteyli yapılacak. Bu kokteylde Güzelcehisar Lav Sütunları Konulu Fotoğraf Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edilecek. Hafta kapsamında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere de ödülleri verilecek. İkinci gün programı da ödül takdiminin ardından sona erecek.


Sergi açılacak


Kutlama programının 3.gününde 18 Nisan Çarşamba günü saat 10.30’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine Kayıtlı El Sanatları Ustaları Sergisi ve ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Oyalar Kursu Sergisi’nin açılışı gerçekleştirilecek. 19 Nisan Perşembe günü saat 11.00’da ise İl Kültür Turizm Müdürlüğü personeli ve Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Hande Uyar tarafından Bartın’da Turizm ve Turistik Değerlerimiz konulu sunum yapılacak.


Doğa yürüyüşü yapılacak


20 Nisan Cuma günü saat 13.00’da Bartın İl Müftülüğü tarafından tüm camilerde Cuma Namazında Bartın’da ki Turizm ve Turistik Yerlerimizle İlgili Cuma Hutbesi okunacak. Kutlama programının son gününde yani 21 Nisan Cumartesi günü ise saat 10.00’da Arıt Köyü’nde doğa yürüyüşü yapılacak.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri