Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > SİYASET > Tunç: “Su akar, Türk bakar’ sözünü çöpe attık”
Tunç: “Su akar, Türk bakar’ sözünü çöpe attık”

Tunç: “Su akar, Türk bakar’ sözünü çöpe attık”

12.01.2018 16:18 12 14 16 18 yazdır
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da yapımı tamamlanan Kirazlıköprü ve Kışla barajlarının ardından sırasının yapımı devam eden Kozcağız Barajı’nda olduğunu belirtti.


  AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da yapımı tamamlanan Kirazlıköprü ve Kışla barajlarının ardından sırasının yapımı devam eden Kozcağız Barajı’nda olduğunu belirtirken, AK Parti hükümetlerinin yatırımları sayesinde özellikle Bartın’da “Su akar, Türk bakar” sözünün çöpe atıldığını söyledi.

 Sıra, Kozcağız barajında…

 

Milletvekili Tunç, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfası aracılığıyla ilimiz sınırları içindeki barajlar ile ilgili bir paylaşımda bulundu. Kirazlıköprü, Kışla ve Kozcağız barajlarının fotoğraflarına yer verilen paylaşımında Tunç, “Bartın’da iki barajı (Kirazlıköprü ve Kışla barajları) tamamladık, şimdi sıra üçüncüsünde...” dedi.

 

24 bin 600 dekar alan sulanacak

 

Kozcağız Barajı’ndaki yapım çalışmalarının son sürat devam ettiğini vurgulayan Tunç, toplam 24 bin 600 dekar zirai alanın sulanması için gereken suyun depolanmasını sağlayacak olan barajın, aynı zamanda Bartın il merkezimizi ve Kozcağız beldemizi su taşkınlarının yaratabileceği muhtemel zararlardan da koruyacak.

 Depolama hacmi 46 milyon metreküp

 

Tunç’un verdiği bilgilere göre; depolama hacmi 46 milyon metreküp ve temelden yüksekliği 54 metreyi bulacak olan Kozcağız Barajı, sulama ve taşkın koruma maksatlı olarak inşa ediliyor. Bartın Irmağı’nın kolu olan Kozcağız Çayı üzerinde inşa edilen barajın fiziki gerçekleşmesi ise yüzde 45 seviyesinde bulunuyor.

Toplam yatırım bedeli yaklaşık 128 milyon lira olan Kozcağız Barajı’nın sulama projesinin devreye alınması ile Bartın’da 24 bin 600 dekar zirai alan suyla buluşacak. Sulanan alanlarda dekar başına 489 lira zirai gelir artışı sağlaması hedeflenen projenin ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 17,5 milyon lira katkı vermesi hedefleniyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri