Ecen Sigorta
21 Eylül 2018 Cuma
Anasayfa > SİYASET > Tunç, 5 milyarlık kamu yatırımlarını anlattı

Tunç, 5 milyarlık kamu yatırımlarını anlattı

12.02.2018 16:41 12 14 16 18 yazdır
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın’da şu anda 5 milyar TL’lik kamu yatırımının devam ettiğini kaydetti.
Tunç, 5 milyarlık kamu yatırımlarını anlattı

AHMET KARADENİZ

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, yerel ve ulusal basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerle bir araya geldi. Oba Restaurant’ta düzenlenen kahvaltılı toplantıda AK Parti Medya ve Tanıtım Başkanı Ayhan Tepe de hazır bulundu.

 

“Kozcağız için elimizden geleni yapacağız”

 

Kahvaltıda Bartın’da gerçekleşen yatırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tunç, Kozcağız’ın ilçe olması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Kozcağız’a ilçe statüsünde yatırımlar kazandırdıklarını kaydeden Tunç, “Terminalle Kozcağız arası duble yol olacak.  Yolun ihalesini 110 milyon TL’ye gerçekleştirdik. O yolda 3 köprünün yeniden ihalesi yapılacak ve köprüler yenilecek. Bu çalışmayla birlikte o yolda trafiği rahatlatmış olacağız. Kozcağız- Kumluca bağlantısında ise sadece baraj kısmı kaldı. Kozcağız’a biz bir belde gibi değil ilçe gibi hizmetler veriyor ve yatırım yapıyoruz. Kozcağız’ın ilçe olması için biz elimizden geleni yapacağız. Bu süreçte gerekli görüşmelerimiz oldu. İlgili dosyalarımızı verdik. Bütünşehir ile ilgili yapılan düzenlemeler esnasında Kozcağız’ın da ilçe olmasını başarabilirsek 3 ilçesi olan Bartın’ın 4 ilçesi olmuş olacak” dedi. 

 

Yeni imar planı ve TOKİ Köprüsü!

 

Kamuoyu tarafından oldukça merak edilen yeni imar planı ve TOKİ Köprüsüyle ilgili de açıklamada bulunan Tunç, “Bartın’a şuanda TOKİ vasıtasıyla bin adet konut yaptık. Bunun dışında Bartın’da imar planına göre yapılaşmalar devam ediyor. Onun dışında yeni imar planıyla ilgili çalışmalar var. Tabi biz bu konuda tıkanan bir yer olursa ya da durum olursa onun çözümü noktasında elimizden geleni yapmaya hazırız. Her zaman yardımcı oluruz. TOKİ Köprüsünü bildiğiniz gibi DSİ’nin yatırım programına aldık ve Irmak Islah Projesi kapsamında yapacağız. Şuanda Bakanlıkta. İhalesini bekliyoruz. Köprüyü yapacağız alanda belli. Bu alan Sanayi Sitesinin altında” şeklinde konuştu. 

 

Yatırımlar aralıksız sürüyor

 

Bartın’a bugüne kadar 5 milyar TL’lik kamu yatırımı kazandırdıklarını ve şuanda devam eden 5 milyar TL’lik kamu yatırımının daha olduğunu belirten Tunç, konuşmasının devamında şunları söyledi: “AK Partin iktidarında 2002’den bu yana toplam 5 milyar TL’lik kamu yatırımını Bartın’a kazandırdık. Şuanda devam eden 5 milyar TL’lik yatırım daha var. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu 5 milyar TL’lik yatırım da tamamlandığında Bartın her alanda gerçekten büyümesini daha da hızlandıran bir il konumunda olacak. Sadece Bartın-Kurucaşile yolu 1 milyar TL’lik bir proje. Bartın Üniversitesi’nin kampüs alanına 3 yıl için ayırdığımız para 300 milyon TL. Anaokulundan ilkokuluna ortaokuldan lisesine kadar Bartın’a 37 tane okul kazandırdık. Bartın’da hemen hemen yenilemediğimiz okul kalmadı. Aynı zamanda okullarımız için kapalı spor salonları da yapıyoruz.

 

Yeni hastane için hafriyat başladı

 

Sağlıkta Bartın’a yapacağımız en büyük yatırım 400 yataklı hastanemiz olacak. Şiremirçavuş Mahallesinde bu hastaneyi yapacağız. Hastanenin ihalesini KDV hariç 158 milyon TL’ye gerçekleştirdik. KDV dahil 200 milyon TL’ye yakın büyük bir yatırım olacak. Önümüzdeki günlerde orada hafriyat çalışmaları başlayacak. İlçe hastanelerimize gelince Amasra İlçesi hastanemizin inşaatı bitmek üzere. Kurucaşile İlçesindeki sağlık merkezimize bir ek bina yapmayı düşünüyoruz. Kozcağız’a İlçe Entegre Hastanesi olarak FET֒den devletimize devrolan bir yurt binası vardı. Bu yurt binasının tadilatını yapacağız. Aile sağlığı merkezlerimizi beldelerimizin tamamında yaptık. Geçen yıl da Kızılelma, Tekkeönü, Kurtköy ve Ellibaş köyleri olmak üzere 4 tane yaptık. Bu yıl da 4 tane daha yapacağız. Bir tane TOKİ’ye aile sağlığı merkezi yapacağız. Kemerköprü Mahallesinde bir tane yapacağız. Aladağ’da aile sağlık ve yaşam merkezi yapacağız.

 

OSB için kamulaştırma çalışmaları sürüyor

 

Bartın için Organize Sanayi Bölgemizde ilave alanla ilgili bir çalışmamız vardı. İlave alanda şuanda kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Kamulaştırma çalışmaları bittiğinde sanayicimize tahsis edeceğiz. Şuanda Organize Sanayi Bölgemizde 30 fabrikamız bulunuyor. 40 fabrikanın daha gelebileceği bir alanı Organize Sanayi Bölgesine kazandıracağız. Bunun alt yapı ve elektrik gibi sorunlarını da  çözüyoruz. Şuanda 380’lik trafo merkezimizde inşaat devam ediyor. Yüksek enerji hattı bildiğiniz gibi çekilmişti. Tabi bu hat Kastamonu’ya kadar uzanacak. Bu yatırım önümüzdeki 100 yıllık enerji sorununu da çözmüş olacak.

 

“Çalışma yapılmayan bir tünel yok”

 

Ulaşımla ilgili Kurucaşile yolumuzda şuanda çalışma yapılmayan bir tünel yok. Amasra Tüneli daha önce bitmişti. Çakraz-Avara arasındaki tüneli daha önce tamamladık. Avara-Cumayanı arasındaki yol bitmek üzere. Cumayanı Tüneli bitti. Cumayanı ile Dizlermezeci arasındaki viyadük bitmek üzere. Dizlermezeci’den Meydan Köyüne geçecek olan tünel bitmek üzere. Karaman’la Tekkeönü arasındaki tünelin uzunlu 4 bin 600 metre yani Ilgaz tünelinden bile uzun. Kurucaşile-Cide bağlantısının da şuanda uygulama projeleri yapılıyor. Bartın-Kurucaşile yolunu 2019 yılına kadar bitirmek istiyoruz. Bu yolda tam 24 kilometre tünel uzunluğu olacak. Bu yol çalışmasının toplam maliyeti 1. 5 milyar TL.

Kozcağız-Kumluca yolu baraj geçişiyle ilgili çalışmalar bitince tamamlanmış olacak. Kozcağız-Bartın arasını duble yol yapacağız. Kozcağız-Hasankadı-Karabük-Yenice yolu proje çalışmaları devam ediyor. Tabi bu çalışma da uzun vadeli bir çalışma. Bartın-Arıt yolunda çalışmalar devam ediyor. Bu yol en sürünceme de kalan çalışmamız oldu. Bunun nedeni de müteahhit firmadan kaynaklandı.

 

Gölbucağı ile Bartın Limanı arası duble yol olacak

 

Yeni çevre yoluyla alakalı projeler devam ediyor. Yeni çevre yolu tünellerle birlikte Bartın Üniversitesi’ne kadar bağlanacak. Liman bağlantısının neden olmadığı söyleniyor. Ancak limanla ilgili bir bağlantı problemi yok. Gölbucağı ile Bartın Limanı arasındaki yolu zaten biz duble yol yapacağız. Gürgenpınarı ile Boğaz arasındaki yol için bizim daha önce bir çalışmamız olmuştu. Ancak burası sit alanı olduğu için bu çalışmamız kalmıştı. Bu yol duble yol olunca buradaki trafikte rahatlamış olacak. Aslında o yolu biraz uzatıp İnkumu’na ulaşımını sağlamak lazım. İnkumu’na ulaştırıp tünelle İnkumu’na inmek lazım.

 

İŞKUR’a yeni hizmet binası

 

Kamu hizmet binalarımız noktasında Bartın’daki tüm binalarımızı tamamladık. Adalet Sarayımızın kaba inşaatı bitti. Şuanda içinde çalışma yapılıyor. Çevre düzenlemesiyle birlikte inşallah bu yıl tamamlayıp Adliyemizi de yeni yerine taşımış olacağız. İŞKUR İl Müdürlüğümüze yeni bir bina yapacağız. Şuanda yer tahsisini yaptık. Kamu hizmet binalarımız da dağa çağdaş ve daha modern hele geliyor.

 

Kozcağız Barajı Mart 2019’da bitecek

 

Bartın’da Devlet Su İşleri yatırımları kapsamında 4 baraj birden yapıyoruz. Bu barajların 2’si bitti. Kirazlıkköprü Barajı yıllardır konuşuldu. 20 yıldır bitmeyen baraj dendi ancak asıl çalışma 2014’ten sonra başladı. DSİ yeniden bir ikmal ihalesi yaptı, Karayolları da yolun ihalesini gerçekleştirdi. Her iki iş ayrı ayrı yürüyünce hızlı bir şekilde bitti. Bartın için büyük bir tehlike ortadan kalmış oldu. Şuanda barajın kapakları yapılıyor. Daha sonra enerji için bir santral ihalesi gerçekleştirilecek. 35 yerde taşkın koruma çalışmasını tamamladı. Kışla Barajı tamamlandı. Kozcağız Barajı 2019 yılının mart ayında bitecek. Eldeş Barajı inşaatı devam ediyor. 30 adet daha devam eden birçoğu da Bartın şehir merkezinde olan taşkın koruma çalışması daha var.

 

Amasra mendirek güçlendirilecek

 

Amasra Limanına yolcu iskelesini yapmıştı. Burada iskelenin ve gümrük sahası yapacağımız binaların korunabilmesi için mendireğin sağlam olması lazım. Bunu programa aldık. 38 milyon TL’ye ihalesini gerçekleştirdik. Müteahhitte yer teslimi yapıldı. Yakında çalışmalar başlayacak. Burada tabi önemli olan turizm etkilenmeden bu çalışmayı gerçekleştirmek. Biz de bunun yollarına bakıyoruz.

 

“Belediyeden 5 kuruş çıkmadan yaptık”

 

Bartın’da turizm alanında da çalışmalar yapıyoruz. Amasra yolu limanını yaptık. Küre Dağları Milli Parkını tanıtmaya çalışıyoruz. İnkumu derin deniz deşarjını ve Bartın Belediyesinden beş kuruş çıkmadan Bartın Atıksu Arıtma Tesisini yaptık.  Bunlar hep hükümetimizin yatırımları. Amasra derin deniz deşarjı ve atıksu arıtma tesisi, Çakraz derin deniz deşarjı bunlar ilimiz sahilleri için yapılan çalışmalar. İleri de belki Mugada’ya da yapacağız. Beldelerimizin tamamının kanalizasyon alt yapılarını yaptık.

 

“Güzelcehisar projesini bitince görmek lazım”

 

Güzelcehisar sahilde lav kayalarının olduğu dünyada da sayılı Türkiye’de ise tek yer. Lav kayalarını tabiat anıtı olarak ilan ettik. BAKKA, İl Özel İdaresi ve Bartın Üniversitesiyle ortaklaşa bir proje hazırlandı. Bu projenin de tanıtımı yapıldı.  Orada bizzat kendim de incelemede bulundum. Bu projenin elbette ki bir fizibilitesi yapılmıştır. Bu proje lav sütunlarının yaz-kış turizme açılabilmesi ve insanların bu sütunları rahatça görebilmesi için oluşturulan bir yürüyüş yolu projesi. Tabi çelik kazıklar çakılında orada metal bir görüntü oldu. Ancak bu proje daha inşa at aşamasında. Bu metal görüntü ahşapla kaplanınca bu görüntü de ortadan kalkacak. Burada projenin bitmesi için bir sabretmek lazım. Bittiğinde projeyi görmek lazım.

 

Huzurevi daha modern bir hale getirilecek

 

Tarım desteklerimiz devam ediyor. Sadece bu sene 7 Milyon TL fındıkçıya verdik. Toplamda 150 Milyona yakın çiftçimize hibe desteği verdik. Fındık alımı ile ilgili bu sene burada depo açtık. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yeni bir bina çalışmamız var. Huzurevi ile ilgili olarak da Cumhuriyet Lisesi’nden boşalan yerle ilgili bir tahsis çalışmamız olacak. Orada bir restorasyon çalışması yapıp huzurevimizi daha modern bir hale getireceğiz.”

 

Bartın Devlet Hastanesi’ndeki tayip talepleri

 

Bartın Devlet Hastanesi’nde 9 doktorun tayinini istemesiyle ilgili olarak ise Milletvekili Tunç, şunları söyledi:

“Tayin dönemlerinde tabi ki tayinler olacaktır. 9 tane gider 9 tane gelir. Dolayısıyla biz doktorlara neden tayin istediğini sormayız. Bartın Devlet Hastanesi’nde bir yönetim değişikliği oldu. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden başka bir sisteme geçildi. Artık İl Sağlık Müdürlükleri ve Başhekimlikler yetkili. Yeni sisteme geçilince başhekimi ataması yapılması gerekti. Yeni başhekimimizde başarılı bir arkadaşımız. Vatandaşlarımızdan gelen talepler, hasta hakları müracaatları, BİMER’e ve CİMER’e yapılan şikayetlerin tabi ki değerlendirilip çözüme kavuşturulması lazım. Tabi ki doktorlarımızın hepsi vatandaşlara en güzel hizmeti vermek için çalışıyordur. Yönetimin de işin düzene girmesi için yapması gereken bir takım çalışmalar olacaktır. Bu çalışmaların tamamlanması için hepimizin sabretmesi gerekir. Netice Başhekim en güzel şekilde hizmet vermek ve hastaları memnun etmek ister. Doktorlarımızın da buna katkı vermesi lazım. Bu sonuçta bir ekip çalışması… Önemli olan bizim için hastaların memnuniyetidir.”

           

            

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri