Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > SİYASET > Tunç, Güzelcehisar'da inceleme yaptı
Tunç, Güzelcehisar'da inceleme yaptı

Tunç, Güzelcehisar'da inceleme yaptı

04.12.2017 16:08 12 14 16 18 yazdır
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Güzelcehisar'da yapımı devam eden Lav Sütunları Ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi'ni yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.


Tunç geçtiğimiz hafta sonunda, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ile birlikte Güzelcehisar sahiline giderek "Lav Sütunları Ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi'nin yapım çalışmalarını inceledi. 
İncelemeleri hakkında sosyal medya aracılığıyla bir açıklama yapan Tunç, tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar'ın milyonlarca yıl öncesinde oluşan lav kayalarına sahip olduğunu anımsatırken şunları dile getirdi:
"80 milyon yıl önce volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşmesi, altıgen, beşgen ya da dörtgen biçimli bir yapıya dönüşerek düzgün geometrik yapıya sahip denize dik bir şekilde çapları 50?100 cm, boyları 30 metrenin üzerinde sütunlar halini alması ile doğal bir güzellik oluşmuştur. Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia'da bulunan lav sütunları koruma altına alınarak doğal miras kabul edilmiştir. Ülkemizde de Güzelcehisar lav sütunları Orman ve Su İşleri Bakanlığının onayı ile tabiat anıtı olarak ilan edildi, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumları arasında yer alan Güzelcehisar lav sütünlarını ülkemiz turizmine kazandırmak için başlattığımız çalışmalar Bartın turizmine ve ekonomisine katkı sağlayacak."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri