Ecen Sigorta
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > GÜNDEM > TÜBİTAK koku analizi yaptı, sonuç bekleniyor

TÜBİTAK koku analizi yaptı, sonuç bekleniyor

06.07.2018 09:56 12 14 16 18 yazdır
Bir kaç aydır, kentin büyük bölümünde hissedilen kötü kokunun geldiği yer olan SANKO Holding'e bağlı Bartın Çimento'da, TÜBİTAK MAM yetkilileri tarafından konu analizi için ölçüm yapıldı. Şimdi analizin sonucu bekleniyor
TÜBİTAK koku analizi yaptı, sonuç bekleniyor


TOLGA AKINER

Bir süredir Bartın’ın önemli bir bölümünde hissedilen ve vatandaşların şikayetlerine neden olan pis kokunun geldiği yer olan SANKO Bartın Çimento Fabrikası’nda, Türkiye’de koku analizi yapabilen tek yetkili kuruluş olan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi yetkilileri tarafından Haziran ayında ölçümler yapıldığı öğrenildi. Keskin bir gaz kokusunu andıran ve vatandaşlar arasında hem paniğe hem de şikayete neden olan kokunun insan sağlığına zararlı olup olmadığı ve neden kaynaklandığının tespitinin ardından gerekli açıklamanın ya Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ya da Valilik tarafından yapılabileceği bildirildi. 

Herkes şikâyetçi

 

Bartın şehir merkezinde havaların ısınması ile birlikte zaman zaman etkili olan ve Gölbucağı, Yalı mevkii, Kırtepe’nin bir bölümü, Çatmaca, hatta Karaköy Mahallesi başta olmak üzere kentin büyük bir bölümünde alınabilen pis koku herkesin malumu. Kokunun kaynağının SANKO Çimento Fabrikası olduğu bilgisinin başta sosyal medya olmak üzere her platformda dillendirilir oldu. Pek çok vatandaş, ilimizde doğalgaz kullanımı yeni yaygınlaşmış olduğu için gaz kaçağı şüphesiyle Akmercan Şirketi’ni arayarak gaz kaçağı olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. Şirket yetkilileri, kentte hissedilen koku ile birlikte kendilerine gelen kaçak ihbarlarındaki sayının da arttığını, “Ne olur ne olmaz!” diyerek her ihbarı titizlikle değerlendirdiklerini ve ekiplerin kontrole gittiğini belirtirken, bu ihbarların tamamının kenti etkisi altına alan ve gaz kokusuna benzetilen SANKO Çimento Fabrikası’ndan gelen konu olduğunu öğrendiklerini söylediler.


İnsan dışkısı mı yakılıyor?

 

Bu arada sosyal medyada fabrikada, insan dışkılarının da yakıldığı, bunun için pek çok ilden Bartın’a preslenmiş halde kanalizasyon atıklarının getirildiği dedikoduları da yayılmaya başladı. Tüm bu söylentiler ve sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlar devam ederken yetkililer de, özellikle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bartın Belediyesi ve Valilik bu konuda bir açıklama yapmamak ya da girişimde bulunmamakla eleştirilir hale geldi.

 

Kurumlar devrede

 

Oysa ki hem Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün hem de Bartın Valiliği’nin konunun tüm detaylarına hakim olduğu ve gerekli tüm girişimleri kanun ve yönetmeliklerin emrettiği şekilde uygulamaya devam ettiği öğrenildi. 

BİMER, CİMER, ALO 181 ve Müdürlüğe şikayet yağıyor

 

Konuya ilişkin olarak bilgisine başvurduğumuz yetkililer, Bartın il merkezinde Nisan ayının ilk haftasından itibaren ALO 181 Bilgilendirme Hattı’na, Başbakanlık İhbar Merkezi (BİMER) ve Cumhurbaşkanlığı İhbar Merkezi’nin (CİMER) yanı sıra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de söz konusu koku ile ilgili olarak oldukça fazla sayıda şikayette bulunulduğu bilgisini verdiler. Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne telefonla yapılan koku şikâyetleri üzerine Müdürlüğün teknik personeli tarafından yerinde yapılan incelemeler sonucunda koku kaynağı olduğunu düşünülen SANKO Bartın Çimento tesisinden koku ölçümü için örnekler alınmasının kararlaştırıldığını belirten yetkililer kamuoyunun aydınlanması ve yapılan ya da yapılabilecek yanlış bilgilendirmelerin önüne geçebilmek adına şu bilgileri paylaştılar:

 

TÜBİTAK MAM’dan analiz yapması istendi

 

“Bu çerçevede 19 Temmuz 2013 tarihli ve 28712 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Koku Oluşturan Emisyonların Kontrolü Hakkında Yönetmelik’  gereği koku ölçümleri, dioksin / furanlar ve HCl ile birlikte bacada oluşan tüm parametrelere ilişkin ölçümlerin TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne yaptırılması ve ölçüm sonuçlarının Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirilmesi yazılı olarak talep edildi.

 

18-22 Haziran tarihleri arasında ölçüm yapıldı

 

Bu kapsamda 21 Şubat 2018 tarihli ve 3356 sayılı Hava Emisyonu, Atıksu Deşarjı, Atık Yakma ve Beraber Yakma konularında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevre ve İzin ve Lisans Belgesine sahip tesis tarafından, söz konusu belge kapsamında yakılmasına izin verilen atıkların yakıldığı esnada tahlil amacıyla örnekler alındı. Söz konusu koku ölçümleri 18 ve 22 Haziran 2018 tarihlerinde arasında bizzat TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nden (MAM) gelen yetkili teknik personel tarafından yapıldı.

 

Bin 400 santigrat derecede yakılıyor

 

Tesiste kanalizasyon bertaraf tesislerinde arıtmadan geçirildikten sonra arta kalan atıkların kurutulmuş halinin bin 400 santigrat derecede yakılarak bertaraf edildiği bilgisini veren yetkililer, söz konusu atıkların bilinen en etkili tek bertaraf yönteminin bu olduğunu söylediler. Sosyal medyada iddia edildiği gibi çok değişik illerden ilimize bu tesiste yakılmak üzere kanalizasyon atıklarının getirilmediğini belirten yetkililer sadece Zonguldak ve Çaycuma’dan atık geldiğini ve bunun miktarının tesiste yakılan atığın yüzde 10’undan az olduğunu ifade ettiler. Yetkililer, tesisin devletin denetiminde tüm yasal mevzuatları yerine getirerek kurulduğunu anımsatırken, şunları söylediler:

 

Sonucu kamuoyu ile paylaşılacak

 

“İnsan sağlığı her şeyden önemli. Bunun bilincinde olarak Bartın’da hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlarımız şikâyetleri titizlikle değerlendiriyor ve yapılması gereken tüm prosedürleri harfiyen yerine getiriyor. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. TÜBİTAK MAM’a yaptırılan koku analizlerinin sonuçlarının bir hafta zarfında Bartın’a ulaşmasını bekliyoruz. Gelir gelmez gerekli açıklama kamuoyu ile paylaşılacaktır. Söz konusu kokunun insan sağlığına zararlı bir durum oluşturduğu yönünde bir tespit olması durumunda yönetmelik ve kanunlarda hangi yaptırımlar söz konusu ise muhakkak uygulanacaktır.” 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri