Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > TSO Başkanı, uyardı!
TSO Başkanı, uyardı!

TSO Başkanı, uyardı!

23.02.2018 09:50 12 14 16 18 yazdır
Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu konusunda uyarılarda bulundu.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, 31 Aralık 2019’a kadar yapılacak olan Mesleki Yeterlilik Belgesi, sınavlarının ve belge ücretinin devlet tarafından karşılanacağını belirterek  “Bu tür işlerde çalışanların ve sektörlerin odamıza gelen talepleri karşılığında ücretsiz olarak sınava girmeleri sağlanacaktır. Odamız koordinesinde İŞKUR tarafından 1 hafta ücretsiz eğitim verilecek ve uluslararası geçerliliği olan bir belgeye sahip olacaklar fırsatı iyi değerlendirmek gereklidir.” dedi.
Bartın TSO Başkanı Balık, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve TOBB MEYBEM işbirliğinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 81 meslekte zorunlu hale gelen, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile ilgili üyelerine yönelik bilgilendirmede bulundu. Balık, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu, 5544 sayılı MYK Kanunu ile yürürlüğe girmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki yeterlilik belgesi almak zorunlu hale getirilmiş olup, şu an 81 meslekte zorunlu hale getirerek, iş müfettişlerince yapılan denetimlerde belgesiz her bir çalışana, her bir ay için 627 TL idari para cezası kesilecek denetimler başladı, cezalar veriliyor belge alma zorunluluğu olan hem çalışanımız hem de işverenimiz bu duruma hassasiyet göstermelidir” dedi.

 

Fırsatı iyi değerlendirin!

 

31 Aralık 2019’a kadar yapılacak olan sınavların ve belge ücretinin devlet tarafından karşılanacağını belirten Balık, “Bu tür işlerde çalışanların ve sektörlerin odamıza gelen talepleri karşılığında ücretsiz olarak sınava girmeleri sağlanacaktır. Odamız koordinesinde İŞKUR tarafından 1 hafta ücretsiz eğitim verilecek ve uluslararası geçerliliği olan bir belgeye sahip olacaklar fırsatı iyi değerlendirmek gereklidir” diye konuştu. 

SGK işveren primini ödemeyecekler!

 

Firma destekleri hakkında da bilgi veren Balık, sözlerini, “Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında faaliyet gösteren firmalarımız Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olan kalifiye işçi çalıştırması durumunda firma, SGK işveren primini 12 ay ödemeyecek. Yeni istihdam ve belgesi olan işçinin işe alınması durumunda ise firma SGK işveren primini 54 ay ödemeyerek aylık 416 TL devlet desteklerinden faydalanabilecek” diyerek tamamladı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri