Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > EĞİTİM > TOKİ öğrencileri Bartın’ın tarihini inceledi
TOKİ öğrencileri Bartın’ın tarihini inceledi

TOKİ öğrencileri Bartın’ın tarihini inceledi

10.03.2018 14:59 12 14 16 18 yazdır
TOKİ İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileri, önce Bartın Kent Müzesi’ni daha sonra da Gazhane Kültür Parkı’nı ziyaret etti. Minikler son olarak da Umut Cafe’de mola vererek günün yorgunluğunu attılar.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


TOKİ İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Ali Özdemir ve sınıf annesi Özgür Karaca’nın eşliğinde Bartın Kent Müzesi’ni ziyaret ettiler. 27 Ocak’ta kapılarını açan Bartın Belediyesi Kent Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler, hem 4000 yıllık geçmişi bulunan Bartın tarihini, kültürel değerlerini yakından incelediler hem de Müze Görevlisi Rehber Aytaç Erbil’den eserler hakkında bilgi aldılar.

1885 yılında Rüştiye Mektebi olarak açılan, 1924-1947 yılları arasında Cumhuriyet Mektebi, 1953-2008 yılları arasında da Bartın Belediyesi Binası olarak hizmet veren Hükümet Caddesi’ndeki tarihi bina Bartın Belediyesi tarafından restore ettirilerek Kent Müzesi olarak Bartın’a yenide kazandırıldı. 27 Ocak’ta kapılarını açan ve yaklaşık 4 milyon liraya mal olan 2 katlı Kent Tarihi Müzesi’nde Bartın’ın siyasi, ekonomik ve kültürel tarihiyle ilgili 2 bin eser sergileniyor.

Kent Tarihi Müzesi’nin 300 metrekare olan zemin katında Bartın’da Yeraltı Zenginlikleri, Milli Mücadele Yıllarında Bartın, İlimizin Kronolojik Tarihi, Şehitler Bölümü, İlimizde Görünen Nadir Canlılar, Doğal Afetler ve Ulaşım konuları hakkında çeşitli bilgiler fotoğraf, pano ve kioslarla ziyaretçilere anlatılıyor.  405 metrekare büyüklüğe sahip olan üst katta ise Bartın Ticaret Hayatı, Bartın’da Gemi Yapımı, Madencilik, Eski Tarihi Esnaflar, Tarihi Bartın Çarşısı, El Sanatları, Kadınlar Pazarı, Bartın’da Mimari Yapı, Bartın Siyasi Tarihi,  Bartın Eğitim ve Sağlık Tarihi, Turizm Bölümü, Spor Tarihi, Basın, Yayın İletişim Tarihi, Kültür Sanat Bölümü ve Bartın Mutfak Kültürü hakkında kioslar, maketler, panolar, fotoğraflar yer alıyor.
Umut Cafe’de yorgunluklarını attılar


Öğrenciler Müze gezisinin sonrasında ise Gazhane Kültür Parkı’nı gezerek Ahmet Güldür tarafından yapılan Bartın evleri maketlerini incelediler.

Gezilerin sonrasında da Umut Cafe’ye geçen öğrenciler geziden duydukları memnuniyetleri dile getirerek hem günün değerlendirmesini yaptılar hem de yorgunluklarını attılar.

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri