Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Tiyatrolar İnkumu’nda buluşacak
Tiyatrolar İnkumu’nda buluşacak

Tiyatrolar İnkumu’nda buluşacak

20.07.2018 16:19 12 14 16 18 yazdır
6-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşen olan “12. Türkiye Tiyatrolar Buluşması” - İnkumu 2018 etkinlikleri kapsamında 28 tiyatro topluluğu ilimize gelerek çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek.


 6-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleşen olan “12. Türkiye Tiyatrolar Buluşması” - İnkumu 2018 etkinlikleri kapsamında 28 tiyatro topluluğu ilimize gelerek çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. Program kapsamında 10 eğitmen ve konuşmacı, 8 atölye ve söyleşi, sahne ve sokak performansları sergilenecek.

 

Geniş katılımlı bir buluşma olacak

 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Zafer Gecegörür, “Türkiye Tiyatroları Buluşması İnkumu”nun, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın “Çocuklar, gençler ve kadınlar için sanat... Her mahalleye ulaşıncaya kadar sanat” şiarından yola çıkarak 4 yıl boyunca ortalama 17 tiyatro topluluğu ve 6 eğitmenin katılımıyla gerçekleştirildiğini anımsattı. Bu yıl 6 -10 Ağustos 2018 tarihleri arası gerçekleşecek olan buluşmanın ise gerek katılım gerekse içerik ve nitelik olarak geniş katılımlı sayılabilecek bir buluşma olacağını ifade eden Gecegörür, sözlerini şöyle sürdürdü:

28 tiyatrodan temsilciler geliyor

 

“Toplam 28 tiyatrodan temsilciler geliyor, toplam 10 eğitmenin atölye yada söyleşisi olacak. Hem Bartın’dan ve tiyatro temsilcisi katılımcılarından oluşacak gruplara 8 ayrı eğitim amaçlı sanat atölyeleri yapılacak. Bu atölye eğitmenlerinden ikisi Azerbaycan’dan geliyor. İnkumu sakinlerine de 3 ayrı akşam kumda kurulacak sahnede sahne-sokak performansları toplamda yaklaşık bin 200 kişiye sergilenecektir. Toplamda yaklaşık 70 kişinin katılacağı Türkiye Tiyatrolar Buluşması’nın her yıl tüm Türk Tiyatrosu’nun takip ettiği ve önemsediği bir buluşmadır. Bu yılda Türk Tiyatro Tarihine bir not olarak düşen bir buluşma olarak hayata geçeceğine eminiz.”

 

Akın: “Tiyatro severler için dolu bir program hazırladık”

 

Belediye Başkanı Cemal Akın ise açıklamasında, “Bu sene 12. gerçekleştireceğimiz Türkiye Tiyatrolar Buluşması İnkumu 2018’de yurt dışından ve yurdun çeşitli illerinden birçok tiyatro topluluklarını misafir edeceğiz. Tiyatro severler için dolu bir program hazırladık. Organizasyon kapsamında gerçekleşecek tüm eğitim faaliyetleri ve oyunlar ücretsiz ve halka açık olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri