Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > YAŞAM > Tıbbi Atık Eğitim Programları Genelgesi yürürlüğe girdi
Tıbbi Atık Eğitim Programları Genelgesi yürürlüğe girdi

Tıbbi Atık Eğitim Programları Genelgesi yürürlüğe girdi

07.08.2018 10:34 12 14 16 18 yazdır
Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Tıbbi Atık Eğitim Programları Genelgesi’nin yürürlüğe girdiğini belirterek genelge kapsamında eğitim programları düzenleneceğini duyurdu.


 

Ahmet Oktay


 Tıbbi Atık Eğitim Programları Genelgesi yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde Eğitim programları düzenlenecek. Eğitim programları ‘Eğiticilerin Eğitim Programı’, ‘Yerel Eğitim Programı’, ‘Saha Eğitim Programları’ ve ‘Tazeleme Eğitim Programı’ olmak üzere dört bölümden oluşacak. Eğiticilerin eğitimi programı ve yerel eğitim programına katılım sağlayanlar eğitim sonunda bir ölçme ve değerlendirme sınavına girecekler. Sınav sonucunda 100 puan üzerinden 70 puan alan katılımcılar yetki belgesi almaya hak kazanacaklar. Tazeleme eğitiminde ise ölçme ve değerlendirme sınavı yapılmayacak ve yetki belgesi düzenlenmeyecek.

 

Eğitimler düzenlenecek

 

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, genelgeyle ilgili bir açıklamada bulunarak “25.01.2017 tarihli ve 29959 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, tıbbi atık yönetiminde görevlendirilen/ görevlendirilecek tüm personelin, tıbbi atıkların toplanması, taşınması, geçici depolanması ile sterilizasyona tabi tutulması ve bertaraf edilmesi aşamalarında uyulacak kurallar ve dikkat edilmesi gereken hususlar, bu atıkların yarattığı sağlık riskleri ve neden olabilecekleri yaralanma ve hastalıklar ile bir kaza veya yaralanma anında alınacak tedbirleri içeren eğitim programına periyodik olarak tabi tutulması ve bu eğitimin alındığının Yetki Belgesi ile belgelenmesi zorunludur.  Bu hususlara yönelik usul ve esasları düzenleyen 2018/08 Sayılı Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Eğitim Programları Genelgesi yürürlüğe girmiştir. Bununla birlikte 2018/07 sayılı Tıbbi Atıkların Yönetimine İlişkin Genelgelerin İptal Edilmesi Genelgesi ile 2006/7 sayılı ‘Tıbbi Atıkların Sterilizasyonu’ konulu Genelge, 2008/9 sayılı ‘Tıbbi Atıkların Güvenli Bertarafı’ konulu Genelge, 2006/25 sayılı ‘Tıbbi Atık Yıl Sonu Raporları’ konulu Genelge ve 2010/17 sayılı ‘Tıbbi Atıkların Bertarafı’ hakkındaki Genelge Bakanlığımızca yürürlükten kaldırılmıştır.” dedi.

 

Çevre konusundaki duyarlılıklarını geliştirilecek

 

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Eğitim Programları Genelgesi uygulama esaslarıyla ilgili detaylı bilgiler de veren Özcan, şunları söyledi:


“Sağlık kuruluşlarında oluşan tıbbi atıkların üretildikleri yerde atık üreticileri tarafından ayrı toplanması, geçici depolanması belediyeler tarafından taşınması, sterilizasyon ve bertaraf işlemine tabi tutulması ile ilgili teknik ve idari esaslar 25.01.2017 tarihli ve 29959 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ile belirlenmiştir. Yönetmelik ile sağlık kuruluşlarına ve belediyelere önemli görevler verilmiştir. Bu görev ve yükümlülüklerden birisi de uygulamadan sorumlu kurum/kuruluşların personelinin eğitimlerinin sağlanması hususu olup, Yönetmeliğin ‘Genel İlkeler’ başlıklı 5’inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi; ‘Belediyelerin yükümlülükleri’ başlıklı 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve ‘Sağlık kuruluşlarının yükümlülükleri’ başlıklı 9’uncu maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi ile tıbbi atık üreticileri ve belediyeler tıbbi atıkların yönetimiyle görevli personeli periyodik olarak eğitmekle/eğitimini sağlamakla yükümlü tutulmuşlardır. Yönetmeliğin ‘Eğitim’ başlıklı 23’üncü maddesinde ise eğitim ile ilgili usul ve esasların Bakanlığımızca belirleneceği ifade edilmiştir. Bu Genelge’nin amacı; 25.01.2017 tarihli ve 29959 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’nin 23’üncü maddesine istinaden düzenlenecek olan eğitimler ile yetki belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Düzenlenecek eğitim programlarının amacı, sağlık kuruluşları ile tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertarafından sorumlu belediyelerin ya da belediyelerin yetkilerini devrettiği kişi ve kuruluşların, tıbbi atık yönetimi faaliyetlerini yerine getiren ya da getirecek ilgili tüm personelinin; tıbbi atıkların toplanması, taşınması, geçici depolanması ile sterilizasyona tabi tutulması ve bertaraf edilmesi aşamalarında uyulacak kurallar ve dikkat edilmesi gereken hususları, tıbbi atıkların yarattığı sağlık riskleri ve neden olabilecekleri yaralanma ve hastalıkları, kaza veya yaralanma anında alınacak tedbirleri içeren bir eğitim programına tabi tutularak tıbbi atıklara ilişkin sağlık, güvenlik ve çevre konularındaki duyarlılıklarını geliştirmektir.

 

İlgili personelin eğitimlerine ilişkin hususları kapsıyor

 

Bu Genelge; Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen tüm sağlık kuruluşlarında tıbbi atıkların yönetiminde görevlendirilen ya da görevlendirilecek personelin, Tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertarafından sorumlu belediyelerde ya da belediyelerin yetkilerini devrettiği kişi ve kuruluşlarda tıbbi atık yönetiminde görevlendirilen ya da görevlendirilecek personelin,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde ilgili personelin eğitimlerine ilişkin hususları kapsamaktadır.


Eğitim programları, “Eğiticilerin Eğitimi Programı”, “Yerel Eğitim Programı”, “Saha Eğitim Programı” ve “Tazeleme Eğitim Programı” olmak üzere dört bölümden oluşacak.


Uygun görülecek kişiler tarafından verilecek


Eğiticilerin eğitimi ve tazeleme eğitimi programı kapsamındaki konularla ilgili eğitimler, Bakanlığın ilgili teknik birimi, tıbbi atık yönetimi konusunda teorik ve uygulamaya yönelik çalışma yaptığı bilinen yükseköğretim kuramlarının öğretim görevlileri ve uygulama konusunda başarılı olan kurum kuruluş temsilcileri arasından Bakanlıkça uygun görülecek kişiler tarafından verilecek. Yerel eğitim programında yer alan konularla ilgili eğitimler, eğiticilerin eğitimi programını başarıyla tamamlamış, Eğitici Yetki Belgesi’ne sahip Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personeli tarafından verilir. Eğitim programında yer alan ‘2.4 Tıbbi Atıkların Neden Olabilecekleri Sağlık Riskleri’ konusundaki bilgiler üniversitelerin/sağlık kuruluşlarının yetkilileri tarafından verilecek. Saha eğitim programında yer alan konularla ilgili eğitimler çevre görevlileri tarafından verilecek.

 

Teknik geziler düzenlenecek

 

Eğitim materyali yazılı ve görsel olarak hazırlanacak. Eğitim programı video, resim, şekil, fotoğraf, slayt gibi materyal ile görsel olarak desteklenecek. Programda doğru ve yanlış uygulamalar ile alınacak önlemlere ilişkin örneklere yer verilecek. Eğitimler, gerekli görüldüğü durumlarda ve imkanlar dahilinde sağlık kuruluşları ve tıbbi atık işleme tesislerine düzenlenecek teknik geziler ile desteklenebilecek. Saha eğitim programı en az 2 saat, diğer eğitim programları ise en az 8 saat olacak şekilde düzenlenecek.

 

Bu eğitimlere katılım zorunlu


Eğiticilerin eğitimi programı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nin eğitici yetki belgesine sahip personel ihtiyacına göre Bakanlık tarafından uygun görülecek tarihlerde yerel eğitim programı, yetki belgesine sahip tıbbi atık görevlisi ihtiyacına göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygun görülecek tarihlerde gerçekleştirilecek. Eğitim programının yapıldığı tarih, yer ve katılımcılar kayıt altına alınacak. Saha eğitim programları yılda en az bir kez düzenlenecek. Eğitim programının yapıldığı tarih, yer ve katılımcılar kayıt altına alınacak. Eğitici yetki belgesine sahip personelin bilgilerinin güncellenmesi ve geliştirilmesi amacıyla Bakanlık tarafından gerekli görüldüğünde tazeleme eğitimi düzenlenecek. Eğitici yetki belgesine sahip personelin mücbir sebepler dışında bu eğitimlere katılımı zorunludur.


70 puan alanlar belge almaya hak kazanacak

 

Eğiticilerin eğitimi programı ve yerel eğitim programına katılım sağlayanlar, eğitim sonunda bir ölçme ve değerlendirme sınavına tabi tutulacaklar. Sınav sonucunda 100 puan üzerinden 70 puan alan katılımcılar yetki belgesi almaya hak kazanacaklar. Tazeleme eğitiminde ölçme ve değerlendirme sınavı yapılmaz ve yetki belgesi düzenlenmeyecek.” 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri