Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > EKONOMİ > Termik santral, Çalıştay'da gündeme geldi

Termik santral, Çalıştay'da gündeme geldi

01.12.2017 16:54 12 14 16 18 yazdır
Amasra'ya yapılmak istenen 1320 megavatlık termik santrali, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın da katıldığı "2. Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı"nda gündeme geldi.
Termik santral, Çalıştay'da gündeme geldi


TOLGA AKINER


Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı aynı zamanda Hema Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Hattat, Amasra'ya yapmak istedikleri 1320 megavatlık termik santrali, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın da katıldığı "2. Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı"nda gündeme getirdi. Amasra'daki kömür rezervinin bir termik santralin kullanabileceğinden çok fazla olduğuna dikkat çeken Hattat, bunun için de Eren Holding ile Çatalağzı'ndaki termik santralde kullanılması amacıyla "Kömür alım ve yerli kömüre dönüşüm" anlaşması imzaladıklarını anımsattı.

 Albayrak: "Akıllı kömür dönemini başlatıyoruz"

 

"2. Yerli Kömür Eylem Planı Çalıştayı", geçen hafta İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kömür madenciliğinde akıllı kömür dönemini bugün itibariyle başlattıklarını belirtirken, "Dışa bağımlılıktan kurtulacağız. Bunu yaparken ne pahasına olursa olsun niyetiyle hareket etmeyeceğiz Güvenli madenciliği tesis etmek, ulaşmak zorunda olduğumuz en önemli hedeflerden biri" dedi.

Üretimde madencinin, kullanımda da vatandaşın sürecin ana belirleyicisi olduğunu belirten Bakan Albayrak, şunları söyledi:

"Yaklaşımımızın temelinden şeffaf ve açıklık olacak. Vatandaşımız her adımı bilecek, sektörümüzde önünü görebilecek. Bir sonraki adım olarak baktığımızda ulaşmak istediğimiz seviye aslında yola çıkış sebebimizin ana unsuru oldu. Dışa bağımlılıktan kurtulacağız. Bunu yaparken ne pahasına olursa olsun niyetiyle hareket etmeyeceğiz Güvenli madenciliği tesis etmek, ulaşmak zorunda olduğumuz en önemli hedeflerden biri. Artık yürek burkan kazalarla bu sektörün gündeme gelmesini isteyen yok. Bu salondakilere ayrı bir iş düşüyor. Kadere iman etmiş insanlar olarak üzerimize düşen tedbirleri almaya da inanmak zorundayız" dedi.

 

Kaçak kömürle mücadele

 

Kaçak kömürle mücadele noktasında çok kesin önlemler alınacağına değinen Bakan Albayrak bu noktada madenlerin bulunduğu illerin valilerine seslendi ve "Onların bu denetimlerin yerel makamlar olarak uygulamasını ve sahada etkin bir faaliyet icra etmesinin önemliliğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Her ay valiliklere, illerindeki ruhsatsız üretim yapan veya faaliyeti durdurulan sahalar ile ilgili hatırlatma ve gereğinin yapılması için yazı yazacağız. İşte, 'eksikleri gideriyoruz' adı altında tamamen kömür çıkarmaya yönelik bu art niyetli yaklaşım ihtimaline son veriyoruz. MİGEM'in onay vermediği hiçbir kömür, bu sahalardan çıkamayacak" diye konuştu.

 

"İşçi çıkarmayacağız"

 

İnsan odaklı teknoloji uygulamaları ile madencilik sektörünün gelişmesi için çok önemli adımlar attıklarını ifade eden Bakan Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kömür madenlerimizde üretimi artıracak yeni yaklaşımı hayata geçirmek zorundayız. Verimlilik demek işçi çıkarmak değil. Biz ne işçi çıkaracağız ne istihdamı azaltacağız. Dünyada yer altı kömür madenciliği yapan gelişmiş ülkelerde kişi başı randımana baktığımızda Türkiye'de rakam 1,5 ton seviyesinde. Dünyadaki gelişmiş ülkelerle aramızda 8 kat fark var. 11 ton nere 1,5 ton nere... İşte bu teknolojik dönüşüm noktasında mekanize sisteme geçilmesi büyük elzem olarak karşımıza çıkıyor. Sektörün büyümesini dünya ile rekabet seviyesine ulaşmasını ancak bu şartlarla sağlayabiliriz. İthal kömürü de bu şekilde azaltabiliriz. Uluslararası standartlarda kod geliştirilmesi ile birlikte fizibilite hazırlanma süreci ülkemiz için çok faydalı bir duruma gelmiştir."

 İbrahim Hattat, bankalardan yakındı

 

Çalıştay kapsamında "Kömür Üretiminde Teknoloji Kullanımı ve Güvenli Madencilik" başlıklı bir de oturum yapıldı. Oturumda konuşan Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı aynı zamanda Hema Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Hattat, finans kuruluşlarından serzenişle bahsederken, "Bankacılarımız inşaat işlerinden, inşaat fizibilitesinden falan çok iyi anlıyorlar. Ama kömür fizibilitesinden anlamıyorlar. Kömür projelerine gelince, acaba çıkar mı çıkmaz mı, çıkarsa ne kadar çıkar falan diye düşünüyorlar. Hele bir çıksın görelim sonra destekleriz diyorlar. Çıktıktan sonra ne yapayım ben desteği?"  dedi.

 

"1320 megavatlık termik santral kurmak istiyoruz"

 

Hattat, Amasra'daki madencilik yatırımları hakkında bilgiler verdi. Amasra'daki zengin taşkömürü sahasından çıkaracakları kömürü ocağın hemen yanı başında kurmak istedikleri 1320 megavatlık termik santralde kullanacaklarını ifade eden İbrahim Hattat, şunları söyledi:

"Amasra'da kömürü çıkardığımız noktaya 1320 megavatlık bir termik santral kurmak istiyoruz. Ki, bu kömürü de en iyi şekilde değerlendirelim. Ama buradaki kömür bir termik santralin kullanabileceğinden çok daha fazla. Bunun için Eren Holding ile onların Çatalağzı'nda işlettikleri termik santralde kullanılmak üzere, zannediyorum 6 Kasım'dı, Sayın Bakanımızın da nezaretinde, 'Kömür alım ve yerli kömüre dönüşüm' anlaşması imzaladık. Çünkü onlar termik santralde kullanmak üzere çok uzaklardan kömür ithal ediyorlardı."

 

KUTU KUTU KUTU

 

 

Eren Holdingle işbirliği

 

Hatırlanacağı üzere; Amasra'da bölgemizin en büyük, Türkiye'nin de sayılı madencilik yatırımlarından birini yapan Hattat Holding, son yıllardaki enerji yatırımları ile adından sıkça söz ettiren Eren Holding ile yerli kömürün kullanımına ilişkin önemli bir işbirliğine gitmişti. 6 Kasım'da Bakan Berat Albayrak'ın da katıldığı tören ile sözkonusu işbirliğinin imza töreni düzenlenmişti. Buna göre; Amasra'da Hattat Holding tarafından çıkartılacak olan kömürün HEMA tarafından Amasra'da yapılması planlanan termik santral devreye girene kadar geçecek süre zarfında, ki bu süre inşaat ruhsat izni alındıktan sonra 5 yıllık bir zamanı kapsıyor, Amasra'dan çıkartılacak olan taş kömürünün Eren Holding'in Çatalağzı'nda işletti termik santralde kullanılacak.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri