Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Teknik Destek Programı 3. dönem başvuruları başladı
Teknik Destek Programı 3. dönem başvuruları başladı

Teknik Destek Programı 3. dönem başvuruları başladı

08.03.2018 09:45 12 14 16 18 yazdır
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı(BAKKA) 2018 Yılı Teknik Destek Programı 3. dönem başvuruları 1 Mart itibariyle başladı. Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden yapılacak olan başvurular 30 Nisan’da sona erecek.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

24 Kasım 2017 tarihinde BAKKA internet sitesinde yayınlanarak kamuoyuna ilan edilen “2018 Yılı Teknik Destek Programı” için başvurular 2’şer aylık dönemler halinde alınmaya devam ediyor. KAYS üzerinden alınan başvuruların 3. dönemi 1 Mart itibariyle başladı. Başvurular 30 Nisan’da sona erecek. 2018 yılı Teknik Destek Programı için son başvuru tarihi ise 31 Ekim 2018 saat 18.00 olarak belirlendi.

Projelere ilişkin başvuru, değerlendirme ve uygulama dönemlerine ilişkin ayrıntılı bilgi başvuru rehberi içeriğinde yayınlanırken rehberde Teknik Destek Programı ile ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:

“Zonguldak merkezli TR81 Düzey 2 Batı Karadeniz Bölgesinde (Zonguldak, Karabük, Bartın) faaliyet gösteren BAKKA kurulusundan bu yana kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma planı ve programlarında öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak, bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarım azaltmak doğrultusunda faaliyet göstermektedir. BAKKA sayılan amaca uygun olarak 2012, 2013,2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında toplam altı adet teknik destek programı yürütmüştür ve desteklerine 2018 yılı içerisinde de 300 bin TL bütçeli 2018 Yılı Teknik Destek Programı ile devam edecektir.


Gelişme eksenleri belirlendi


Yürüttüğü mali ve teknik destek programlarının yanı sıra BAKKA, başta 2010-2013 Batı Karadeniz Bölge Planı ve 2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planı olmak üzere hazırladığı çeşitli dokümanlar ve yaptığı araştırmalarla bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmuştur. Katılımcılık ilkesi esas alınarak hazırlanan 2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planında bölgenin vizyonu ‘Bağımlı Ekonomik Yapısını Kırmış ve Yaşam Kalitesini Yükseltmiş Bir Bölge Olmak’ olarak belirlenmiş, tespit edilen darboğazların üstesinden gelinebilmesi ve hedeflenen vizyona ulaşılabilmesi için iki gelişme ekseni belirlenmiştir. Bölgenin ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kalkınmasının gerçekleştirilebilmesi için ulaşılması gereken hedefleri kapsayan söz konusu gelişme eksenleri ‘Yenilikçilik ve Girişimcilikle Destekle nen Sektörel Çeşitlilik’ ve ‘Sürdürülebilir Sosyal Kalkınma’ olarak belirlenmiştir.

2018 yılı Teknik Destek Programı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2018 yılı Çalışma Programı, Ajansın önceki yıllarda bölgede edindiği tecrübeler ile 2010-2013 Batı Karadeniz Bölge Planı ve 2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planı kapsamında belirlenen hedef ve öncelikler dikkate alınarak Bütçe Usul ve Esaslarında belirtilen kıstas ve standartlara uygun bir şekilde hazırlanmış olup, program amaç, öncelik ve uygunluk esaslarına rehber içerisindeki başlıklarda yer verilecektir.
Sıkıntıyla karşılaşıla çalışmalara destek sağlanacak


BAKKA tarafından sağlanacak teknik desteğin amacı, bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikliği nedeniyle hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarına destek sağlamaktır.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, yürüteceği Teknik Destek Programı ile yerel yönetimlerin başta planlama çalışmaları ile bölge plan ve programlarını uygulayıcı veya yerel kalkınma kapasitesini arttırıcı faaliyetleri ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek çalışmaları konulan için mevcut imkânları çerçevesinde kendi personeli eliyle veya hizmet alımı yoluyla teknik destek sağlayabilecektir. Ajans tarafından bu başlık altında sağlanacak destekler temelde Ajansın faaliyet gösterdiği bölge sınırları dâhilinde sağlanır. Ancak amaçlarına uygunluğunun gerekçelendirildiği durumlarda özellikle ulusal veya uluslararası ilişkiler gerektiren bazı destekler bölge dışında da sağlanabilir.

Projenizi yazarken Teknik Destek Programı ile ilgili bölümünde Teknik Destek Programı’nın amacını alıntılayarak projenizin bu amaca nasıl katkı sağlayacağını detaylı açıklayarak ilişki kurmanız tavsiye edilmektedir.


Ajansa toplam maliyeti 15 bin TL’yi aşamaz


2018 yılında, teknik destek programı kapsamında desteklenecek faaliyetler için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 300 bin TL'dir. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, bu program için ayırdığı kaynakları kısmen veya tamamen kullandırmama hakkını saklı tutar. Teknik destek kapsamında yararlanıcı kurum/kuruluşa herhangi bir doğrudan mali destek verilmemektedir. Teknik destek faaliyetleri Ajansın kendi personeli eliyle veya hizmet alımı yoluyla gerçekleştirebilir. Teknik desteklerin hizmet alımı yoluyla sağlanmasına, Ajans personelinin iş yoğunluğu ve sağlanacak desteğin niteliği göz önünde bulundurularak Ajans tarafından karar verilecektir. Teknik desteğin hizmet alımı yoluyla sağlanması durumunda; her bir teknik desteğin Ajansa toplam maliyeti tüm vergiler dâhil 15 bin TL’yi aşamaz.


İşte teknik destek programına ilişkin kurallar

Teknik destek kapsamında Ajans tarafından kendi personeli veya hizmet alımı yoluyla sağlanan her bir teknik desteğin uygulama süresi üç aydır. Başvuru sahipleri, başvuruda bulundukları andan itibaren ilgili Yönetmelik hükümlerini (8 Kasım 2008 tarih ve 27048 sayılı Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği ve Kalkınma Ajansları Destek Yönetimi Kılavuzu hükümleri) ve bu rehberde yer alan bütün hususları kabul etmiş sayılırlar. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı bu destek programını, zorunlu hallerin ortaya çıkması halinde sürecin herhangi bir aşamasında iptal etme hakkını saklı tutar. Bu durumda başvuru sahipleri, Ajanstan herhangi bir hak talebinde bulunamaz. Teknik destek kapsamında Ajans tarafından kendi personeli veya hizmet alımı yoluyla sağlanan her bir teknik desteğin uygulama süresi üç aydır. Talebin fazla olması, yoğunluk ve başka sebeplerden dolayı, onaylandığı halde üç ay içinde tamamlanamayan teknik destek faaliyetlerinin uygulama süresi; Ajansın iş yükü, uzman profili ve çalışma programı göz önünde bulundurularak, Genel Sekreter tarafından en fazla 1 ay uzatılabilir. Ajans aynı proje veya faaliyet için, mali destek veya teknik destekten sadece birini sağlayabilir. Yararlanıcının, söz konusu desteğin sağlanması süresince, destek nedeniyle doğrudan gelir elde etmesi mümkün değildir. Yararlanıcının bu hükme rağmen, böyle bir gelir elde ettiğinin tespiti durumunda, ilgili gelir Ajansa aktarılır. Bu hususa yapılacak sözleşmede yer verilir. Teknik Destek Programı kapsamında sunulan başvurulara ait tüm belgeler Ajans tarafından her zaman eğitim amaçlı olarak ve sahibinin ayrıca muvafakati aranmaksızın kullanılabilir. Böyle bir durumda bu belgelerde yer alan gerçek ve tüzel kişilere ait şahsi bilgiler ve mesleki sır niteliğindeki bilgiler ifşa edilmeyecektir.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri