Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > YAŞAM > Tehlikeli atıkların nakliyesine yakın takip
Tehlikeli atıkların nakliyesine yakın takip

Tehlikeli atıkların nakliyesine yakın takip

03.04.2018 15:26 12 14 16 18 yazdır
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, her türlü atığın çevreye verdiği zararların en aza indirgenmesi için aralıksız çalışıyor.


 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, her türlü atığın çevreye verdiği zararların en aza indirgenmesi için aralıksız çalışıyor. Bakanlık bu kapsamda son olarak Mobil Atık Takip Sistemi’ni (MOTAT) geliştirerek hizmete soktu. 7 gün 24 saat esasına göre çalışacak olan sistem ile atıkların illegal yollarla taşınmasının önüne geçilirken tehlikeli atıkların taşınması da tamamen kontrol altına alınmış olacak.

Konuya ilişkin olarak yazılı bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, atıkların çevreye olan zararlarını en alt seviyeye indirmek için yeni adımlar atan Bakanlığın, hayata geçirilen Mobil Atık Takip Sistemi (MOTAT) ile tehlikeli atıkların karayolunda taşınmasını çevrimiçi izlemeye başladığını duyurdu. Özcan açıklamasında şu bilgileri verdi:
“Atık işleme tesisleri ile fabrikalardan çıkarılan tehlikeli atıklar MOTAT ile üretildiği noktadan geri dönüşümünün ya da bertaraf işleminin yapıldığı alana kadar çevrimiçi olarak izlenecek. İzleme sistemi sayesinde atıkların illegal yollardan taşınmasının da önüne geçilecek. Uygulama kapsamında tehlikeli atık taşıma lisansına sahip araçlara mobil takip cihazları yerleştirilirken,  bu cihaz sayesinde atığın araca yüklenme ve araçtan boşaltılması sırasındaki konum ve zaman verileri anlık olarak MOTAT’a gönderiliyor.

 

100 bin kullanıcısı var

 

Daha önce basılı formlar üzerinden veri girişi yapılarak gerçekleştirilen tehlikeli atık beyanları ve kütle denge bildirimleri, MOTAT sayesinde çok daha hızlı bir şekilde kullanıcının yeniden veri girişine ihtiyaç duymaksızın gerçekleştirilecek. Sistemin en önemli kazanımlarından biri de tehlikeli atıkların düzenli olarak sevkiyatının sağlanması olacak. Taşıma araçlarının konum ve zaman bilgilerinin çevrimiçi olarak 7 gün 24 saat izlenmesi ile illegal taşımanın önüne geçilmesi sağlanacak. Hayata geçirilen online sistemin atık üreticileri, tehlikeli atık taşıma firmaları ve atık işleme tesislerinden oluşan 100 bin kullanıcısı bulunuyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri