Ecen Sigorta
18 Eylül 2018 Salı
Anasayfa > SİYASET > Tarihi ana şahitlik ettiler

Tarihi ana şahitlik ettiler

10.07.2018 15:48 12 14 16 18 yazdır
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’te yemin etmesiyle birlikte parlamenter sistem sona erdi.
Tarihi ana şahitlik ettiler


Nilay Meryem ÇÖMLEK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin etmek üzere geldiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) Çankaya girişinde vatandaşlar tarafından güllerle karşılandı. Külliye’de yapılan görkemli törene Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da katıldı.


Erdoğan, resmen görevine başladı


AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran seçimi sonucunda Cumhurbaşkanı olarak TBMM Genel Kurulu’nda yemin etmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni hükümet sistemine resmi geçişi gerçekleşti.

Geçen yılki 16 Nisan Anayasa değişikliğiyle birlikte “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” adı altında Başkanlık Sistemi’ne geçiş süreci başlamıştı. Anayasa değişikliğiyle yeni sistem için başlangıç tarihi ise, 3 Kasım 2019 tarihinde eş zamanlı yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile Genel Seçimler günü olarak belirlenmişti. Ancak seçimin 24 Haziran 2018 tarihine alınmasıyla birlikte Türkiye’nin yeni sisteme geçişi de öne çekildi. Türkiye’nin 24 Haziran günü sandıkta yeni sistem için yüzde 52,59 oy oranıyla Cumhurbaşkanı olarak seçtiği isimse, parlamenter sistemde 14 Ağustos 2014’te halk oylamasıyla seçilmiş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda geçtiğimiz gün saat 16.30’daki törende milletvekilleri önünde anayasadaki Cumhurbaşkanı yeminini etmesiyle birlikte resmen yeniden Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.


Resmi törenle karşılandı


Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte TBMM’deki yemin töreni için gelişi sırasında TBMM Geçici Başkanvekili Hakkı Köylü tarafından Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nın eşliğinde resmi törenle karşılandı. Erdoğan’ın, şeref locasındaki yerini almasıyla TBMM Genel Kurulu, İstiklal Marşı okunmasıyla açıldı. TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, Erdoğan’a, altın yaldızlı çerçeve içerisindeki Cumhurbaşkanı seçildiğine dair mazbatayı sundu.
Yeminini etti


Bunun ardından kürsüye geçen Erdoğan, Anayasa’nın 103. Maddesi’ndeki “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.” metnini okuyarak yemin etti.


Erdoğan için yollarda hazırlık yapıldı


Ankara’da gerçekleştirilen tören için Valilik kararıyla saat 16.00’dan itibaren TBMM, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı ve Anıtkabir civarındaki ana caddeler trafiğe kapatıldı. Erdoğan’ın geçiş yapacağı güzergâhtaki caddelere Türk Bayrağı ile Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı logosu önündeki fotoğrafını içeren afişler asıldı. Ayrıca Erdoğan’ın yollardan geçişi sırasında sokaklarda bekleyen vatandaşlarca aracına kırmızı karanfiller de atıldı. TBMM ve Anıtkabir’de Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndan atlı birlikler de görev aldı.


“Bir kez daha söz veriyoruz” dedi


Erdoğan, TBMM sonrasında Cumhurbaşkanı olarak göreve atanması nedeniyle teamüller uyarınca Anıtkabir’i ziyaret ederek Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarını sundu. Atatürk’ün mozalesine çelenk bıraktıktan sonra Anıtkabir Özel Defteri’ne duygularını yazan Erdoğan, “Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Yeni yönetim sistemimize göre seçilen ilk Cumhurbaşkanlığı görevine şahsımı layık gören halkımız, TBMM'nin 27. dönem milletvekillerini de belirledi. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bu önemli dönüm noktasında 12. Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 1. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Zatı alinizin ve arkadaşlarınızın kurduğu, gelecek nesillerin bize emaneti olan Cumhuriyeti 100. kuruluş yıldönümünde hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız. Allah bizleri mahcup etmesin, ruhun şad olsun.” diye yazdı.
Görkemli tören için Ankara’daydılar


Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 milyon 330 bin 823 oy ile kazanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, TBMM'de yapılacak yemin töreninin ve Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni” gerçekleştirildi. Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreteri iştirak etti.


Bartın Valisi Nusret Dirim, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da törene katılmak üzere Ankara’ya gitti. Görkemli törene katılmak üzere yola çıkan Vali Dirim, İl Başkanı Kalaycı, İl Genel Meclisi Başkanı Dursun ile Rektör Uzun, Mengen’de bir araya gelerek sohbet etti.
Kalaycı: “Ne mutlu bizlere”


Tören sırasında sosyal paylaşım sitesi facebook hesabı üzerinden bir mesaj yayınlayan AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, “Parlamenter sistemin bittiği, Başkanlık Sistemine geçtiğimiz tarihi ana şahitlik ediyoruz. Ne mutlu bizlere ki Recep Tayyip Erdoğan başkanımızla aynı dönemde yaşıyoruz. 2000 yılı aşkın Türk tarihinde Millet Lideri’ni ve Devletinin Başkanı’nı ilk kez kendi reyi ile belirledi. Cumhuriyetimiz daha da güçlendi, Yeni Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olsun.” dedi. 


Yeni kabine açıklandı!


Türkiye’nin merakla beklediği başkanlık sisteminin ilk Bakanlar Kurulu da geçtiğimiz gece açıklandı.


“Gece gündüz çalışacağız”


Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı kabine açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Ülkemiz tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugün tamamlanmıştır. Dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıda ülke arasına girmiş bulunuyoruz. Bir kez daha hem seçim sonuçlarının, hem de yeni yönetim sistemimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İradesini yansıtan 50 milyonun üzerindeki vatandaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı Cumhurbaşkanlığına layık gören 26 milyon 331 bin vatandaşımıza ayrıca teşekkür ediyorum. 15 Temmuz’dan itibaren bizi destekleyen, MHP’ye başta Bahçeli olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. MHP ile ülkemizin ve milletimizin menfaatleri için işbirliğimizi Meclis’te de sürdüreceğiz. Yeni yönetim sistemi mimarisini geçtiğimiz günlere kadar devam ettirdik. Yeni dönemin ruhuna uygun şekilde yönetim mimarimizin çatısını oluşturduk. Yeni yönetim mimarisini seçimden önceki günlerde televizyonlarda milletimizle de paylaşmıştık. Kanun değişiklikleri Resmi Gazete'de yayınlandı. Bugün de resmen göreve başladık. 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni yayınladık. Ne bizim ne de bizden sonra gelecek Cumhurbaşkanlarının yürütme konusunda aksaklıklar konusunda öne sürecekleri bahaneleri kalmamıştır. Milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için gece gündüz çalışacağız. Cumhurbaşkanı olarak yeni dönemdeki en önemli yetkilerimizden biri de kabinemizi de oluşturabilme imkânımızdır. Bakanlık sayımızı başkan yardımcımızla 17’ye indirdik. Bazı bakanlıkları aynı isimle muhafaza ederken, bazılarını birleştirdik, bazılarını da lağvettik. ”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Bakanlar Kurulu’nu açıkladı. Merakla beklenen yeni kabine belli oldu, hangi isimler hangi bakanlıkların başına geçecek sorusu cevap buldu. Yeni kabinede siyasetin tanınan isimlerinin yanında sürpriz isimler de yer aldı.
Yeni Kabinenin Bakanlar listesi


Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk (MAYA okullarının kurucusu)

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy (ETS Tur’un kurucusu)

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk (KADEM Ankara Temsilcisi)

Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank

Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan


Oktay: “Yeni dönem hayırlı olsun”


Bartın Halk Gazetesi Genel Müdürü Mustafa Ahmet Oktay da “Yemin töreniyle Türkiye’miz yeni bir döneme adım atmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çok daha güçlü bir Türkiye gerçekleşecek ve inşallah Türkiye şahlanacaktır. Bu yeni dönemin ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullanarak yeni dönemin hayırlı olmasını diledi. 


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri