Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > SAĞLIK > Tarama programlarında 2. olduk!
Tarama programlarında 2. olduk!

Tarama programlarında 2. olduk!

07.04.2018 14:57 12 14 16 18 yazdır
Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen arasında serviks kanseri, meme kanseri ve kolorektal kanser türünde yürütülen tarama programından 2.’sinde bu yıl 2. oldu.


 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 Ödülünü Sağlık Bakanı Demircan’ın elinden alan İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, tüm yıllara göre tarama programındaki birinciliğimizi devam ettiğinin de altını çizerek “Bartın sağlık teşkilatı olarak özverili çalışmalarımız devam edecektir.” dedi.

 

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla düzenlenen ve Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın da katılımıyla gerçekleşen “Kanserde Güncel Konular” toplantısına katıldı. Kanserin halen sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Türkiye’nin bu alanda önemli gelişmeler kaydettiğini söyledi. Sağlığı etkileyen faktörlerden yanlış beslenme ve hareketsizliğin sağlığı tehdit ettiğini dile getiren Bakan Demircan, bu sorununun mutlaka üzerinde durulması ve bertaraf edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Çocuklardaki obezitenin hızla arttığına işaret eden Demircan, “Bu ciddi bir uyarı, alarm. Biz de bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle karbonhidratlı beslenmenin cazip olmaktan çıkarılması için önemli adımlar atıldı. RTÜK’ün bu konuda özellikle çocuk programlarında bu ürünlerin reklamının yasaklanması ciddi bir adımdır. Nişasta bazlı şeker oranının yarı yarıya düşürülmesi bir adımdır. Burada en önemli adım ise toplumda bu bilincin oluşmasını sağlamak olacaktır. Bu bilinci oluşturabilirsek önemli neticeler elde edeceğimize inanıyorum.” dedi.

 

Çevresel etkenler, teknoloji bağımlılığı ve tütün ve alkol gibi alışkanlıkların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde duran Demircan, toplumsal bilinçlenmenin gerekliliğini vurguladı.

 

Erken teşhisin önemine vurgu yapıldı

 

Kanserde erken teşhisin önemini vurgulayan Demircan, “Sağlık Bakanlığı Türkiye’de 81 ilde KETEM’ler aracılığı ile ciddi bir tarama çalışması gerçekleştiriyor. Bunu artırmayı hedefliyoruz. Meme kanserinde 2 milyon 200 bin, rahim ağzı kanserinde 3 milyona yakın tarama, kalın bağırsak kanseri için de 2 milyona yakın tarama olmak üzere neticede 7 milyon tarama yapıldı. 2018 yılı içerisinde hedef olarak bunu 9 milyona ulaştırma gayretimiz var.” ifadelerini kullandı. Kanser tedavisinde Türkiye’nin örnek olacak bir yerde olduğunu kaydeden Demircan, palyatif tedavi merkezleri yatak sayısını artırarak ailelerin ve hastaların ruhsal, fiziksel ve psiko-sosyal yönden desteklenmesine imkan sağladıklarını söyledi. Demircan, 2018’de palyatif yatak sayısını 4 bine ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

TÜSEB bünyesinde Kanser Enstitüsü’nün kurulduğunu hatırlatan Demircan, bu Enstitü bünyesinde “Kanser Gen Projesi”nin yürütüldüğünü söyledi.

 

Kanser taramasında en başarılı illere ödül

 

Bakan Demircan, konuşmasının ardından kanser taraması faaliyetlerinde en başarılı illere ödüllerini vererek başarılarının devamını diledi. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen arasında serviks kanseri, meme kanseri ve kolorektal kanser türünde yürütülen tarama programından 2.’sinde bu yıl 2. oldu.

 Koç: “Birinciliğimiz de devam ediyor”


Ödülünü Sağlık Bakanı Demircan’ın elinden alan İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, tüm yıllara göre tarama programındaki birinciliğimizi devam ettiğinin de altını çizerek “Bartın olarak özverili çalışmalarımız devam ediyor, 3 kanser türünde taramalar yapıyoruz ulusal kanser haftası dolayısıyla başarılı çalışmalarımızdan dolayı 100 bin altı nüfuslu iller arasında meme kanseri ve kolorektal kanser kategorilerde 2.cilik ödülümüzü Sağlık Bakanımızın elinden aldık. Tüm yıllara göre tarama programındaki birinciliğimiz devam etmektedir. Ulusal Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında, Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan'ın katılımıyla gerçekleştirilen ‘Taramada Öne Çıkan İllerimiz’ ödül töreninde; Bartın Sağlık Müdürlüğü olarak, Hedef Nüfusu 100 binin altı olan iller arasında Kalın Bağırsak Kanseri ve Meme Kanseri taramalarında İkincilik ödülüne layık görülmüştür. Tüm yıllara göre tarama programındaki birinciliğimiz devam etmektedir. Bartın Sağlık teşkilatı olarak özverili çalışmalarımız devam edecektir.” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri