Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > SPOR > Start, Gazhane’den verildi
Start, Gazhane’den verildi

Start, Gazhane’den verildi

30.08.2018 16:57 12 14 16 18 yazdır
Bu yıl 5.’si düzenlenen Bartın Bisiklet Festivali, Gazhane Parkı’nda düzenlenen programla start aldı.

 

EREN SARIKAYA

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği’nin organizasyonu, Bartın Belediyesi ve Accell Bisiklet’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Festival’de, Türkiye’nin 35 farklı ilinden gelen bisikletçiler 4 gün boyunca toplam 175 km pedal çevirecekler.
Yapılmaya başlandığından bu yana ilginin her yıl katlanarak arttığı Bartın Bisiklet Festivali’nin 5.’si Gazhane Parkı’nda düzenlenen törenle başladı. Geçmiş yıllara göre daha yoğun bir katılıma sahne olan Festivalin açılışı için düzenlenen törene Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın Gençlik İl Spor İl Müdürü Ali Özdemir ve CHP Bartın İl Başkanı İlknur Erkan da katıldı.
CHP milletvekili de pedallayacak

 

Bu yılki Festivali ilginç kılan bir diğer unsur ise CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun da bisikleti ile tura katılması oldu. Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği’nin festival için hazırlattığı forması, kaskı ve eldivenleri ile bisikletini alarak Gazhane Parkı’na gelen Bankoğlu, protokol üyeleri de dahil herkesin ilgi odağı oldu.

 

Katılımcılar kıyı kesimini pedallamak istedi

 

Start öncesinde Festival ile ilgili olarak bilgiler veren Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar, 30 Ağustos – 2 Eylül arasında gerçekleştirilecek Festival öncesinde katılımcılar arasında bir anket yaptıklarını söyledi. Geçmiş festivallerde Bartın’ın yaylalarını ve Küre Dağları Milli Parkı ile yakın çevrelerini bisikletlerle dolaştıklarını anımsatan Artar, bu yıl katılımcıların ankette verdikleri yanıtlar doğrultusunda güzergahın ilimizin kıyı kesimlerinin dolaştırılması şeklinde olmasının kararlaştırıldığı bilgisini verdi. Artar, sözlerini şöyle sürdürdü:
Ana kamp alanı İnkumu

 

“Bu yüzden de bu yıl Bartın’ın doğu ve batı sahillerini misafirlerimize gezdireceğiz. 170’in üzerinde resmi kaydımız var. Türkiye’nin 35 farklı ilinden gelen konuklarımız 4 gün boyunca yaklaşık Bartın kıyılarında 175 kilometre pedal çevirecekler. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir şehir tutu geçişi yapacağız. Ana kamp alanımız İnkumu. Bütün çıkışlarımızı buradan yapacağız. İlk gün Mugada, Hatipler kıyı kesimlerini turlayacağız. İkinci gün ise Amasra’yı hem doğu hem de batı girişinden olmak üzere konuklarımıza tanıtacağız. Son gün ise turumuz İnkumu’ndan başlayacak ve Gazhane Kültür Parkında sona erecek. Bu festivalimize Bartın Belediyesi başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük bisiklet firması olan Accell Bisiklet A.Ş. destek veriyor. Bunun dışında bizlere manevi olarak destek veren birçok isim var. Herkese şahsın ve Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği adına teşekkür ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.”

 

Bartın’ı tercih ediyoruz”

 

Artar’ın ardından kısa bir konuşma yapan Festivalin ana sponsorlarından Accell Bisiklet Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhlis Dilmaç ise şirket olarak bisiklet olan her yerde bulunmaya gayret ettiklerini söyledi. İnsanların doğayı kirletmemesi ve her şeyin daha güzel olması için bisikleti tercih ve teşvik ettiklerini belirten Dilmaç, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Amaç bisiklet kültürünü oluşturmak


“Geçen yıl da Pedaldaşlara destek olmuştuk. Bu yıl da aynı şekilde bunu severek yaptık. Karadeniz’in farklı bir coğrafyası, Bartın’ın da farklı bir doğası var. Bartın’ı da seviyoruz ve tercih ediyoruz. Bu konuda gelen tekliflerin hepsine açığız ama bizim asıl istediğimiz büyük illerin dışında bu tekliflerin Anadolu’dan gelmesi. Bu konuda ufakta olsa gelişmeler var ama bizim istediğimiz bunun daha artması. Çünkü biz sadece yurt içinden değil, yurt dışından insanların bu şekildeki organizasyonlara gelmesini istiyoruz. Başka türlü bisiklet kültürünü oluşturamayacağız. Elektrikli bisiklet deyince insanın aklına hız kolu olan scooter tarzı bisikletler geliyor. Ama aslında o bir bisiklet değil, scooter. Bu bisikletin doğasına aykırı. Bisiklette pedal çevirmek durumundasınız. Pedal çevirdiğiniz sürece hareket eden bir mekanizmaya sahipsiniz. Bu bisikletle çıkmayacağınız, rampa ve tepe yok.”

 

175 km pedallayacaklar

 

Festivale bisikletleriyle katılan bisiklet tutkunları, 4 gün boyunca ilimizin sahil kesiminde pedal çevirecekler. İnkumu’nda konaklayacak olan bisiklet sevdalılarına, katılım ücreti olarak ödedikleri para karşılığında Festivalin hatırası olan ve özel olarak tasarlanan forma ile bandana ve içecekleri sular ücretsiz olarak veriliyor. Bisikletçilerin festival boyunca kamp alanındaki yemekleri de ücretsiz olarak sağlanıyor.

 

İnkumu’nda çadır kurdular

 

4 günde toplam 175 km’lik bir parkurda pedal çevirecek olan katılımcılar Gazhane Parkı’ndaki kayıt işleminin ardından kahvaltı yaparak enerji depoladılar. Katılımcılar daha sonra 17,56 km uzaklıkta bulunan ve ana kamp yeri olan İnkumu’na doğru pedal çevirmeye başladılar. İnkumu’na ulaştıklarında ise çadırlarını kurarak dinlenmeye geçtiler. 

İkinci etap 67,68 km

 

Festivalin ikinci günü kahvaltının ardından yola koyulacak olan katılımcılar, Mugada’ya yemek molası verdikten sonra Hatipler Plajı’na gidecekler. Katılımcılar ikinci günde toplam 67,68 km bisiklete binecekler.

 

Üçüncü etap 66,80 km

 

Üçüncü gün ise bisikletseverleri toplamda 66,80 km’lik bir parkur bekliyor. Üçüncü gün pedal çevirirken Amasra’yı her açıdan fotoğraflama imkanı da yakalayacak olan bisiklet tutkunları Ahatlar Tepesi’nden Bakacak’a kadar Amasra’nın etrafında dolaşacaklar. Aynı günün akşamında ise katılımcılar onuruna bir kapanış programı yapılacak. 

Son gün 22,92 km

 

Festival son gün 22,92 km’lik rota boyunca pedal çevirmelerinin ardından başlangıç noktası olan Gazhane Parkı’nda son bulacak. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri