Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu kuruldu
Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu kuruldu

Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu kuruldu

11.01.2018 10:28 12 14 16 18 yazdır
Bartın Üniversitesi bünyesinde kurulan ‘Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu’ çalışmalarına başladı.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Kurul üyeleri ile toplantıda bir araya gelen Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, kurulun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Sosyal ve Beşeri Etik Kurulu’nun önemine değinen Rektör Uzun, kurulun göreve başlamasıyla Bartın Üniversitesi’ndeki akademik çalışmalarda etik ve kalite konularında farkındalığın artacağını söyledi.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aslı Yazıcı, Kurulun çalışmalarına başladığını ve kısa süre içinde gerekli düzenlemelerin yapılacağını kaydederek “Kurulumuz insanlardan anket, deney ve alan araştırmaları yoluyla veri toplamayı amaçlayan çalışmaların etik ilkelere ve yasalara uygunluğunu inceleme noktasında görev yapacaktır. Üniversitemiz içerisinde yapılacak akademik çalışmalar evrensel etik kurullarına uymak zorunda olduğu gibi aynı zamanda bu çalışmaya katılan insan gruplarının fiziksel ve zihinsel sağlıklarına da zarar vermemelidir. Bu şartları sağlamak adına kurulumuz yapılması planlanan çalışmaları uygulamaya geçmeden etik açıdan inceleyerek gerekli izinleri sağlayacaktır.” dedi.

Rektör Uzun da toplantının sonunda kurul üyelerini tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri