Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > YAŞAM > “Son sürat çalışmaya devam ediyoruz”

“Son sürat çalışmaya devam ediyoruz”

02.08.2018 16:36 12 14 16 18 yazdır
Bartın İl Genel Meclisi, 2018 Yılı Ağustos Ayı gündemini görüşmelerine başladı.
“Son sürat çalışmaya devam ediyoruz”


Meclis gündemi öncesinde bir değerlendirmede bulunarak 2018 yılındaki çalışmaları ve hedeflerini değerlendiren Meclis Başkanı Dursun, “Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yaşam standardını daha da yükseltmek için son sürat çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.


“Bir ilki başarmanın onurunu yaşıyoruz”


Toplantı öncesi 2018 yılı hedefleriyle ilgili genel bir değerlendirmede bulunan Meclis Başkanı Dursun, yapımı tamamlanan parke ve beton santrali ile kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımdaki standartlarının yükseltileceğini belirterek şunları söyledi:

“İl Genel Meclisi’mizin uzun süren çalışmalar sonucunda hazırladığı 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı bütçesi 43 milyon 600 bin TL olarak belirlendi. Bu rakamın yüzde 45 gibi önemli bir oranının yatırımlara ayrılmış olması Bartın İl Özel İdaresi’ni diğer birçok Özel İdare’den farklı kılıyor. Bu konudaki söylemlerimizi eyleme dönüştürmek için her zaman kararlı adımlarla yola devam ettik. Bu icraatların en güzel örneğini son dönemde Özel İdare bünyesinde kurduğumuz beton santrali ile kilit parke tesisini bir yıl gibi kısa bir sürede üretime alarak 51 Özel İdare arasında yine bir ilki başarmanın onurunu yaşıyoruz.  
“Yatırımlarımızı istikrarla sürdürmeye devam”


Yapımı tamamlanan parke ve beton santralimiz ile kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımdaki standartlarının yükseltileceğiz. Kurduğumuz yeni tesis ile köylerimizin ana gurup yollarında yapımına başladık. Kuru beton sistemiyle 30 yıl bozulmayan konforlu yolların halkın hizmetine sunduk. Aynı tesisin üreteceği kilitli parke ile de köy meydanları başta olmak üzere tüm köylerin içerisinde modernleştirme çalışmalarını hızlıca tamamlamaya devam edeceğiz. Ayrıca yeni yatırımları yaparken sürdürülebilirliği her zaman önemsiyoruz. Diğer projeler de olduğu gibi bu projeyi de kendi öz kaynaklarımızla hayata geçirdik. Özel İdaremizi borç batağına düşürmeden yatırımlarımızı istikrarla sürdürmeye devam edeceğiz. Bartın İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi’nin hayata geçirdiği yeniliklerin özellikle komşu illerimiz arasında yer alan Karabük ve Zonguldak tarafından da yakından takip ediliyor. Karabük İl Genel Meclis Üyeleri ve teknik personellerinin Özel İdaremizin Topalali Şantiyesindeki Tesise teknik ziyarette bulunacaklar. Aynı gün devam eden uygulamayı da kendilerine göstereceğiz. Devamında Zonguldak ekibi de ilerleyen günlerde hem tesisi hem de uygulamayı görmek üzere Bartın’a gelecek.


Beton yollar çok daha ekonomik


Son dönemde petrole dayılı mamül olan asfalt bütün fiyatlarının yüzde 80’lere varan artışı sıcak asfalt maliyetlerini fazlasıyla yükseltti. O nedenle her şeyiyle yerli ve milli kaynaklardan üretilen beton yollar sıcak asfalta oranla yüzde 60 oranında çok daha ekonomik maliyetlerle yapılıyor. Böylesine önemli tesisin İdaremiz bünyesinde kurulmasına destek veren Başta Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a, İl Genel Meclis Üyelerimize ve İdaremiz Yöneticilerine yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bu tesisten üretilecek yolların kırsalda yaşayan tüm hemşerilerimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

2018 yılı içerisinde yapılacak olan yol çalışmalarını da rakamsal olarak ele alan Meclis Başkanı Dursun, “85 kilometreye varan standardı yüksek yolun büyük bir bölümü kuru beton uygulaması olarak devam edecek. 11.5 kilometre sathi kaplama ve 30 kilometre kilitli parke ile yol düzenlemesi yapılacak, 6 km stabilize, 16 km de yeni yol açma çalışmaları yıl içerisinde süratle devam edecek.” dedi.


Eğitime büyük önem veriyoruz


2018 yılının bir başka önemli yatırımının da eğitim yatırımları olacağını belirten Dursun, “Milli Eğitim Bakanlığınca ilimize son 12 yılda yaklaşık 41 adet modern eğitim yuvası yapıldı. Bu çalışmalara yerelden de destek verilmesi son derece önemli. İl Genel Meclisi olarak eğitim yatırımlarına her dönemde büyük önem verdik. O nedenle 2018 programları arasında Anaokulu olmayan Kurucaşile, Kozcağız ve Merkez Kutlubey Üniversite Kampüsü olmak üzere toplam 3 adet anaokulu programlarda yer aldı. Yine merkezde lise öğrencilerimizin büyük bir özlemle bekledikleri 2 adet kapalı spor salonları yapılacak. Bunun yanı sıra ilköğretim okullarımızın bahçelerinin uygun olan alanlarında spor sahaları düzenlenecek. İlimize modern eğitim yuvalarının kazandırılmasında büyük emeği olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere yine Sayın Valimiz Nusret Dirim’e ve Meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


Kırsaldaki yaşam standardını attırmak için çalışıyoruz


Kırsaldaki yaşam standardının arttırılması için çalıştıklarının altını çizen Meclis Başkanı Dursun, “Diğer yatırımlarımız kapsamında da Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde köylerde kurulumuna büyük önem verdiğimiz çocuk oyun gurupları ile yolcu bekleme duraklarının sayılarının arttırarak bu hizmetten tüm köylerimizin ve mahallelerimizin istifade etmelerini önemsiyoruz. Bu kapsamda 2018 yılı programlarıyla 135 köyümüzün mahallerine yolcu bekleme durağı, 17 adet çocuk oyun gurupları kurulumu gerçekleştirdik. 2018 yılı sonu itibarıyla 480 noktada yolcu bekleme durağı ile 217 noktada çocuk oyun grubu kurulumunu tamamladık. Ayrıca Özel İdare’nin imar ve çevreyle ilgili görev ve sorumluluk alanı ildeki 8 belediyenin 8 kat büyüklüğündeki bir alanda sürdürülüyor. Bu kapsamda özellikle çevre temizliği konusunda köylerdeki evsel atıkların çevreye ve insan sağlığına olumsuz etki etmeden mahalinden alınmasıyla ilgili son dönemde önemli ölçüde iyileştirmeler yaptık. 2018 programlarında 300 adet konteynır ile 1 adet çöp nakil araçları alımları gerçekleştirerek kırsalda yürütülen bu önemli hizmeti daha kaliteli hale getirdik. Yine aynı çerçevede 10 köyde alt yapı kanalizasyon çalışmalarına başlandığını 2018 programlarında yer alan içme suyu projeleri de süratle yapımına devam ediliyor.” diye konuştu.


Bartın’ın gerdanlığı sahiller gelişiyor


Diğer bir önemli çalışmaları arasında yer alan imar çalışmalarının öncelikle deniz turizmine uygun olan köylerde kesintisiz bir şekilde devam edeceğini söyleyen Dursun, “2017 yılı içerisinde Büyükkızılkum sahilinde gerçekleştirilen 1/1000 ve 1/5000 ölçekli planları tamamlandı ve buna bağlı olarak 18 uygulamaları ile sahilin yolları ve sosyal alanları ortaya çıkarıldı. 18 uygulaması sonrası oluşan yeni tapular da 2018 yılı içerisinde parsel sahiplerine İdaremizce teslim edilecek. 2018 yılı içerisinde Güzelcehisar sahilinde de devam edecek olan bu uygulamalarımıza yine Güzelcehisar’da yapılacak olan kanalizasyon ve arıtma tesisimizin yapım ihalesi gerçekleştirildi. Bu çalışmalar ile sahillerde temiz ve geniş yaşam alanları oluşturarak Bartın’ın gerdanlığı olan sahillerimiz planlı bir şekilde geliştireceğiz.” dedi.


Her gündem maddesi çok önemli


Meclis Başkanı Dursun’un değerlendirmesinin ardından Ağustos ayı gündemine geçildi. Her gündem maddesinin ayrı bir önem taşıdığına dikkat çeken Dursun, 2018 yılı Çalışma ve Yatırım Programında bulunan ve Meclisçe ilave edilen Ek Projelerin Bartın için önemli olduğunu ve programa alınan projelerin de yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Sözlerinin sonunda Başkan Dursun, Ağustos ayında alınacak kararların Bartın’a hayırlı olmasını dileyerek, Meclis çalışmalarına katkı veren tüm Meclis üyelerine, İl Özel İdaresi’ne teşekkür etti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri