Ecen Sigorta
20 Temmuz 2018 Cuma
Anasayfa > EKONOMİ > Sanayi Sicil Belgesi zorunluluğu anımsatıldı
Sanayi Sicil Belgesi zorunluluğu anımsatıldı

Sanayi Sicil Belgesi zorunluluğu anımsatıldı

13.01.2018 11:10 12 14 16 18 yazdır
Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Sanayi Sicil Belgesi zorunluluğu ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.


Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, ilimizde devamlı ve seri halinde imalat yapan, devamlı ve seri halinde tamirat yapan, enerji üretimi yapan, gemi inşaatı yapan, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmalar ile halen Sanayi Sicil Belgesi Olan firmaların yüksek para cezalarını içeren İdari Yaptırım Kararı ile karşılaşmamaları için önemli bir duyuru yaptı. 


Elektrik indiriminden faydalanabiliyorlar


Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’na göre bir üründe fiziksel veya kimyasal bir değişiklik yaparak devamlı ve seri halinde imalat gerçekleştiren, devamlı ve seri halinde tamirat yapan, enerji üretimi yapan, gemi inşaatı yapan, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmaların Sanayi Sicil Belgesi almasının zorunluluk olduğunun anımsatıldığı açıklamada, firmaların aldığı Sanayi Sicil Belgesi ile elektrik indiriminden de yararlandıklarının altı çizildi. Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün yazılı olarak yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu yukarıda belirtilen konularda faaliyet gösteren firmalara (Makine parkı olan ekmek ve simit fırınları dâhil) ve sanayi sicil belgesi olan firmalara bazı sorumluluklar yüklemiştir.(Madde 9 -Madde 10-Madde 11)

Sanayi Sicil Belgesi alması gereken firmalar Bakanlığımıza ait https://sanavi.gov.tr adresinden e-hizmetler bölümünden (BAMS üzerinden) tl Müdürlükleri Linkine tıklayarak en altta bulunan Sanayi Sicil Ön Başvuru bölümüne girerek elektronik ortamda başvuru yapmaları gerekmektedir. Elektronik ortamda Ön Başvuru yapan firmaların dilekçe ve eki belgelerin asıllarını da il müdürlüğüne ibraz etmeleri gerekmektedir.
 

Yıllık İşletme Cetveli Nisan sonuna kadar verilmeli

 

Sanayi Sicil Belgesi olan firmalar ise bir önceki yıla ait üretim bilgilerini gösteren Yıllık işletme Cetvellerini takip eden yılın Nisan ayının son gününe kadar elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir. (Madde 9: 2018 yılı için İdari Yaptırım Miktan:1046 TL) Yıllık İşletme Cetveli verecek olan firmalar, https://sanayisicil.sanavi.gov.tr internet adresine girerek şifre aldıktan sonra Yıllık işletme cetveli bilgilerini doldurup İl Müdürlüğüne gönder butonuna tıklayarak işlemi tamamlamaları gerekmektedir.

Yıllık işletme cetvelini elektronik ortamda veremeyen firmalar, Nisan ayının son günü mesai saati bitimine kadar yazılı olarak hazırladıkları Yıllık İşletme Cetvellerini bir dilekçe ekinde İl Müdürlüğümüze verebilirler.

 

Mükerrer bilgi verilmemeli

 

İşletme cetveli üzerindeki gerek işçi miktarları, gerek o yıla ait elektrik ve diğer enerji harcamaları veya fiili üretim miktarlarının gerçekçi olması Bakanlığımız tarafından o yıl için hazırlanan Sanayi Envanteri için son derece önemli olduğundan firmaların daha önceki yıllara ait mükerrer bilgi vermemeleri gerekmektedir.

 

Süresinde vize ettirmek önemli

 

Sanayi Sicil Belgesi vize süresi gelen firmaların belgelerini vize ettirmemeleri halinde elektrik kurumuna indirimden yararlanmamaları için resmi yazıyla bilgi verilecektir.

Üretime başladıktan sonra en geç 2 ay içinde Sanayi Sicil Belgesi almayan firmalara 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu İdari Yaptırım Kararı ön görmüştür. (Madde 9: 2018 yılı için 1046 TL)

İl Müdürlüğümüz tarafından verilen Sanayi Sicil Belgesi’ni kontrol amaçlı gelen görevli memura ibraz etmeyen firmalar idari para cezası ile karşılaşırlar. (Madde 10: 2018 yılı için 523 TL)

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’na göre firmaların bildirmiş oldukları her türlü beyanda gerçeğe aykırılık tespit edilir ise firmalara idari yaptırım kararı uygulanır. (Madde 11: 2018 yılı için 2098 TL)

Ayrıca Sanayi Sicil Belgesi olup da kapanma, adres değiştirme, devretme gibi bilgilerini Müdürlüğümüze bildirmeyen firmalar ise aynı kanunun 9. maddesine göre yine İdari Yaptırım Kararıyla karşılaşırlar. (Madde 9: 2018 yılı için 1046 TL)

 

Kapasite Raporu, mikro işletmelere zorunlu değil

 

2014 yılında çıkarılan 2014/11 no’lu Sanayi Sicil Tebliği’ne göre Mikro İşletmeler (en fazla 0-9 kişi çalıştıran) bundan böyle Sanayi Sicil Belgesi almak istediklerinde kapasite raporu almak zorunda değillerdir. Bu firmalar kapasiteyle ilgili kendi beyanlarını imzalı kaşeli verecekler ve Müdürlüğümüzde kendi beyanlarına göre iş ve işlemler yapacaktır.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri