Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > SAĞLIK > Sağlık İl Müdürlüğü çocuk şenliği düzenledi
Sağlık İl Müdürlüğü çocuk şenliği düzenledi

Sağlık İl Müdürlüğü çocuk şenliği düzenledi

29.05.2018 10:24 12 14 16 18 yazdır
Bartın Sağlık İl Müdürlüğü, Gerişkatırcı İlkokulu’nda "Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği” düzenledi.

 

Bartın Sağlık İl Müdürlüğü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin önemi ve yararları hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak, yaşamın her alanında ve her yerde toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı artırmak ve sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesini teşvik etmek amacıyla Gerişkatırcı İlkokulu’nda "Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği” düzenledi.
Günün en önemli öğünü olan ve sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz koşulu olarak kabul edilen kahvaltının önemine dikkat çekmek maksadıyla sağlık çalışanları öğrencilerle birlikte sabah kahvaltısı yaparak güne başladılar. Şenlik kapsamında Diyetisyen Müzeyyen Elmas Kara da, sağlıklı beslenme ve kahvaltının önemi konusunda çocukları bilgilendirdi.
Hareket etmenin sağlık için önemine dikkati çekmek maksadıyla çocuklarla birlikte “Çuval Yarışı”, “İp Atlama”, "Halat Çekme", “Basketbol”, “Voleybol”, “Yakar Top” ve "Mendil Kapmaca" gibi geleneksel çocuk oyunlarının da yer aldığı fiziksel aktivite içeren oyunlar oynandı ve oyunlarda eğlenceli anlar yaşandı.
Çocuklara yine Diyetisyen Kara tarafından fiziksel aktivite ve sporun önemi konusunda bilgiler aktarıldı. Bu oyunlar ile öğrencilerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumlu yönde etkilemek, sporu sevdirmek, sporun sağlığa faydalarını öğretmek ve fiziksel aktivite konusunda farkındalık oluşturarak, çocukların sağlıklı yaşamalarını sağlamak amaçlandı.

Sağlıklı Yaşam Aracı’nda, öğrencilere el hijyeni konusunda video gösterimi yapıldı ve sonrasında Hemşire Sevda Aksu tarafından el hijyeni konusunda bilgilendirmelerde bulunulurken, Diş Hekimi Ebru Gören ve Atılgan Kiraz tarafından çocuklara diş sağlığı konusunda dikkat etmeleri gereken hususlar anlatıldı. Çocuklara, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, içerisinde diş macunu, diş fırçası bulunan kalemlikler de hediye edildi.
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle çocuklarda kitap okuma oranı hızla düşmekte olup bu konuda çocukları heveslendirmek ve yol gösterici olabilmek maksadıyla Çocuk Gelişimci Serpil Sivri tarafından kitap okuma etkinliği düzenlenirken Psikolog Çağlar Kuzu tarafından çocuklara internet ve teknolojinin güvenli kullanımı ve Uzm. Dr. Gülser Doğan tarafından da çocuklara akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgilendirme yapıldı.

Sağlık Memuru Yalçın Yurdusev tarafından ise “Aşılı Çocuk Sağlıklı Çocuk” temasından yola çıkarak çocuklarımıza sağlıklı olmak için aşı olmanın önemli anlatıldı.
Çevre algısı, öz bakım becerileri (diş sağlığı, el hijyeni), sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, ruh sağlığı ve toplumsal farkındalık temalı görseller ile çocukların yaşadıkları çevreyi daha iyi tanımalarına ve anlamlandırmalarına, sağlık-okuryazarlığı bilincine sahip olmalarına, sağlıklı hayat tarzlarını ve alışkanlıklarını kazanmalarına katkı sağlamak maksadıyla öğrencilere  “Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Boyama Kitabı” ve boyama kalemleri dağıtıldı, boyama etkinliği düzenlendi. Bir gün süren Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği de katılımcılar eğlendirilirken, onlara hareketli yaşamın sağlığımız için ne kadar gerekli olduğu anlatıldı. Öğrencilerin eğlenceli anlar geçirdiği "Gülen Yüzler İçin Sağlıklı Yaşam Çocuk Şenliği", okul saatinin bitimiyle beraber hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.

Bartın İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, “Halk sağlığı sorunlarıyla mücadelemizde geleceğe yatırım yapıyoruz. Çocuklara yönelik faaliyetlerimiz artarak devam edecektir” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri