Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > EĞİTİM > Rektör Uzun, “Yerli ve Milli Üretim Konferansı”na katıldı
Rektör Uzun, “Yerli ve Milli Üretim Konferansı”na katıldı

Rektör Uzun, “Yerli ve Milli Üretim Konferansı”na katıldı

07.02.2018 16:29 12 14 16 18 yazdır
Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen "Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü: Yerli ve Milli Üretim Konferansı" konferansına katıldı.


Ankara’da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Musa Pireci, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ve arasında Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Kongeransa ilişkin olarak Bartın Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, toplantıda Türkiye'nin orta ve orta-yüksek teknolojide üretim yapan bir yapıdan yüksek teknolojide üretim yapan bir yapıya geçme hedefi, kamu alımları ile yerli ve milli üretim konularının konuşulduğu belirtildi.

 

Yüzde 15 fiyat avantajı sağlandı

 

Konferansta konuşan Bakan Özlü, kamu alımlarının, ülkenin Ar-Ge ve yenilik çalışmalarına katkı sağlayan, önemli bir politika aracı olduğunu belirterek, yerli ve milli üretimin, stratejik bir yaklaşım ve duruş olduğunu vurguladı. Bakan Özlü, özellikle orta ve yüksek teknolojili ürünlere odaklanmayı hedeflediklerini kaydederek, Türkiye'nin yüksek teknolojiye dayalı üretimde önemli mesafe katettiğini, “Üretim Reform Paketi” ile kamu alımlarında yerli malı lehine yüzde 15 fiyat avantajı getirildiğini anımsattı. 

TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ise kamu alımlarının doğru yönetilmesinin milyarlarca liralık destek politikalarından çok daha etkili sonuçlar verebileceğine dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, "Reel sektörümüze verilecek en büyük teşvik de bu olacak.” dedi.   

Uzun: “Akademisyenlerimizi teşvik ediyoruz”

 

Konferansla ilgili düşüncelerini aktaran Prof. Dr. Uzun ise, “Ülkemizin gelecek hedeflerine giden yolda 'milli üretim' ve 'yüksek teknolojiye geçiş' anahtar kavramlar olduğunu ifade ederek, “Milli üretim ve yüksek teknolojiye geçiş kavramları olmadan sürdürülebilir başarılar elde etmek imkânsızdır” dedi. Bartın Üniversitesi’nde YÖK’ün yeni anlayışına uygun olarak bölgeyle ilgili alanlarda ihtisaslaşabilecek ve bölgenin kalkınmasına katkı sunacak projeler üretme gayretinde olduklarının altını çizen Rektör Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Üniversitemizde sürdürülen çalışmalardan biri Karadeniz Bölgesinin bitkisel atıklarının biyoyakıt olarak kullanılmak üzere biyoetanol üretiminde değerlendirilmesinin araştırıldığı projedir. YÖK’ün yeni uygulamaya koyduğu proje tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında hazırlanan ve 3 yıl sürecek çalışmanın bölge ekonomisine önemli katkı sunması hedeflenmektedir. Bunun dışında bölgemizin dinamiklerini harekete geçirip, ülkemize katma değer sunacak diğer projeler için de akademisyenlerimizi teşvik ediyor ve destekliyoruz. İnanıyorum ki Üniversitemiz ihtisaslaşma çabalarıyla 2023 hedefleri doğrultusunda bölgesinden başlamak üzere ülkesine yeni değerler kazandıracaktır.” 

311 projeden 236’sı tamamlandı

 

Rektör Uzun, Bartın Üniversitesi bünyesinde 12’si tamamlanan 13 Avrupa Birliği projesi, 21’i tamamlanan 23 TUBİTAK projesi, 12’si tamamlanan 13 BAKKA projesi, 191’i tamamlanan 262 BAP projesi ve devam eden bir San-Tez projesi olduğunu da sözlerine ekledi.  

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri