Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > SAĞLIK > Ramazan ayı sigarayı bırakmak için fırsat!
Ramazan ayı sigarayı bırakmak için fırsat!

Ramazan ayı sigarayı bırakmak için fırsat!

05.06.2018 11:44 12 14 16 18 yazdır
Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, sigarayı bırakmak için Ramazan ayının önemli bir fırsat olduğunu belirtirken, halkı ücretsiz hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniğinden faydalanmaya çağırdı.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Dünyada en çok ölüme yol açan iki nedenden birinin açlık, diğerinin ise tütün kullanımı olduğunu belirten Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, sigara kullanımının önlenebilir bir sağlık sorunu olduğunu ifade ederek halkı ücretsiz hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniğinden faydalanmaya çağırdı.

Ramazan’da oruç tutmak güçlü bir irade istiyor. İradesi uzun saatler aç kalacak kadar güçlü olanlar, bu dönemi, yıllardır içtikleri sigarayı bırakmak için de değerlendirebilir. Gün boyu içmediğiniz sigaradan sonsuza dek kurtulmak istiyorsanız iftardan sonra da yakmayın. İçindeki birçok zararlı madde nedeniyle bağımlılık yapan sigarayı bırakmak için Ramazan ayının çok uygun bir dönem olduğunu belirten Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Ramazan ayında sigara bağımlılığından kurtulmak için tavsiyelerde bulundu.
Ramazan ayının sigarayı bırakmak isteyenler için büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Dr. Koç, Ramazan ayında oruç tutan sigara bağımlılarının günün büyük bir bölümünde sigaradan uzak kalarak, sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat yakaladığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olan tütün kullanımı, önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin başında gelmektedir. Tütün kullanımı, doğum öncesi dönemden başlayarak, yaşamın bütün evrelerinde 50’den fazlası kanser olmak üzere, akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları gibi ölüme kadar götüren pek çok kronik sağlık sorununa yol açmaktadır. Dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin 6 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımının sonucu iken yaklaşık 1 milyon kişi de tütün kullandığı için değil tütün dumana maruz kaldığı için hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. 

Fırsata dönüştürecek adımları atmak önemli

 

Zarar verirken kişi ya da zaman ayırt etmeyen sigara kullanımı, Ramazan ayında da son derece ciddi sorunlara sebep olabilmektedirler. Tüm gün sigara içilmemesinin ardından, iftar sonrası üst üste sigara içen kişilerde kanda aniden nikotin ve karbonmonoksit düzeyinde yükselme olmaktadır. Bunların etkisiyle damarlarda daralma ve organlara yeterince oksijen taşınamaması gibi sonuçlar ortaya çıkmakta ve bu kişilerde tansiyon yükselmesi ve buna bağlı beyin kanaması riski artmaktadır. Ayrıca ani nikotin artışı çarpıntıya ve kalp krizine neden olabilmektedir. Bu sebeplerle iftarla birlikte hemen sigara içmeye başlamamak hatta Ramazan ayını sigara bağımlılığından kurtulmak için bir fırsata dönüştürecek adımlar atmak son derece önemlidir.

 

Kendinizi cesaretlendirin

 

Sigara içen bireylerin, sahur ile iftar arasındaki ortalama 16 saat boyunca sigara içmeden kalabilmeleri Ramazan ayının verdiği manevi motivasyon ve kararlılığın göstergesidir. Sigara bağımlılığı ile mücadelede, sigaradan ayrı kalınan süreler ne kadar uzar ve sürekli hale gelirse sigaraya duyulan ihtiyaç da bir o kadar azalacaktır. Manevi olarak kendimizi beslediğimiz bu özel günler, sigara kullanan kişilerin kararlılığına ve iradesine de pozitif katkılar sağlamaktadır. Bu sebeple Ramazan ayını sigara bağımlılığından kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirmek gerekmektedir. Oruç nedeniyle uzun süre sigara içmeden kalabilmek, iftar sonrasında da içmemek konusunda bu bağımlılıktan kurtulmaya çalışanları cesaretlendirmektedir. Bu cesaret ve kendine güven, başarılı sonuç almanın ilk adımıdır. 

İlaç tedavisi de başlanıyor

 

Ramazan ayında da 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veren Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve konuya özel eğitimler alan hekimlerin görev yaptığı sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla, sigara bırakma konusunda hizmet sunulmaktadır.  Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nda, sigara bırakma sürecini kolaylaştıracak bilişsel-davranışsal tedavilere ilişkin destek sağlanırken, sigara bırakma polikliniklerinde uygun hastalara hekimlerimiz tarafından ilaç tedavisi de başlanmaktadır.

 

“Değişimi başlatmak isteyenlerin yanındayız”

 

Sigara bırakıldığı andan itibaren, oluşturduğu sağlık riskleri gerilemeye başlamakta ve vücutta olumlu değişiklikler yaşanmaya başlamaktadır. Sigara bırakıldığı andan itibaren; 20. dakikada an basıncı ve kalp hızı normale döner. 8. saatte kanda oksijen düzeyi normale döner. 24. saatte     karbonmonoksit vücuttan atılır, akciğerler temizlenmeye başlar. 48. saatte nikotin vücutta saptanamaz. 72. saatte nefes almak kolaylaşır. 2-12. haftada dolaşım düzelir. 3-9. ayda nefes darlığı ve öksürük azalır. 5. yılda kalp krizi riski yarıya iner. 10. yılda kalp krizi riski sigara içmeyenlerle eşitlenir ve akciğer kanseri riski yarıya iner. Ramazan ayında da sigara bağımlılığından kurtulmak ve sağlığı için bu olumlu değişimi başlatmak isteyenlerin yanındayız.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri