Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > SAĞLIK > “Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir”
“Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir”

“Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir”

24.01.2018 16:12 12 14 16 18 yazdır
Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Ocak ayının farkındalık yaratma amaçlı olarak “Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Bilinçlendirme Ayı” kabul edilmesi sebebiyle bilgilendirme çalışmaları yürütüyor.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Rahim ağzı kanseri hakkında açıklamalarda bulunarak tarama ve erken teşhisin önemine vurgu yapan Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, “Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir. Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.” dedi.

Dünyanın her tarafında kadınlar serviks(rahim ağzı) kanserinden rahatsızdır. Rahim ağzı kanseri dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Yapılan araştırmalara göre dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye’de de en sık görülen 8. kanser türüdür.

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür.


Dr. Koç: “Önlenebilen tek kanserdir”


Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, rahim ağzı kanseri hakkında açıklamalarda bulunarak belirtileri, tedavi ve korunma yöntemlerini anlattı. Rahim ağzı kanserinin önlenebilir olduğunun altını çizen Dr. Koç, şunları söyledi:

“Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde 10. sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir. Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyon, erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki, sigara içimi, beslenme alışkanlığı, yüksek doğurganlık sayısı, düşük sosyoekonomik düzey, özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı rahim ağzı kanseri için risk faktörleridir.  Meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır.


Rahim ağzı kanserinin belirtileri


HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu, belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar almaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Rahim ağzı kanserinde düzensiz, menstrüasyon (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı, sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı, yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı, vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı, tek bir bacakta şişkinlik, idrar yaparken ağrı belirtiler görülebilir.


Tarama ve erken teşhis tedavi için önemli


Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir. Bugün rahim ağzı kanserinin yüzde 99.9’una HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Pap smear ile tekrar değerlendirilmektedir. Pap smear testi, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.


Farklı tedavi seçenekleri uygulanıyor


Rahim ağzı kanserinde; cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.


Korunma yöntemleri nelerdir?


Bir kişinin kansere yakalanma olasılığını artıran faktörlere, risk faktörleri, buna karşın kanser gelişim riskini azaltan faktörlerse koruyucu faktörler denir. Genetik faktörler gibi bazı risk faktörlerinin ortadan kaldırılması mümkün değilken diyet, sigara gibi bazı risk faktörlerinin önlenmesi mümkündür. Kanserden korunma önlenebilir risk faktörlerinin azaltılıp, koruyucu faktörlerin artırılarak kanser gelişim riskinin azaltılmasıdır. Pap-smear testi ile serviks kanseri riski oldukça azalmıştır. Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-13 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir. 30 -65 yaş aralığındaki kadınlar serviks kanseri tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmalıdır. Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim, sigara kullanmamak, sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek serviks kanserinden korur.”


Tüm kadınlara tarama çağrısı!


Tarama aralığındaki tüm kadınları bilgi almak ve tarama yaptırmak için KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Kadın Doğum Hastanesindeki Aile Planlaması polikliniğine davet eden Dr. Koç, “Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır. Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir. Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir. Düzenli rahim ağzı kanseri taramadan geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir. Rahim ağzı(serviks) kanseri taraması tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Kadın Doğum Hastanesinde Aile Planlaması polikliniğinde yapılmaktadır. Tarama aralığındaki tüm kadınları bilgi almak ve tarama yaptırmak için bekliyoruz.” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri