Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > BELEDİYELER > Radyo 74’te “icraatın içinden”

Radyo 74’te “icraatın içinden”

21.02.2018 12:10 12 14 16 18 yazdır
Belediye Başkanı Cemal Akın, Radyo 74’te katıldığı canlı yayında, Bartın Belediyesinin icraatları hakkında detaylı bilgiler verdi.
Radyo 74’te “icraatın içinden”


Derya Yapıcı’nın hazırlayıp sunduğu “Deryalı Saatler" adlı radyo programına konuk olan Başkan Akın, yayında dinleyicilerle buluştu. Programda dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan Cemal Akın, ayrıca Bartın Belediyesi projeleri hakkında bilgiler verdi.

 

60 milyon TL borç ödendi

 

Konuşmasına 2009 yılındaki seçimlerle Başkanlığa geldiği dönemde Belediye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu anlatarak başlayan Başkan Akın, şunları söyledi:

“2009 yılında göreve başladığımızda belediyemizin 60 trilyon civarında borcu vardı.  Bugün itibariyle personelimize, piyasa hiç borcumuz yok ve projelerimizi de öz sermayemiz ile gerçekleştiriyoruz. İlimize uzun yıllar hizmet verecek büyük projeler hayata geçirdik. Doğalgazın ilimize gelmesiyle birlikte tüm yol ve kaldırımlarda çalışmalar gerçekleştirdik. 400 km’den fazla yol, 600 km’den fazla kaldırım yaptık.  Bartın Kanalizasyon Atıksu Arıtma Tesisi’nin projesi tamamlanarak işletmeye alındı. Yüzde 85’i Avrupa Birliği hibesi, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesi, yüzde 9’u Bartın Belediyesi bütçesi ile yapılan arıtma tesisinin işletmeye alınması ile Bartın Irmağı, her gün akan 3 bin ton kanalizasyondan kurtarıldı. Yeni su hattı ile su sıkıntısının önüne geçtik. Bu çalışmaların yanı sıra birçok sosyal alanı ilimize kazandırdık. Allah nasip eder bir aksilik olmazsa Mayıs Ayı’nda da Kaynarca Spor Kompleksi ve Yaşam Parkı’nın da açılışını yaparak ilimize güzel bir alan daha kazandırmış olacağız. Ayrıca Kavallar Caddesi’nde de güzel bir yaşam merkezi yapıyoruz. Burada da sonlara yaklaştık.

 

Çalışma şartları iyileştirildi

 

Teknik ekipmanlarımızı ve kesim alanlarımızı yenileyerek hijyenik, sağlıklı ve uzun yıllar hizmet verecek çalışma yaptık. Kesim binalarının çatıları, iç duvar ve taban yenilenmesi ve elektrik tesisatının değişimi gibi birçok çalışma yapıldı. Hayvan kesiminde kullanılan sığır devirme kabini, ayak-boynuz kesme makası, aktarma vinci, otomatik bant, deri sıyırma makinesi, döş açma makinesi, karkas bölgesi testeresi ve karkas indirme bandı gibi birçok modern ekipman alınarak çalışma şartları üst düzey hale getirildi. Ayrıca kesim salonundaki 120 metrelik demir ray sistemi ve kullanılan bütün et taşıma çengelleri kromlarla değiştirildi.

 

Belediye, sokak hayvanlarına sahip çıkıyor

 

Bartın Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ‘Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Evi’nde sokak hayvanlarına sahip çıkıyoruz. Oluşturulan ekiplerin çalışması sonucunda, 2017 yılında 493 sahipsiz hayvanın tedavisi, kısırlaştırılması ve sahiplendirilmesi işlemleri yapıldı.

 

Geçen yıl 331 işyeri denetlendi

 

Zabıta Müdürlüğümüzce 2017 yılında 331 işyeri denetlendi, denetimlerde görülen aksaklıklarla ilgili 101 esnafa uyarı tebliğ edildi. Kaldırım işgalinde bulunan 23 esnafa para cezası uygulandı, ayrıca kurallara ve uyarılara riayet etmeyen esnafların işgal malları toplatıldı. Ayrıca çöpleri ile çevreyi kirleten 3, bağırarak satış yapan 2, dilencilik yapan 10 vatandaşa, Kabahatler Kanunu’na göre para cezası uygulandı. İşyerinde aykırı faaliyetten 8 işletme geçici süre ile mühürlendi, 12 yaş altı çocukların oyun oynamasına müsaade eden 2 işletmeciye, işyeri kapanış saatine riayet etmeyen 7 işletmeciye, işyerinde alkol alınmasına müsaade eden 4 işletmeciye, ruhsatsız faaliyet gösteren 2 işletmeciye para cezası verildi.

 

2 bin 500 Bartınlı faydalandı

 

Belediyemizin kültürel ve sosyal çalışmaları da artarak devam ediyor. Dil kurslarımızdan, spor kulüplerimize kadar birçok sosyal alanda kursla düzenliyoruz.  Sosyal etkinliklerimizden 2017 yılında 2 bin 500 vatandaşımız faydalandı. Bu sayıyı daha da yukarılara çıkarmak istiyoruz. Ayrıca bu sene Samsun’a düzenlemiş olduğumuz kültür gezilerinden bayanlarımız çok memnun kaldı. 4 bin 680 bayan milli mücadelenin başladığı bu önemli ilimizi görme imkânı buldu. Bu tür gezilerimiz önümüzde ki yıllarda da devam edecek. En önemli çalışmalarımızda bir tanesi de Kent Müzesi’ydi. 27 Ocak’ta açılış törenini yaptığımız Kent Müzesi projemiz 30 binden fazla vatandaş tarafından ziyaret edildi. İlimizin tanıtımı açısından müzelere önem veriyoruz. 4 yeni müze ile ilgili çalışma başlattık. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale ve Şehitler Müzesi, Resim Müzesi, Oyuncak Müzesi ve Türkiye’de şu anda konsepti  olmayan Su Müzesi ile ilgili çalışmalar yürütülüyor.”

 

1 milyon km ücretsiz nakil!

 

Son olarak Cenaze Hizmetleri hakkında bilgiler veren Başkan Akın, 2009 yılında başlatılan ücretsiz cenaze nakil işlemleri kapsamında 1 milyon kilometreden fazla yol yapıldığını söyledi.  Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Göreve başladığımız 2009 yılından itibaren Cenaze Mezarlık hizmetlerinde de birçok yenilik yaptık. ALO 188 Cenaze Hizmetleri Hattı açılarak, vatandaşların 188 numarasını arayarak hizmete erişimi tek numara ile sağlandı. Bartın Belediyesi web sayfasında Mezarlık Bilgi Sistemi kurduk. Cenaze evlerine tabure gönderimi için 2000 tabure alımı yaptık. Ayrıca cenaze evlerine cenaze günü ve 7 mevlidi için gül suyu, pide, ayran ve lokum gibi çeşitli ikramlarda bulunuyoruz. Bu çalışmaların yanı sıra 2009 yılında başlatmış olduğumuz ücretsiz cenaze nakil işlemlerimiz kapsamında 1 milyon kilometreden fazla ücretsiz nakil gerçekleştirdik. Son olarak ta belediye meclisimizde ihtiyaç sahiplerine kefen ve saburaj tahtaları ücretsiz vermek ile ilgili karar aldık” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri