Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Peygamber Çiçeği’nin yeni bir türü keşfedildi
Peygamber Çiçeği’nin yeni bir türü keşfedildi

Peygamber Çiçeği’nin yeni bir türü keşfedildi

01.03.2018 13:37 12 14 16 18 yazdır
Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Zafer Kaya ve Doç. Dr. Halil Barış Özel tarafından yürütülen araştırmalarda, Bolu’nun Mengen İlçesinde "peygamber çiçeği" olarak bilinen bitkinin yeni bir türü tespit edildi.


Öğretim üyeleri Kaya ve Özel, sahada yaptıkları araştırmalar sonucunda, halk arasında "peygamber çiçeği" olarak da bilinen latince adı Cyanus olan çiçeğe ait yeni bir türü dünya literatürüne kazandırdılar. "Yeni bir türü olarak tanımlanan bitkiye, kaşifi olan akademisyene atfen "Cyanusbanchevae Z.Kaya" adı verildi.

Yeni keşfedilen bitkinin özellikleri ve yapısının anlatıldığı bilimsel makale, Almanya'da yayımlanan "Fresenius Environmental Bulletin" dergisinde yer aldı. 

"Beyaz çiçekli, uzun boylu, güzel bir bitki"

 

Doç Dr. Kaya keşfettikleri bitkinin, daha önce "Bençevra" cinsine bağlı olarak bulunduğunu söyledi. Literatürde yapılan son düzenlemelerin ardından ayrı bir cinsin altında sınıflandırıldığını aktaran Kaya, "Bu türe 'Cyanus' cinsi denildi. Bu çiçek peygamber çiçeğigillerden. Ülkemizde yalnız Arak köyünün Karaçam Ormanı altlarında bulunuyor. Beyaz çiçekli, uzun boylu, güzel bir bitki olarak söyleyebilirim. Bitkiye, kendi adımdan esinlenerek 'Cyanusbanchevae Z.Kaya' ismini verdim" dedi. 

"Dünya literatürüne ilk defa girmiş oluyor"

 

Doç. Dr. Özel de Türkiye'nin gerek ormanlardaki ağaç türü, gerekse de doğal olarak yayılış yapan odunsu türleri itibarıyla çok zengin bir floraya sahip olduğunu vurguladı. Özel, bitki sistematiği dünyasına yeni bir türün dahil olmasını sağladıklarını belirterek, "Bu bitki tarafımızca keşfedilmiş ve isimlendirilmiş bir tür. Dünya literatürüne bu anlamda ilk defa girmiş oluyor" dedi. 

 

Rektör Uzun tebrik etti

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da, yaptıkları çalışmalardan dolayı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Kaya ve Doç. Dr. Özel’i tebrik etti. Uzun, yaptığı açıklamada, “Bilimsel konularda üretkenliğimizi her geçen gün artırıyoruz. Çalışmalarımızla da bulunduğumuz bölgeye katma değer sunma gayretindeyiz. Bu doğrultuda bölgemizde bulunan yeni bir bitkinin literatüre girmiş olmasını önemsediğimizi belirterek, değerli hocalarımızın başarılarının artarak devam etmesini temenni ederim” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri