Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > EKONOMİ > Öztekneci, TOKİ öğrencilerine kayıtlı istihdamı anlattı

Öztekneci, TOKİ öğrencilerine kayıtlı istihdamı anlattı

12.04.2018 09:50 12 14 16 18 yazdır
Bartın Sosyal Sigortalar Kurumu(SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci, Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi(KİDEP) kapsamında TOKİ İlkokulu’nu ziyaret ederek 4. Sınıf öğrencilerine kumbara, kitap ve çanta dağıttı.
Öztekneci, TOKİ öğrencilerine kayıtlı istihdamı anlattı


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Bartın SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci, beraberindeki heyetle birlikte TOKİ İlkokulu’nu ziyaret etti. Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi(KİDEP) kapsamında TOKİ İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerine tasarrufun önemi ve istihdam konularında bilgiler veren Öztekneci, Okul Yardımcısı Kasım Sakaoğlu, sınıf öğretmenleri Ahmet Karabacak, Banu Akçal, Gülümser Sipahi ve beraberindeki heyetle birlikte öğrencilere kumbara, kitap ve çanta dağıttı.
Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi(KİDEP) hakkında bilgi veren SGK İl Müdürü Öztekneci, “Kayıt dışı istihdam oranlarını düşürmek, ekonomimize sağladığı katkıyı artırmak ve mücadele sürecini güçlendirmek için ‘Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi yani KİDEP 25 Mayıs 2017 tarihinde hayata geçirilmiştir.  Denetim kapasitesinin güçlendirilmesi, etkin rehberlik faaliyetlerinin yapılması, toplumun farklı kesimlerinin yenilikçi yöntemler kullanılarak bilinçlendirilmelerinin sağlanması ve kayıt dışı istihdamla mücadelenin tabana yayılması amacıyla oluşturulan proje 2019 yılı Mayıs ayına kadar devam edecek. Söz konusu proje kapsamında; 15 farklı ilde ilköğretim öğrencilerini bilinçlendirmesi, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik yarışmalar yapılması, 15 farklı ilde esnaf ve din görevlilerine farkındalık seminerleri verilmesi, Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Çalıştayı yapılması, işverene rehberlik amaçlı mektup gönderimi sağlanması, işyeri denetimleri yapılması, kazancı azalan kişilere SMS’le bilgi verilmesinin sağlanması, denetim kapasitesinin artırılması için teknik destek sağlanması gibi faaliyetler bulunmaktadır.” dedi.
“Bilinçli bireyler olarak çalışma hayatına girebilecekler”


Çocukların ne kadar erken yaşta sigorta kavramını ve sigortalı olmanın önemini kavrayabilirlerse gelecekte o kadar bilinçli bireyler olarak çalışma hayatına girebileceklerinin altını çizen Öztekneci, “Sosyal güvenlik konusunda bilinç düzeyinin artırılması, denetimin etkin hale getirilmesi ve kayıt dışı istihdamla mücadelede yeni politikalar üretilmesi amacıyla oluşturulmuş Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesinin (KİDEP) 14 ana faaliyeti bulunmakta olup, kamuoyunun her kesiminin bilgilendirilmesi projenin farkındalık artırma faaliyetleri açısından büyük önem taşımaktadır. Vatandaşların sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konularında yeterli bilgiye sahip olmamaları ve bunun bir hak olduğunu bilmemeleri kayıt dışı istihdamı artıran bir etkiye sebep olmaktadır. Bu nedenle Kurum olarak her yaşa hitap etmek ve bilgi düzeyini artırmak temel amaçlarımızdandır. Çocuklar ne kadar erken yaşta sigorta kavramını ve sigortalı olmanın önemini kavrayabilirlerse gelecekte o kadar bilinçli bireyler olarak çalışma hayatına girebileceklerdir. Proje kapsamında planlanan bilgilendirme bilinçlendirme faaliyetlerinden bir tanesi de ilkokul öğrencilerine yönelik hazırlanmış olan bilgilendirici materyallerin dağıtımı faaliyetidir. Ülke genelinde ilimiz de dahil olmak üzere 16 ilde 1 Nisan 2018 – 31 Mayıs 2018 tarihleri aralığında belirlenecek okullarda bulunan ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine sosyal güvenliğin önemi, hak ve yükümlülükleri anlatılarak öğrencilere hikâye kitabı, kumbara ve çanta dağıtılacaktır. Faaliyet kapsamında işbirliği protokolü imzalanmış olan Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa çalışılacak olup, toplamda 50 bin öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri