Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > EKONOMİ > Özkan, yerel esnaf için destek istedi, yüksek kiralara dikkat çekti

Özkan, yerel esnaf için destek istedi, yüksek kiralara dikkat çekti

17.05.2018 14:52 12 14 16 18 yazdır
Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, yerel esnaf için destek isterken Bartın’daki yüksek dükkan kiralarına dikkat çekti. Özkan, " Ana caddemiz sanki Paris olmuş. Ana caddedeki kira bedelleri Ankara’da yok." dedi.
Özkan, yerel esnaf için destek istedi, yüksek kiralara dikkat çekti


Nilay Meryem ÇÖMLEK

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “Yereldeki esnafımız bizim için çok önemlidir. Yereldeki esnafımızın ayakta kalmasını istiyoruz. Bu süreçte halkımızdan destek istiyoruz.” diyerek yerel esnaf için destek isterken Bartın’daki yüksek dükkan kiralarına dikkat çekti.
Bartın’daki büyük marketler zincirlerinin Bakkallar ve Bayiler Odası’na kayıtlı olmadığını belirten Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, yerel esnafımız için destek çağrısında bulundu. ‘Esnafına Sahip Çık’ kampanyasıyla Bartın’ın çeşitli yerlerine afiş ve pankartlar asılacağını bunun yanında  da halka bilgilendirici broşürler dağıtılacağını söyleyen Özkan, yereldeki esnafın ayakta kalması için çalıştıklarını ifade ederek “Marketler zinciri bizim odamıza üye değiller. Biz Bartın’da karma bir odayız sadece bakkallar odası değiliz. Bizim bünyemize bağlı kasaplar, çiğ köfteciler, dürümcüler, çorbacılar, fırıncılar, restorancılar, kokoreççiler, zahireciler, uncular, manavcılar, seyyar satıcılar hepsi bu odaya bağlı. Bu süreçte bütün esnafı sıkıntıya sokan market zincirleridir. İçerisinde porselen tabaktan hediyelik eşyaya çiçeğe kadar her şey var. Bundan bütün esnaf sıkıntı yaşıyor. Esnafın yüzde 80’i zincir marketlerden sıkıntı yaşıyor. Bunlarla ilgili mücadele veriyoruz ama çok da kolay değil mücadele etmek. Bu noktada broşür dağıtımları yapacağız. ‘Esnafına Sahip Çık’ diye bir kampanya başlatıyoruz. Yine afiş ve pankartlarımız asılacak. Bunu halkımıza anlatacağız. Yereldeki esnafımız bizim için çok önemlidir. Yereldeki esnafımızın ayakta kalmasını istiyoruz. Bu süreçte halkımızdan destek istiyoruz.” dedi.


“Yüksek kiralardan dertliyiz”


Bartın’daki yüksek dükkan kiralarına da dikkat çeken Özkan, gayrimenkul sahiplerinden bu konuda özveri isteyerek de “Şehrimizin en büyük ekonomik sıkıntıya girmesinin nedenlerinden biride gayrimenkul sahiplerinin çok fahiş kira fiyatı istemeleridir. Ciddi anlamda bu ekonomiyi çok fazla yoruyor. Bunlarla ilgili çok sıkıntı var. 3 liralık yerlere 10 liralık kira isteniyor. Bu kiraların ödenmesi çok sıkıntılı oluyor. Daha önceden bir kiracı çıkmadan yerine başka bir kiracı girerdi ama şimdi dükkânların birçoğu boş. Çünkü hava parası muhabbeti var. Hava parasını da geçtik 25-30 bin lira kiralar isteniyor. Bunlar Bartın’da küçük esnafın ödeyebileceği kiralar değil. Bu gayrimenkul sahiplerinin bu konuda biraz iyi niyetli olmalarını istiyoruz. Dükkânlar boş duruyor boş duracağına on lira yerine 5 liraya kira ver. Bu konuda katkı istiyoruz biz. Bu ayrıca fiyatlara da yansıyor. Sigorta vergiden geçtik artık fiyatları belirlerken kira daha çok etkiliyor. Bununla ilgili esnaflarımızın çok büyük sıkıntısı var. Bu konuda çok dertliyiz. Özellikle ana caddemiz çok sıkıntılı. Ana caddemiz sanki Paris olmuş. Ana caddedeki kira bedelleri Ankara’da yok.  Ankara’da adam 200 metrekare dükkân veriyor kirası 3-4 bin lira bizde ise 20 metrekarede 25-30 bin lira kira isteniyor. Vermek istemiyorsan da çık deniyor. İnşallah bu noktada da çözüm bulunur. Gayrimenkul sahiplerinden bu konuda özveri istiyoruz.” diye konuştu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri