Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Özal ve Fırıncıoğlu
Çetin ASMA

Özal ve Fırıncıoğlu

14.05.2018 09:04 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Cumhuriyet tarihi boyunca Bartın, pek çok seçim gördü. Bunlardan biri de 24 Haziran Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimleri olacak. Hazır gündem seçim iken biz de sizlere geçmiş senelerde Bartın’ı ziyaret etmiş siyasilerden biri olan merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı anımsatmak istedik.

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim diğer fotoğraf ise 1973 yılında Belediye Başkanı seçilen ve 12 Eylül 1980’deki askeri darbe ile görevinden alınan  merhum Davut Fırıncıoğlu’na ait.

 

Özal Bartın’da…

 

Türk siyasi tarihinde önemli bir yere sahip olan Turgut Özal, bilindiği üzere Anavatan Partisi’ni kurduktan sonra 1983 yılındaki seçimlerde Başbakan seçildi ve 1991 yılına kadar ülkemizi Başbakan olarak yönetti. Ardından da Cumhurbaşkanı seçilerek Çankaya Köşkü’ne çıktı. Ta ki, 1993 yılındaki zamansız ölümüne kadar.

Özal, 1987 yılında Bartın’a geldiğinde o dönemki Belediye Başkanı merhum Davut Fırıncıoğlu’nu Belediye Binasındaki makamında ziyaret etmiştir. Şimdi Tarihi Kent müzesi olarak hizmet veren dönemin Belediye Binası’ndaki Meclis odasında Anavatan Partisi Bartın ilçe teşkilatı ile biraraya gelen Özal, partililerine hükümet çalışmaları hakkında bilgiler vermişti.

Bu fotoğraf da Özal’ın Belediye’yi ziyareti sırasında binanın girişinde çekilmiş bir karedir. Özal’ın önünde Belediye Başkanı Davut Fırıncıoğlu,  sağında Bartın’ın tanınmış tüccarlarından Sabri Babaloğlu, hemen arkasında Bakan Veysel Atasoy, Zonguldak Milletvekili hemşerimiz Pertev Aşcıoğlu, dönemin Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Zonguldak Milletvekili Şadi Pehlivahnoğlu görülüyor.
Fotoğrafın sağında, elleri arkasında görünen şahıs ise eski Bartın Belediye Başkanları’ndan Cemal Abanalı. Fotoğrafta görünen bir diğer tanınmış kişi ise Anavatan Partisi ilçe Başkanı Lütfü Arifoğlu.

 

Fırıncıoğlu ve Akcan birarada

 

Bir diğer fotoğraf ise 1973’teki yerel seçimlerde Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu’nun başkanlıktan ayrılması ile onun yerine geçen Davut Fırıncıoğlu’nun görevi teslim aldığı gün çekilmiş olan fotoğraf.

Davut Fırıncıoğlu, 12 Eylül askeri darbesi gerçekleşene kadar Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü. Darbe ile de Belediye Başkanlığından alındı. Onun yerine emekli Jandarma Albay Mahmut Akcan, Belediye Başkanlığı’na getirildi. Akcan, bu görevi bir süre sürdürdükten sonra ayrılmak isteyince yerine emekli bankacı Turgut Giresunlu getirildi ve 7 ay kadar vekaleten bu görevi sürdürdü.

1983 yılında gerçekleştirilen seçimlerde Davut Fırıncıoğlu tekrar Belediye Başkanı seçildi. Vefatına kadar da bu görevi yürüttü.
Bu fotoğraf da Fırıncıoğlu’nu, eski Belediye Başkanı Jandarma Albay Mahmut Akcan ve eski CHP teşkilat mensuplarıyla birlikte görüyoruz. En sağda görünen takım elbiseli kişi Bartın’ın tanınmış avukatlarından CHP Bartın İl Başkanı Şeref Yıldız, yanında Bartın esnaflarından herkesin tanıdığı ve sevdiği bir isim olan fırıncı İlyas Genç görünmektedir.

Fotoğrafın çekildiği yer ise Hükümet Caddesi’nde Gürkanlar Ticaretin önüdür.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.