Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Okuma-yazma seferberliği devam ediyor
Okuma-yazma seferberliği devam ediyor

Okuma-yazma seferberliği devam ediyor

02.03.2018 15:15 12 14 16 18 yazdır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın destekleri ile Türkiye genelinde başlatılan okuma-azma seferberliğinin Bartın’daki faaliyetleri de tüm hızıyla sürüyor.


Bartın Merkez Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Asım Özdemir, zaten ilgili yönetmelik gereği görevlerinin okuma yazma kursları düzenlemek olduğunu, kampanyanın da bunun duyurulmasına katkıda bulunduğunu söyledi. Özdemir, kursların 12 ay boyunca devam ettiğini sözlerine ekledi.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Asım Özdemir, Cumhurbaşkanı ile eşinin desteği ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 5 Şubat tarihli genelgesi doğrultusunda, ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da “Okuma Yazma Seferberliği” başlatıldığını anımsattı. Sözkonusu genelge doğrultusunda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Nezir Gül’ün ilgi talimatları ile çalışmalara başlandığını bildiren Özdemir, açıklamasında şu bilgileri verdi:
“Bu doğrultuda özellikle kırsal alanda bulunan okumaz yazmaz bireylere ulaşılabilmesi için alan tarama faaliyetlerini başlattık ve devam ediyoruz. Bu doğrultuda tüm okul müdürlüklerimize ve muhtarlıklarımıza bilgilendirme yazılarımız İl Milli Eğitim Müdürlüklerimiz aracılığı ile gönderildi. Mahallelerde ve köylerimizde açtığımız Kurslar vasıtası ile de Usta Öğreticilerimiz alan tarama faaliyetlerinde bulundular. Şehrimizin değişik alanlarına pankartlarımızı astık ve Belediye hoparlöründen bilgilendirmelerimizi gerçekleştirdik. Kampanyanın başladığı ilk günden beri yoğun bir ilgi var. An itibari ile gerek bireysel başvurular gerekse okullarımızdan gelen bilgiler doğrultusunda kurs açma işlemlerimizi gerçekleştirmeye başladık ve bunlar devam ediyor. Başvuru sayısında kursiyerimiz Merkez Halk Eğitimi olarak 100 barajını geçtik ve bu devam edecek. Bu istatistiklere Ulus, Amasra ve Kurcaşile Halk Eğitimi Merkezlerimizde eklenerek sayılar belli olacak.

 

“Zaten görevimiz bu”

 

Kampanyamıza başvuruların durması söz konusu değil. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kurumları olarak ilgili yönetmeliğimize göre görevimiz zaten okuma yazma kursları düzenlemek. Bu kurslarımızın kesilmesi söz konusu değil. Rutin olarak 12 boyunca bu kursları zaten düzenliyoruz. Kampanyanın güzel tarafı bu kurslarımızın duyurulmasına ve hızlandırılmasına vesile oldu. Bu konuda bizlere her türlü desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Nusret Dirim’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yaşar Demir’e, Kampanyanın duyurulması için katkılarını esirgemeyen Sayın Valimiz Cemal Akın’a, tüm muhtarlıklarımıza ve okul müdürlüklerine teşekkürlerimizi sunuyorum.

Kurslar yıl boyunca düzenleniyor

 

Bakanlığımızın yayınladığı genelgeye göre kurslar 5 Mart’ta başlayacak ve Mayıs ayında tamamlanacak. Okuma Yazma Kurslarımıza son başvuru tarihimiz bir günümüz yok. Örgün eğitim dışına çıkmış tüm vatandaşlarımızın en yakın okulumuza ya da Halk Eğitimi Merkezlerine başvuruda bulunduğunda 12 ay boyunca kurslarımızı düzenliyoruz.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri