Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Öğrenci ve okul güvenliği için!

Öğrenci ve okul güvenliği için!

12.01.2018 09:51 12 14 16 18 yazdır
Bartın Valiliği, ilimiz sınırları içerisindeki okulların ve okullarda öğrenim gören öğrencilerin güvenliği için bir dizi yeni önlemi devreye soktu.
Öğrenci ve okul güvenliği için!

 

Buna göre; okul önlerinde okulla ilgisi olmayan kişiler uzaklaştırılacak, öğrenciler okul saatlerinde internet cafe ve play station benzeri oyunların oynandığı mekanlar ile eğlence ve istirahat yerlerine alınmayacak.

Geleceğimiz olan gençlerimizin her türlü kötülük ve tehditten uzak bir şekilde eğitim-öğrenim faaliyetlerini sürdürebilmesi için ilgili güvenlik güçleri ve kamu kurum kuruluşlarıyla gerekli önlemleri alan Bartın Valiliği, bu konuda yeni bir karara daha imza attı.

Bartın Valiliği’nin “Okullarla ilgisi olmayan okul çevresinde toplanan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılması, öğrencilerin eğitim-öğretim saatleri içerisinde internet cafe, play station, umuma açık mekan, eğlence ve istirahat yerlerine alınmaması, 6136 sayılı kanun kapsamı dışında kalan her türlü kesici, delici, aletler ve bıçakların okul önlerinde, okul bahçesi ve çevresinde kişilerin üzerlerinde taşınması ve buna uymayanlara idari para cezası uygulanmasına dair karar” adını taşıyan kararı uygulanmaya başlandı.

 

Amacı, huzurlu ve güvenli eğitim

 

Valiliğin ilgili kararının amacı; “Bartın il sınırları içerisinde kamu düzeninin sağlanması, okul çevresinde şiddet olaylarının engellenmesi, öğrencilerin eğitim-öğretim saatinde okullarda olmalarının sağlanması, okul giriş - çıkış saatlerinde asayiş ve trafik yönünden gerekli düzenlenmenin yapılması, okul çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak, okulla ilgisi bulunmayan kişilerin okul önlerinde ve çevrelerinde toplanmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilere ve öğretmenlere gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesi, uyuşturucu madde satıcılarının asıl hedefi olan gençlerimizin uyuşturucu madde zararlarından ve satıcılarından korunmaları, yasadışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü faaliyet gösteren örgütlerin gençlerimizi kandırmalarının önüne geçmektir” olarak ifade ediliyor.

 

Nereleri kapsıyor?

 

Sözkonusu karar, Bartın il sınırları içerisinde ilkokul, ortaokul, lise dengi düzeyindeki resmi ve özel tüm okulların bahçelerini, çevresini, tüm umuma açık mekan, istirahat ve eğlence yerlerini kapsıyor.

 

Hukuki dayanakları

 

Kararın hukuki dayanağı ise çeşitli kanunların ilgili maddelerinde yer alıyor. Bu kanunlar ve ilgili maddeleri şöyle:

- 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ve 66.maddesi,

- 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 2/A ve 11. maddeleri,

- 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi,

- 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 4.  maddesi,

- İçişleri Bakanlığı’nın 23.08.2017 tarih ve 2017/3 no’lu genelgesi,

- Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2017/23 sayılı “Okullar Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri” konulu genelgesi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri