Ecen Sigorta
18 Eylül 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Tuğçe KALAYCIOĞLU BAKAR > NEDEN DİYET YAPAMIYORUM?
Tuğçe KALAYCIOĞLU BAKAR

NEDEN DİYET YAPAMIYORUM?

18.11.2017 14:19 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Tuğçe KALAYCIOĞLU BAKAR


Muayenehanede, çalıştığım hastanelerde sadece kilo vermek amaçlı yüzlerce kişiye programlar uyguladım. Sonuçlar da çok güzel oldu. Yalnız öyle bir şey var ki bana gelenlerin ortalama yüzde sekseni önceden birçok diyet geçmişine sahipti. Ve artık çoğu kişi bu sefer son olsun diyerekten benimle yola çıkmaya karar vermişti.

Peki nasıl oluyor da pazartesi başlanan diyetler Cuma günü bitiyor? Veya yıllardır her türlü yolu deneyip de niçin istenilen ideal kiloya kavuşulamıyor? Tam olarak sorun nerede? Gelin hep birlikte içsel dünyamıza bir göz atalım.

Bir kere şu konuda bir anlaşalım; eğer gerçekten kalpten değişimi istiyor ve zihnen buna hazırsanız sizin önünüzde hiçbir engel duramaz. Belki çok duydunuz bu tarz cümleleri ama araştırmalara bakıldığında birçok insanın diyet yapmaktan psikolojik olarak vazgeçtiği görülüyor. Ya verdikleri kilodan memnun olmuyorlar veya sıkılıyorlar ya da anlık diyetten kopmalar yaşayıp battı balık yan gider deyip bırakıveriyorlar her şeyi, sonra büyük bir suçluluk duygusu içerisine girip ya kendi bedenlerini kilo vermeye engel olarak görüyorlar ya da diyet listelerini suçluyorlar. Hal böyle içinden çıkılmaz bir duruma girince de yıllarca diyet yapan bir konuma geliyoruz.

Peki, ne yapacağız?

- Öncelikle aç kalarak zayıflamaktan kurtulun. Hem bedeniniz hem ruhunuz ona yaşattığınız açlıktan mutsuz olup kendini kitler veya kaslarınız erimeye başlar. Bu sebeple doya doya kilo vermeyi hedef alın.

- Mükemmel olmaya çalışmayın çünkü mümkün değil. Nasıl ki hayatımızı hep zirvelerde yaşamayıp inişlerimiz de oluyorsa diyet serüveni de böyledir. Bu sebeple mükemmel olmaya çalışmakla vakit harcamaya devam ederseniz bu sizi daha çok hataya ve suçluluk duygusuna götürecektir. Kaçamaklar yaptığınızda hayıflanıp keşkeler içerisine bürünmektense hatalarınızdan ders çıkarıp 'Şimdi nasıl toparlayabilirim nasıl dengeleyebilirim'i öğrenmeye çalışın. Çünkü unutmayın ki siz robot değil insansınız mükemmel olmaya çalışmak zorunda değilsiniz.

- Diyet yaparken yarışta değilsiniz. Sadece güzel ve öğrenmeli bir yolculuk serüveni içerisindesiniz. Her gün banyonuzdaki tartıya çıkmaktan vazgeçin veya her yemek sonrası her sabah uyandığınızda tartılmayı bırakın. Eğer bu tarz alışkanlıkları yapmaya devam ederseniz kendi kendinizi strese sokarsınız. Önemli olan hızlı kilo vermeden daya ziyade yavaş ve sağlıklı kilo verip kalıcılığı sağlamak. Gerçekten neden kilo vermek istediğinize odaklanın ve aceleye gerek olmadığını kendinize hatırlatın.

- Ve son olarak kendinize güçlü, sizi mutlu eden bir hedef belirlerseniz bu süreç zorundalıktan çıkıp hevesle yaptığınız bir hal almaya başlar. Kilo vermenin size nasıl bir faydası olacağını bilin ve zorunda olduğunuz için değil istediğiniz için bunu başarın. Tamam, kabul ediyorum beslenme alışkanlıklarını hatta yaşamdaki bazı alışkanlıklarını değiştirmek kolay olmuyor ama bir insanın gerçekten isteyip, adımlar atıpta başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

 

Güzel bir hafta sizlerle olsun?

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.