Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Müzeler şehri olacağız!
Müzeler şehri olacağız!

Müzeler şehri olacağız!

05.02.2018 09:56 12 14 16 18 yazdır
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın'ı müzeler şehri yapacaklarını söyledi.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, basın mensuplarıyla birlikte yaklaşık 10 gün önce açılışı gerçekleştirilen Kent Müzesi’ni gezdi. Açıldığı günden bu yana yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiği Kent Müzesi’nin beraberinde birkaç müzeyi daha getireceğini belirten Başkan Akın, Bartın’ı müzeler şehri haline getirmek istediklerini söyledi.

Belediye Başkanı Cemal Akın, 27 Ocak 2018 tarihinde açılış töreni ile hizmete giren Bartın Kent Müzesi’ni basın mensuplarına tanıttı. Müze Müdürü Erhan Ertosun ve Rehber Ayşe Karagül, Başkan Akın ve beraberindeki basın mensuplarına müzeyi gezdirerek müzede bulunan eserler hakkında bilgiler verdi.
Açıldığı günden bu yana ziyaretçi akınına uğrayan Kent Müzesi’nin haricinde 4 müze daha yapmak istediklerini belirten Başkan Akın, sular şehri Bartın’da bir de Su Müzesi açmayı planladıklarını söyledi.


“Bartın güzelleşiyor”


Kent Müzesi sonrasında basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:

“Bartın güzelleşiyor. Bartın değişiyor. Biz gerçekten Bartın Belediyesi olarak üretken bir belediyecilik yapıyoruz. Sizler de bunun farkındasınız. İlimizin 4 bin yıllık tarihini içeren önemli bir müzeyi Bartın’a kazandırdık. Bartın Kent Müzesi'nin 133 yıllık tarihi binası aynı zamanda müzenin en önemli envanteridir. 1885 yılında ‘İptidai ve Rüştiye Mektebi’ olarak yapılan ve hizmete giren bina, 1921 yılında liseye çevrilerek İdadi Mektebi’ne tahsis edilmiştir. 1924’den 1949 yılına kadar Cumhuriyet ilk Mektebi olarak Bartın eğitim hayatında iz bırakan bina, 1953 yılında Bartın Belediyesi hizmet binası olarak hizmete girmiş ve 2008 yılına kadar bu vazifesini sürdürmüştür. 1885’den 2008 yılına kadar Bartın halkının her kesimine bir şekilde dokunan bina 2014-2018 yılları arası süren çalışmalar sonucunda, yolu düşen ve düşmeyen herkese hitap ederek, tarihin anılarını canlandıracak, gelecek neslin ise hayallerinde tarihi Bartın’ı yaşatacak ve ‘Kent Müzesi’ olarak hizmetine devam ediyor.


Neler var neler…


4 bin yıllık geçmişe sahip Bartın’ın, M.Ö. 2000’de Kaşka (Gasga)’lardan başlayan ve günümüze gelen tarihinin ve kırılma noktalarının anlatıldığı Kent Müzesi’nde; 300 metrekare olan zemin katta Bartın’da Yeraltı Zenginlikleri, Milli Mücadele Yıllarında Bartın, İlimizin Kronolojik Tarihi, Şehitler Bölümü, İlimizde Görünen Nadir Canlılar,  Doğal Afetler ve Ulaşım konuları hakkında çeşitli bilgiler fotoğraf, pano ve kiokslarla ziyaretçilere anlatılıyor. 405 metrekare büyüklüğe sahip olan üst katta ise Bartın Ticaret Hayatı, Bartın'da Gemi Yapımı, Madencilik, Eski Tarihi Esnaflar, Tarihi Bartın Çarşısı, El Sanatları, Galla Bazarı, Bartın’da Mimari Yapı, Bartın Siyasi Tarihi,  Bartın Eğitim ve Sağlık Tarihi, Turizm Bölümü, Spor Tarihi, Basın, Yayın İletişim Tarihi, Kültür Sanat Bölümü ve Bartın Mutfak Kültürü hakkında kiokslar, maketler, panolar, fotoğraflar yer alıyor.
Eserler büyük ilgi görüyor


Müzeyi ziyaret eden vatandaşlarımız Bartın tarihi hakkında birçok konuda bilgiler edinebiliyorlar. Müzede şuanda 15 tane kioks, 15 tane bal mumu heykeli, 60 tane tpod sesli rehber, 1 tane dijital kitap, 1 tane Osmanlıca çeviren gazete, 1 tane mikrofonla ses kaydedebilen interaktif mani uygulaması bulunuyor. Müzede yer alan tarihi eserlerin tamamı da Bartınlıların bağışlarıdır. Burada parayla satın aldığımız tek bir eserimiz yok. Halen daha vatandaşlarımız müzemize eser bağışlayabilmek için bize başvuruyorlar.” 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri