Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Roportajlar > Maden suskunluğunu bozdu: "Siyaseti bırakmadım, ara verdim"
Maden suskunluğunu bozdu:

Maden suskunluğunu bozdu: "Siyaseti bırakmadım, ara verdim"

03.12.2015 09:11 12 14 16 18 yazdır
1 Kasım seçimlerinden sonra sosyal medya hesabından siyasi bıraktığına dair açıklama yapan MHP Eski İl Başkanı ve 2. sıra Milletvekili Adayı Tuncay Maden, sessizliğini Bartın Halk Gazetesi'ne açıklama yaparak bozdu.


NURDAN EROĞLU

1 Kasım seçimlerinden sonra sosyal medya hesabından siyasi bıraktığına dair açıklama yapan MHP Eski İl Başkanı ve 2. sıra Milletvekili Adayı Tuncay Maden, sessizliğini Bartın Halk Gazetesi'ne açıklama yaparak bozdu. O dönemde yaptığı açıklamanın bazı çevrelerce yanlış anlaşıldığını, sadece bir süre siyasete ara verdiğini belirten Maden, "8 yıldır siyasetin içindeyim. Bu süre zarfında 7 seçim geçirdim. Bundan dolayı da çok yoruldum. Siyasete biraz ara verip işlerime yoğunlaşmak istedim. Kim bilir, 2019'da yeniden milletvekili adayı olabilirim belki" dedi.

Tuncay Maden, 1 Kasım seçimlerinin ardından sosyal medya platformu Facebook'taki hesabı aracılığıyla siyaseti bıraktığını duyurmuştu. Bu açıklama sonrasında uzun bir süre sessiz kalan Maden, kararının gerekçelerini ve bundan sonra ne yapacağını gazetemize açıkladı. O dönemde yaptığı açıklamayı duygusal ve seçimi kaybetmiş olmanın getirdiği moral bozukluğuyla yapılan bir açıklama olduğunu ifade eden Maden, siyaseti bırakmadığını sadece bir süre ara verdiğini söyledi. 8 yıllık bir siyaset hayatı olduğunu belirten Maden, bu 8 yıl içerisinde tam 7 seçim geçirdiğini ve bunun kendisini çok yorduğunu kaydetti.


Kim bilir belki 2019'da?


"Açıklamam bazı çevrelerce yanlış anlaşıldı. Siyaseti bırakmadım sadece siyasete biraz ara verip işlerime yoğunlaşmak istedim. Kim bilir 2019'da yeniden milletvekili adayı olabilirim" diyen Maden, MHP'deki olağanüstü kurultay söylemleriyle ilgili olarak da MHP'nin bir üst kurul delegesi olarak değerlendirmelerde de bulundu. Maden, MHP'nin kesinlikle yeni bir heyecana ve kana ihtiyacı olduğunu vurguladı. Tuncay Maden'in akıllardaki soru işaretlerini giderecek olan açıklamaları şu şekilde:


"Açıklamam duygusaldı"


"Siyaseti bıraktım şeklindeki açıklamam bazı kesimler tarafından yanlış anlaşıldı. Bana 'İstifa mı ettin?' diyenlerde oldu. Siyaseti bıraktığımı söylemem bu şekilde anlaşıldı. Böyle bir şey kesinlikle yok. Ben şuanda Milliyetçi Hareket Partisi'nin üyesiyim. Aynı zamanda delegesi ve üst kurul delegesiyim. Bu açıklamam duygusal anlamda oldu. Çünkü 1 Kasım seçimlerinden sonra çok üzüldüm ve moral bozukluğu yaşadım. 2007 yılının sonunda siyasete başladım. Tam 8 yıl oldu. Bu siyaseti hayatım gerçekten çok hareketli ve yoğun geçti. Merkez İlçe başkan yardımcısı olarak siyasete başladım ve o günden bugüne tam 7 seçim geçirdim. Ortalama olarak her yıla bir seçim sığdırmışım. Bir siyasi partide yöneticilik yapan birinin bu kadar sık seçim yaşaması olağan bir durum değil. Her il başkanının, merkez ilçe başkanının başına gelen bir durum değil. Bir il başkanı 3 yıl il başkanlığı yapıyor hiç seçim geçirmeden görevi bitiyor. Ama benim öyle olmadı. Bu gerçekten beni çok yordu.


Yeniden aday olabilirim


İl başkanı olarak 7 Haziran seçimlerini yaşadık. Milletvekili olarak 1 Kasım seçimlerini geçirdim. 1 Kasım seçimlerinde de yaklaşık olarak Bartın'da da 10 bin oy düşmemiz beni gerçekten çok üzdü ve çok kırdı. Bu yüzden bir süreliğine siyasete ara vermek istedim ki benim açıklamam da aslında da bu yöndeydi. Bir ülkücünün 'siyaseti tamamen bıraktım' deme gibi bir lüksü yok zaten. Her ne kadar aktif görev almasam bile he zaman davamın arkasındayım. Hareketimizin yanındayız. Zaten 31 Ağustos'ta il başkanlığı görevimden istifa etmiştim. Teşkilatta resmi olarak herhangi bir görevim yok. Üyeliğim, delegeliğim ve üst kurul delegeliğim devam ediyor. Bundan sonraki kongrelerde neler olacağına bakacağız. Ama benim şuan ki düşüncem 8 yılda 7 seçim geçirmiş biri olarak çok yorulduğum için bir süreliğine ara vermek istiyorum. Ayrıca bir süreliğine işlerime de odaklanmak zorundayım. Yarın bir arkadaşımız aday olarak çıkar ya da kongre olur ben her zaman davamın yanındayım. Hareketimin bir neferi olarak çalışmalarıma devam ederim.


Ülkücü olarak siyaseti bırakma lüksüm yok


Geleceğin ne olacağını şimdiden bilemeyiz. 2019 gelir belki o zaman farklı şeyler olur ve ben tekrar milletvekili adayı dahi olabilirim. Şimdiden bir şey söylemem doğru olmaz. Bir ülkücü olarak siyaseti bırakma gibi bir lüksümüz yok bizim. 1 Kasım'da 10 bin oyun kaybedilmesinin nedeni olarak kamuoyundaki konuşmalar her ne kadar genel merkezin yanlış politikalarından kaynaklandığı şeklinde olsa da ben hep şunu söyledim ve halen daha söylüyorum Bartın'dan Sayın Devlet Bahçeli aday olmadı. Genel merkezdeki yöneticilerden birisi de aday olmadı. Bartın'dan Aynur Yıldırım ve Tuncay Maden aday oldu. Bir özeleştiri yapıyorum ve herkesin bunu yapmasını istiyorum. Demek ki halkın bize teveccühü bu kadarmış. Bu yüzden ben bu açıklamayı yapmıştım.  Ben buna inanıyorum. Belki doğruluk payı da vardır ama ben kesinlikle genel merkezden bunun kaynaklandığını düşünmüyorum. Sorumluluğu tamamen Tuncay Maden olarak ben üzerime alıyorum.


Olağanüstü kongre şart


Her ne kadar Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli kongrenin 2018'de yapacağını söylese de tabanda rahatsızlar oluştu. Bu adaylardan da belli. Sayın Koray Aydın, Sinan Oğan, Meral Akşener açıklama yaptı. 2 tane aday daha var. Adayların imza kampanyası başlatmaları bu hareketin bir mensubu olarak beni gerçekten üzüyor ama bence buna gerek kalmamalı. Bir kan değişimine ihtiyaç olduğu zaten görülüyor. Ben Sayın Genel Başkanımızın partiyi olağanüstü kongreye götüreceğini düşünüyorum. Kendisi de kongrede aday olur. Bu demokratik bir yarıştır. Kongrede bin 232 delege oyunu kullanır. Oylar Devlet Bahçeli'den yana da olabilir bir başkasından yana da olabilir. Bu herkesin demokratik bir hakkı. Ancak şu gerçek ki bir olağanüstü kongre şart.


MHP'ye yeni kan lazım


Adayları değerlendirecek olursak belki Meral Akşener'le birlikte partide değişiklikler olacaktır ama Akşener'den daha güçlü adaylar da var. Koray Aydın, daha önce Sayın Devlet Bahçeli'nin karşısına çıkmış ve ciddi oy almış olan bir isim. Ama ben bu isimlerin tek tek aday olmasından yana değilim. İnşallah kendi aralarında bir anlaşma yaparlar ve çoklu aday yerine tek aday olarak kongreye giderler. Ne olacağını şuanda kestirmek mümkün değil. Neyin ne olacağını önümüzdeki günler gösterecektir. Sayın Devlet Bahçeli'yle de devam edilebilir ama şuan ki aşamada yeni bir kongre şart görünüyor ve yeni bir heyecan lazım.


Seçim sonuçları AK Parti'yi heveslendirmesin


AK Parti 1 Kasım'da alınan sonuçlara güvenip yerel seçimde de aynı sonucu elde edeceğini düşünmesin. Halkımız bizim genel seçimlerle yerel seçimleri her zaman ayırt ediyor. 2011'de biz 17 binden fazla oy almıştık. 2014'teki yerel seçimlerde merkezde 16 bin 888 oy aldık. 2011'de Bartın merkezden aldığımız oy 7 bin 500'dü. 2 katından fazla oy almışız. Dolayısıyla genel seçimlerle yerel seçimleri birbirine karıştırmamak lazım. 1 Kasım genel seçimlerinden ülke geneli olduğu gibi Bartın'da da bundan çok etkilendi tabi ama yerel seçimlerde Sayın Cemal Akın kendi bırakmadığı sürece Bartın Belediye Başkanlığına devam edecektir. Ben buna gönülden inanıyorum. Bu saatten sonra ne AK Parti'nin ne de CHP'nin Belediyeyle ilgili düşünceleri sadece hayal olarak kalır.


Partimiz 2019'da aday sorunu yaşamaz


2019'daki genel seçimlerde partimizin milletvekili adayı sorunu yaşayacağına inanmıyorum. Güçlü bir aday yine çıkacaktır ki böyle adaylarımız da var. 1 Kasım'da da güçlü aday adaylarımız vardı ama teşkilatımız ve genel merkezimizin takdirini benim adaylığımdan yana kullandı. Bizde aday bitmez. Hatta 2019'da Tuncay Maden olarak ben yeniden milletvekili adayı olabilirim. Biz kaybettik diye halkımıza hiçbir zaman küsmeyiz. Halkımızın içinden hiçbir zaman ayrılmayız. İyi günde de kötü günde de vatandaşlarımızla beraberiz. 7 Haziran'da ve 1 Kasım'da kaybetmiş olabiliriz ama bundan sonraki genel seçimlere yine güçlü bir şekilde çıkarız.


"Akın, bence başkanlığa devam eder"


Cemal Akın'ın 2019'daki genel seçimlerde milletvekili olup olmayacağına gelecek olursak kanaatimce ben kendisinin belediye başkanlığında devam edeceğini düşünüyorum. Gerçi bunun için çok zaman var. Şimdiden net bir şey söylemek doğru olmaz ama ben Cemal Bey'in mevcut görevine devam edeceğini düşünüyorum.


"Vekillerimiz umarım Bartın için çalışır"


1 Kasım seçimlerinde AK Parti güçlü bir şekilde iktidara geldi. İnşallah bizim düşündüklerimiz ve seçim döneminde anlattıklarımız olmaz. Ülkemiz ekonomik ve sosyal olarak iyiye gider. Ama görünen o ki şuanda gerçekten çok sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Hem terör belası hem ekonomik sıkıntılar devam ediyor. Bartın'la ilgili yapılacak o kadar çok şey var ki. 7 Haziran'da il başkanıydım o dönemde olsun 1 Kasım seçimlerinde de milletvekili adayıydım o dönemde olsun bütün çalışmalarımı arşivledim. Bartın içim yapılamayanlar ve yapılması gerekenler tek tek bende mevcut. 2019'a kadar inşallah sayın vekillerimiz Yılmaz Tunç ve Rıza Yalçınkaya Bartın için çalışırlar. Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın'a köstek olmayı bırakıp ta destek olurlar ve Bartın için güzel şeyler yapılır. Yoksa 2011 ile 2015 arasında yaptıkları gibi yapmaya devam ederlerse Bartın gene sıkıntılı bir il olmaya devam eder. İnsanlarımız gene Bartın dışında çalışmayı tercih eder. Ve Bartın küçülüp göç vermeye devam eder. İnşallah bunlar olmaz."

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.