Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Nihat YASA > Kurucaşile'de yapılan ilk miting
Nihat YASA

Kurucaşile'de yapılan ilk miting

07.09.2016 09:19 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Nihat YASA
Değerli okurlar; yıllar önce Kurucaşileliler milli bir bütünlük içinde, tüm halkın katılımı ile protesto ve mitingler düzenlemişti. Bu protesto ve mitinglerin düzenlenmesi ve seslerinin daha gür bir şekilde duyurulması için Kurucaşile'de 'Miting Heyet-i Milliyesi' adıyla bir de tertip komitesi kurulmuştu. Yapmış olduğumuz araştırma ve incelemelerde bu 'Miting Heyet-i Milliyesi'nde Genişzade Hasan Efendi (Kargacak Mahallesi'nden Cumhuriyet Halk Fırkası Reisliği de yapan Hasan Geniş), Ali Efendi(Cumhuriyetimizin ilk öğretmenlerinden Ali Fehmi Ağartan), Nuri Efendi (Şile Mahallesi'nden Kuşçuoğulları'ndan Nuri Kuşçu)'nin öncü olduklarını görüyoruz. Bu çalışmalarda mutlaka başka Kurucaşileliler de bulunmuştur. Ancak biz bu isimleri tespit edebildik. Günümüzde bu döneme canlı tanıklık edebilecek bir hemşehrimizin de bulunmaması, sözlü tarih açısından bir takım zorluklara ayrıca neden olmaktadır. Çünkü aradan yüz yıla yakın bir zaman geçmiştir. 

Kurucaşile Miting Heyet-i Milliyesi

 

İzmir'in işgali nedeniyle Kurucaşile'de halk yoğun tepkiler göstermişti. O yıllarda bir nahiye merkezi olan Kurucaşile'de tüm köylerimizde bulunan yurttaşların katılımı ile mitingler düzenlenmiştir. Bu mitinglerin düzenleme heyeti Kurucaşile halkı adına aşağıdaki protesto telgrafını da çekmiştir.

 

Huzur-ı  Sami-i Sadaret-i Uzma'ya

 

Mahreci:Kurucaşile 19 Mayıs 1335/1919

Vatanımızın bir cüz'i lâyenfeki ve sekenesi itibariyle ekseriyet-i azîmesi anasır'ı  İslâmiye bulunan ve altı yüz seneden beri ecza-yı memalik-i Osmaniye-i İslâmiye'den ma'dud İzmir vilâyetimizin muhterem Wilson prensiplerine muhalif ve mugayir olarak bu kere Yunanistan'a ilhak edilmekte olduğunu ma'atteessüf istihbar ettik. Anadolu'nun kalbgâhı olan, Yunanistan'ca hiçbir alâka ve milliyet itibariyle de tarihî bir gûnâ rabıtası bulunmayan sevgili İzmir'imize vakı' olan tecavüz haksızlığını bütün mevcudiyetimizle redd ve protesto eder ve mübarek vatanımızın kemakân devlet-i ebed müddet-i Osmaniye'de ve hilâfet-i mu'azzama-i İslâmiye'nin zîr-i iradesinde kalmasını bütün imanımızla taleb ederiz ferman.
Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri:

 

Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri, 15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgali üzerine Türkiye'nin çeşitli kent ve kasabalarında oluşturulan ve Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'nin ilk örgütsel çekirdeğini oluşturan sivil kuruluşların adıdır. 4 Eylül 1919'da toplanan Sivas Kongresi'nde  tüm Müdafaa-i Hukuk örgütleri  "Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti"  şemsiyesi altında toplanmıştır. 

Kurucaşile Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti:

 

Yurdumuzun her köşesi olduğu gibi Kurucaşile yöresi de Kurtuluş Savaşına canla başla katılmış, 1920 yılında  "Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti" kurulmuştur. "Kurucaşile Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti"nin kurulduğu ile ilgili olarak; o dönemde Kurucaşile'nin bağlı bulunduğu il olan Bolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Dr.Fuat Bey tarafından Ankara Heyeti Temsiliye'ye çekilen telgrafta bunu görmekteyiz.Bu telgrafta şöyle denilmişti:

"Ankara Heyet-İ Temsiliye Riyasetine

Bartın'ın Kurucaşile Merkez Nahiyesinde Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Genişzade Hasan Efendi'nin  riyasetinde Ali Efendi ve Nuri Efendi'den  oluşmuştur. Yolların karla örtülü olması teşkilatın genişlemesine şimdilik mani bulunduğu, şubelerimizden aldığımız telgraflarda bildirilmekle arz olunur."

                                                                                           2 Mart 1336(1920)

                                                                                   Heyet-i Merkeziye Reis Fuad 

Bartın, Amasra ve Kurucaşile'de Çalışmalar:

 

Amasra'da kurulan Sahil Tarassud Müfrezesinin Komutanı Kemal Bey (Samancıoğlu)'de 18'i Kurucaşile'den, 55'i de Amasra'dan olmak üzere 73 kişilik Amasra Sahili Üçüncü Takımını kurmuştur. Bu takım da deniz haydutlarına karşı amansız mücadele vermiş bulunmaktadır. Komutan Kemal Bey'in aldırdığı tedbirlerle 2 Ağustos 1920 tarihinde ziyaret maskesi altında Amasra'ya gelen Fransızlar'a kalenin çok iyi tahkim edilmiş olduğu izlenimi verilerek Amasra muhtemel bir Fransız çıkartmasından kurtarılmıştır. Ayrıca Kemal Bey'in ağabeyi Galip Bey Bartın Amasra ve Kurucaşile dağlarında yarı çete hayatı sürdüren ve eli silah tutacak güçte olanları bir araya toplayarak bir gönüllü müfreze de oluşturmuştur. 

Kurucaşile'de Yapılan İlk Miting:

 

Kastamonu'da yayınlanan Açıksöz Gazetesi 24 Nisan 1921 tarihli sayısında yapılan kutlamaları şöyle yazmaktadır. "Bartın, Amasra, Kurucaşile, Zonguldak ve Ereğli'de yapılan törenlere köylüler de katıldığı için kutlamalar çok kalabalık olmuştur. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti yetkililerinin önderliğinde ahali camilerde dua etmiştir. Daha sonra mitingler yapılmıştır. Konuşmalarda Yunanlıların yapmakta olduğu kötülükler dile getirilmiş, düşmanın defi için bütün varlıklarını fedaya hazır olduklarını bildirmişlerdir. Ayrıca camilerde tekbir getirilerek mevlid okutulmuş, yöre halkı şanlı ordumuza selam ve ihtiramda bulunmayı ihmal etmemiştir"Hakimiye Milliye Gazetesi"  31 nolu sayısında Kurucaşile'de yapılan destek mitingini haber olarak vermiştir. Hakimiye Milliye Gazetesi bu haberinde; "Kurucaşile bucağında bütün bucak halkının katılmasıyla bir miting yapıldı. "Kanımızın son damlasına kadar mukaddes cihada devam, şanlı ordumuzun kıymettar ve sevimli başkumandanımızla diğer muhterem ve fedakar kumandanlarımıza ve kahraman asker evlatlarımıza selamlar, ihtiramlar" denilmiştir.

Kurucaşile halkı bir yandan bölgede yaptığı mitinglerle ulusal direnci sağlam tutarken bir yandan da Büyük Millet Meclisi'ne telgraf çekerek desteğini belirtmektedir. Hatta İkinci İnönü Savaşı'ndan sonra  "Kurucaşile Nahiyesi Belediye Riyaseti" tarafından TBMM'sine bir telgraf çekilmiş ve bu telgraf Meclis'in 9 Nisan 1921 tarihli oturumunda da okunmuştur.

Bölgede Zonguldak, Bartın, Ereğli, Çaycuma, Safranbolu, Devrek, Amasra ve Kurucaşile çevresi köy, kasaba ve bütün şehir halkı zaferi kazanan  kahraman Türk Ordularına şükran ve minnet duygularını dile getirmişler ve coşkuyla kutlamışlardır. Bu yörenin bir bireyi olarak; Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun yakın silah arkadaşlarını ile Kurtuluş Savaşımızın şehit ve gazilerini şükranla anar, onların aziz hatırası önünde saygıyla eğilirim. 

Son söz olarak şunu ifade etmek isterim. Tüm bunların Kurucaşileli genç kuşaklar tarafından da bilinmesinde yarar görmekteyim. Kahraman, cefakar, yiğit, çalışkan, zeki, cumhuriyetçi, Atatürkçü bir yörenin çocukları olduğunu asla unutmasınlar?

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.